Mabox - Jaka jest wielkość aktualizacji w MB?

Manjaro XFCE od 20 kwietnia br. ma już ponad 400MB aktualizacji. W Mabox (Maboksie?) będą one chyba dużo mniejsze. Mam stary komputer i internet mobilny 3G. Chciałbym pozostać przy dystrybucji typu rolling ale obawiam się że oficjalne wydania Manjaro wykończą mnie aktualizacjami.

400 MB to moim zdaniem niewiele jak patrzę na swoje KDE. Tutaj jedna aktualizacja to co najmniej tyle, zwykle jest to ~700 MB, a bywały takie co miały powyżej 1 GB :slight_smile:

To zależy jakie komponenty systemu są aktualizowane w danej aktualizacji, jednak pewnych wielkości nie przeskoczysz:

  • Kernele – jeden kernel to obecnie 80-kilka MB, ale niestety z każdym nowym wydaniem puchną, o niewielkie wartości, ale jednak. No i też są one aktualizowane bardzo często, niemal w każdej aktualizacji.
  • Środowisko graficzne – to zależy. Aktualizacja KDE to zwykle kilkaset MB, Openbox to kilka MB (czy nawet KB). I warto tutaj zaznaczyć, że KDE jest aktualizowane niemal za każdym razem, a Openbox bardzo, bardzo rzadko. Wynika to ze stopnia skomplikowania i z tego, że Openbox jest już w zasadzie gotowym oprogramowaniem.
  • Przeglądarka internetowa – popularne przeglądarki to zwykle kilkadziesiąt MB, warto rozważyć alternatywę celującą w lekkość, np. Midori czy qutebrowser. Dodatkowo takie przeglądarki są aktualizowane rzadziej. Jednak należy się liczyć z brakiem wielu rozszerzeń.
  • Pakiet biurowy – co prawda Mabox nie ma domyślnie żadnego pakietu biurowego, więc ten punkt odpada, jednak warto o tym wspomnieć. Aktualizacja najpopularniejszego LibreOffice to dobrze powyżej 100 MB, więc warto z niego zrezygnować czy znaleźć zamiennik (chociaż nie wiem jak wygląda sprawa z innymi pakietami, są lżejsze czy może cięższe).
  • Używane programy – warto się przyjrzeć, z czego korzystasz i rozważyć lżejsze zamienniki. Ba, możesz nawet zrezygnować z graficznych programów i przejść na konsolowe – przeważnie są one lżejsze. A jeśli z czegoś nie korzystasz warto to po porostu usunąć.

Podsumowując, jeśli w aktualizacji znajduje się kernel to w najlepszym wypadku aktualizacja będzie miała ~100 MB (zakładając najlżejszą możliwą konfigurację). Jeśli zaś nie będzie kernela to może być kilka-kilkanaście MB albo nawet nic, jeśli się zdarzy, że nie używasz żadnej z aktualizowanych aplikacji. Aktualizacje wychodzą średnio co 2 tygodnie, czasem częściej, czasem rzadziej. Ostatnio raczej częściej.

Poniższa porada może zwiększyć ryzyko awarii systemu. Możesz też przyjąć strategię, że instalujesz np. co drugą czy co trzecią aktualizację. Albo, że instalujesz je tylko np. 1 i 15 dnia miesiąca niezależnie od tego ile aktualizacji było pomiędzy. Plus, że jeśli np. wtedy kilka razy był aktualizowany np. kernel czy inna z korzystanych aplikacji to pobierzesz ją tylko raz zamiast 2, 3 razy.

2 polubienia

Moja rekordowa aktualizacja miała 1,5 GB (Xfce).

Co do częstości aktualizacji, to wzorcowo należałoby aktualizować za każdym razem, choć zdarzyło mi się, że bez problemów przeszedłem przez aktualizację po kilkumiesięcznej przerwie. Polecam user’om, aby aktualizowali zawsze, ale nie rzadziej niż raz na miesiąc - czyli co druga, trzecia duża. Póki co, problemów z tym związanych brak.

Kernele – nie przeskoczę.
Środowisko graficzne – ostatnio miałem IceWM więc menadżery okien nie są problemem.
Przeglądarka internetowa – zmieniłem Firefox na Midori i Otter.
Pakiet biurowy – wystarczy mi Gnumeric i Abiword
Używane programy – odinstalowałem Gimp i Samba plus osierocone pakiety.

Manjaro XFCE zaktualizowało się bez problemu. Nie chcę się z nim rozstawać bo działa.
Maboksa pobiorę, nagram na płytę i z tej płyty uruchamiał i patrzył jak aktualizacje puchną. :slight_smile:

Dziękuję za informację.

Najświeższe oficjalne ISO Maboxa jest z początku marca - więc już trochę aktualizacji się zebrało.

W Otter mam ustawiony RSS na stronie Maboksa więc pobiorę najświeższą wersję. :slight_smile:

Szczerze mówiąc to radziłbym się wstrzymać z tym.
Przygotowuję kolejne wydanie Maboxa - wkrótce będzie dostępne nieoficjalne wydanie testowe, ale lepsze od tego oficjalnie dostępnego. Wrzucę tu gdzieś info jak będzie gotowe.

OK, zobaczymy jak kij popłynie. :slight_smile: