Mabox - zmiana nazwy użytkownika

Jak zmienić nazwę użytkownika? Jeżeli ma to jakieś znaczenie - rodzaj konta: Administrator.
Stawiałam system dla syna… ale się rozmyśliłam i zostawiam go dla siebie.

Jest na to kilka sposobów:

https://forum.manjaro.org/t/howto-change-username/16794


EDIT: Uprzedzając, zanim zaczniesz się zastanawiać jaka jest twoja grupa to jest taka sama (jeśli nie kombinowałaś jeszcze przy nazwie użytkownika). Możesz się upewnić wpisując w konsoli id NAZWAUŻYTKOWKIKA. Użytkownik zwykle należy do kilku grup, a nas interesuje ta która ma taki sam numerek jak twoje UID (też się wyświetli po tym poleceniu)

Hmm, główny użytkownik to chyba “root” ?
Reszta to użytkownicy z różnymi uprawnieniami.

$> groups adam                                                                                                                                             
sys bumblebee network power vboxusers docker storage lp wheel adam
$> groups ktos
ktos

Poprawiłam. Mam nadzieję, że teraz mój wpis jest poprawny.

@ewa administrator i główny użytkownik to teoretycznie to samo (root). W praktyce potocznie (a przynajmniej często się z tym spotykam) główny użytkownik to jedyny użytkownik poza administratorem. Jeśli już być superpoprawnym to powinnaś pisać po prostu użytkownik, ewentualnie gdy ma to znaczenie jakie powinien (lub nie powinien) mieć uprawnienia (np. dostęp do katalogów innego użytkownika, brak dostępu do sieci, root).

@ewa możesz również podejść do tematu z innej strony:

  • tworzysz nowego user’a (z uprawnieniami administratora), dla siebie (ćwiczysz, przy okazji, konfigurowanie środowiska);
  • obecnego user’a, tego dla Młodego, zostawiasz (zabierasz mu jedynie admin’a). Zawsze można go wykorzystać do gościnnej pracy czy przetestowanie czegoś.

Nie do końca. Używana terminologia jest wieloznaczna. Administrator, to może być administrator systemu, czyli root. Może, to również być członek grupy administratorzy. No i - użytkownik o uprawnieniach administratora (który może używać sudo, w przeciwieństwie do normalnego). Jeżeli już miałbym traktować któreś znaczenie jako domyślne, to zdecydowanie ostatnie.

3 polubienia

użytkownik to użytkownik a root to root ( główny administrator systemu )
a dodawanie użytkownika do grupy administracyjnej ( jak dla mnie, i czego mnie uczono 10 lat temu )
to największa głupota…
przez ten czas ani razu nie korzystałem z sudo ( wolę su, zrobić co do zrobienia i exit i po sprawie )
wychodzi na to samo a w czasie wychodzi o wiele szybciej


@ewa najprościej w terminalu

adduser ewa ( lub jak chcesz )

potem

passwd hasło ( wpisujesz jak tam uważasz )

reboot

i logujesz się na czysta konto ot cała filozofia ( a tamto konto możesz zostawić do testów jak wspominał @azja )

Mam to, co chciałam:

Dziękuje wszystkim, którzy zechcieli się wypowiedzieć w tym temacie, abstrahując od tego czy ich wypowiedzi były pomocne w rozwiązaniu mojego problemu, czy nie :wink:

Temat do zamknięcia.

1 polubienie