Manjaro Arch Mabox

Witam wszystkich. Mam 2 pytania.
Załóżmy, że zainstalowałem manjaro i mam na partycji /home/pawel
To moje konto.
Stwierdziłem ,że chcę Mabox i formatuje /boot i /
/home zostawiam.
Tworze np nowego użytkownika na mabox czy będę miał dostęp do użytkownika pawel do plików.
Czy mogę przy instalacji dodać pawel mimo ze on jest na partycji home.

Jakim programem w linux zrobić obraz partycji.
Pozdrawiam.

Ja zwykle stosuje ten drugi sposób, ale tak czy inaczej odpowiedź na oba pytania brzmi tak.

Z Maboxem to bym radził się wstrzymać do wydania finalnego, które będzie prawdopodobnie dostępne w ciągu kilku dni.

Jeśli nie sformatujesz /home to oczywiście dostęp do plików będzie możliwy.

Czyli rozumiem jak nie zaszyfruje dysku to podpinając go pod inny komputer bede mógł kopiować pliki przenosić usuwać. Mowa o /home/pawel

Oczywiście. Katalog /home nie musi być na tym samym dysku co system.

Przykładowy plik /etc/fstab

@pasta20

  1. Jeżeli Twój user na starym systemie był tworzony w trakcie instalacji i na nowym również utworzysz go w czasie jego instalowania, to będą miały takie samo ID (1000). Wtedy nie będzie problemu z dostępem do starych plików. Jeżeli ID będzie inne, to będziesz musiał na nowej instalacji zmienić właściciela starych plików.
  2. Jeżeli chcesz gładko wejść z nową instalacją w starego home’a, to musisz również pamiętać o tym, aby w trakcie instalowana nowego systemu, utworzyć user’a o takiej samej nazwie i z tym samym hasłem, co w starym systemie.

A jak utworze nowego użytkownika (bez formatowania partycji home) to juz nie będę mógł skopiować plików z starego uzytkownika do nowego?

Jeśli przy instalacji kasujesz dotychczasowe dane i wcześniej nie zrobiłeś kopii /home to tak, wtedy nie będziesz mógł przywrócić tych plików. We wszystkich pozostałych sytuacjach da się to zrobić.

  • Jeżeli nie usuniesz plików z /home, np. formatując partycję, to zawsze będziesz miał do nich dostęp;
  • Jeżeli w starym systemie, użytkownik, którego używałeś był utworzony w trakcie instalacji
    i
    w nowym systemie, w trakcie jego instalowania, utworzysz użytkownika, o takiej samej nazwie, z takim samym hasłem
    oraz
    wskażesz stare pliki (starego home’a) do zamontowania w /home (nowym home)
    to
    wejdziesz w nowy system, w starych, ciepłych i dopasowanych kapciach.

Ok dzięki :slight_smile: po testuję na wirtualnym :slight_smile: hee
Mam jeszcze jedno pytanie, intelgentne dopasowanie okien np. otwieram 2 terminale to chcę aby były po 50% itd 3…
Nie mam dopasowania otwartych okien, to by ułatwiło trochę pracę.
Pozdrawiam.

@pasta20
Jeden problem, jeden wątek. Ten i tak już jest dubeltowy, więc jeżeli masz pytanie nt. okien, to utwórz osobny wątek.