Manjaro KDE problem z wyłączaniem laptopa oraz ponownym uruchamianiem

Witam.Po paru latach przerwy od linuxa wrocilem do Manjaro. Wybór padł na KDE plasma. Niestety powrót stał się bolesny ponieważ mam taki problem.Laptop mam podłączony od monitora i sam laptop jest zamkniety.Wszystko działa dobrze ale jak zechce uruchomić ponownie lub wyłączyć to wygasza ekran a laptop pracuje nadal, gdy kliknę albo wcisnę jakiś klawisz to włączą się czarny ekran z kursorem.Pomaga wyłączenie ręczne laptopa.Przestawiałem różne konfiguracje w zasilaniu aby ignorował zamykanie klapy od laptopa.Pomaga dopiero jak jak klape podniosę.Z tego co czytałem to może być wina menedżera logowania sddm.Nie wiem co robić. Próbowałem przeinstalować na sddm-git z aura ale miałem tylko czarny ekran z kursorem widocznym.Jak cos mam laptop legion z rtx 3060 wraz zainstalowanymi sterami od nvidia.

Z mojego doświadczenia obsługa zewnętrznych ekranów najlepiej jest obmyślona w Cinnamon. Manjaro od jesieni zeszłego roku jest jakieś niedorobione.

  1. Masz podłączony monitor do laptopa a nie laptop do monitora.
  2. Monitor jest podłączony poprzez port …?
  3. Która wersja Manjaro?
  4. Jaki dokładnie masz model laptopa?
  5. Sterowniki od Nvidia zamknięte czy otwarte?

Mój laptop to Lenovo Legion 5 Pro z Nvidia RTX 3060 oraz zintegrowaną AMD Radeon. U mnie nie ma różnicy czy pokrywa laptopa ( a nie klapa) jest zamknięta czy otwarta - wszystko działa tak jak powinno. Warunek - zainstalowane otwarte sterowniki od Nvidia ponieważ na zamkniętych miałem spore problemy.

To odpada.Ja musze byc na zamknietych.
2.HDMI
3.Vulcan 23.1
4.Lenovo Legion 5 z Nvidia RTX 3060 oraz zintegrowaną AMD Radeon.Pracuje tylko na nvidia
5.Zamkniete.

Najgorsze w tym że mi na kde najlepiej gry chodzą.Wreszcie dzialaja na poziomie windowsa.

Spróbuje.Jak to nie pomoze to wracam do windy.Szkoda nerwów na to wszystko.

A jak ustawiasz monitory? Jako klon czy przełączasz się tylko na monitor?

Pracuje tylko na zewnętrznym.

Dobra poradziłem inaczej.Wgrałem cinnamon.I odrazu zgrzyt bo nie dziala przycisk wylaczania ani restartu.Rozwiazanie znalazlem tutaj
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=368407
Usunalem w pliku konfiguracyjnym gruba GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash” słowo splash i jak zamykam system poprzez przycisk to nie mam tej tapety z manjaro tylko widok konsoli pokazujacej zamykanie sie systemu.Podsumowując pewnie zadziałałoby na kde ale kde ma problemy ze skalowaniem interfejsu użytkownika.Cinnamon wszystko działa z palca.Oby tak dalej.

hej,
Problem może być związany z menedżerem logowania SDDM lub ustawieniami zasilania. Spróbuj najpierw sprawdzić ustawienia zasilania, czy nie ma tam opcji dotyczących zachowania się systemu po zamknięciu klapy laptopa. Jeśli nie pomoże, warto spróbować zmienić menedżera logowania na LightDM lub inny.

Pozdrawiam, Jeremy :blush: