Mabox Grub dodanie windows

Msdos to tablica MBR, czyli według ściągawki powinno pójść w trybie BIOS, w UEFI już nie. Pozostaje jeszcze pytanie, czy ma znaczenie, na jakiej tablicy stoi Linux? Wydaje mi się, że nie skoro Windowsa zaciągamy z innego dysku. Gdyby się okazało, że przy takiej samej tablicy i trybie inne Linuxy dają radę, a Mabox już nie to faktycznie byłaby nietypowa sprawa.

Nie wiem jak wygląda teoria, ale nie przyszło mi dotychczas do głowy, aby instalować na tej samej maszynie systemy w różnych trybach - BIOS/UEFI. Jeżeli mam wybór, to wybieram BIOS, ale niezależnie od tego, na jakie zdecyduję się rozwiązanie, to trzymam się go konsekwentnie w ramach komp’a.

Mieszanie z gruntu odmiennych technologii jest dla mnie, z założenia, trefne i staram się tego unikać.

Mabox gpt/mbr, Windows7 ms-dos/mbr
Po instalacji Maboxa dołączyłem dysk z Windows7 i wyknałem polecenie
sudo update-grub i to wszystko.


1 polubienie

Witam. U mnie dalej nici, :frowning: Nie wiem za bardzo o co biega foramatowałem cały dysk gpt na mabox a stary został ms-dos
Dzisiaj jak włączyłem UEFI
To wyskoczyło mi okno Selected boot image did not Authenticate. Press enter to Continue. Eh i lipa.
Musiałem wlaczyć Legacy, (to opcja dla windows 7 i xp) Wyłączenie to dla winows 8 w górę.

Z Maboxem zainstalowanym na partycji gpt/uefi Win7 się nie doda do GRUB-a,bo jak przypuszczam masz zainstalowanego Win7 na partycji ms-dos/mbr. Musisz mieć Maboxa na partycji gpt/mbr lub ms-dos/mbr wtedy Win7 się doda do GRUB-a.

Mabox jest gpt/mbr windows7 na ms-dos/mbr.

Uruchom gparted i pokaż strukturę partycji

Mabox_2020-10-13-00:01:1602540119 Mabox_2020-10-13-00:02:1602540166

I w tym właśnie jest problem, prawdopodobnie GRUB siedzi w tej małej partycji fat32, a powinien być zapisany na partycji sda2.
Tak na prawdę nie powinno być tej partycji fat32 , i tak jak w moim przypadku GRUB jest zapisany na partycji sda1.
Krótko mówiąc u mnie struktura dysku wygląda tak: sda1 / (GRUB) , sda2 /home i wtenczas Win7 bez problemów dodaje się do menu startowego.
Przetestowałem różne przypadki i tak jak napisałem powyżej, jak i w poprzednich postach, tylko taka struktura partycji w Mabx na dzień dzisiejszy umożliwia dodanie win7 do gruba.
W innych linuxach taka zależność nie występuje, a także w przypadkach gdy windowsy są zainstalowane na UEFI.
Może w następnych wersjach Maboxa zostanie to poprawione?.
Będę kombinować dalej.

Ok dzięki za info. To podpowiedz jak ma być dysk podzielony na manjaro jak jest sam a jak są dwa systemy manjaro i windows7. Podział na takie partycje znalezłem na necie.

Sęk w tym że na Manjaro nie ma z tym problemu, tylko na problem jest na Mabox

Ok, Czyli jak usunę partycje grub, to jakie komendy musze wywołać by doinstalować grub na /.
Tak sobie wpadłem pewnie to pomoże:)
Gruba instalowałem na osobnej partycji tylko dla tego ze gdzies widzialem na tutorialach.
O
Pozdrawiam.

Wczoraj testowałem takie rozwiązanie: Wywaliłem partycje efi fat32, następnie w/g tego poradnika i tego poradnika, próbowałem zainstalować GRUBA ponownie, nie zadziałało.
Obawiam się że bez reinstalacji się nie obejdzie, lub czekanie na poprawkę w następnych wersjach Maboxa

Eh, zastanawiam się czy nie zainstalować manjaro, czasami potrzebuje Windowsa a tu zong. Patrzylem tutorial manjaro i jest tam partucja fat32 botloader. Eh czy jest jakiś program który wyeksportuje nazwę programów zainstalowanych lub skrypt ktory po uruchomieniu zacznie istalowac aplikacje. Kiedys chyba w Ubuntu bylo cos takiego.
Pozdrawiam.

Żeby była “poprawka” to trzeba:

  1. wiedzieć gdzie leży błąd, czyli co jest istotą problemu.
  2. znaleźć sposób na jego rozwiązanie.

Ja niestety nie wiem - z wątku wynika, że działa lub nie działa w zależności od układu partycji.
Jeszcze jedna rzecz - ale to bardziej strzał, czy instalowaliście może opcjonalne zależności dla grub?
Zwłaszcza chodzi mi o pakiet mtools, którego w Maboxie nie ma domyślnie.

Nie, ale zainstaluje i sprawdze czy to pomoże.

Chyba to pomoże

@pasta20, możesz użyć - do naprawy GRUB’a - narzędzi zewnętrznych, np. Ikki Boot, lub bezpośrednio Rescatux.


Poza tym, będę się upierał, że jeżeli nie szukamy problemów, to:

  • UEFI/GPT, albo
  • BIOS/MBR

Dokonujemy wyboru i stosujemy go do wszystkich systemów i dysków na danej maszynie.

Ok rozumiem. Dysk z linuxem to gpt a z windows mbr w miejscu cd-rom.
Lipa ,że nie można za botować.
Dzisiaj zamontowałem do komputera dysk z windows7 a w miejsc cd-rom mabox.
Po uruchomieniu startował tylko mabox nie można wybrać windows7. Po wymontowaniu dysku z mabox z cd-rom windows startuje. gdy są 2 dyski nie startuje windows. Po wyłączeniu legency w biosie żaden nie startuje. Eh wtym przypadku jakiego typu powinna być partycja by uniknąć gryzienia się dwóch różnych rodzai partycji.

  1. Komputer z BIOS’em:
  • dyski MBR
  1. Komputer z UEFI:
  • dyski GPT, lub
  • dyski MBR

Dyski GPT mają sens, wtedy gdy:

  • sprzęt / oprogramowanie wymusza takie rozwiązanie lub wygląda ono najrozsądniej (cokolwiek jest tego powodem);
  • przynajmniej jeden z dysków jest większy niż 2TB;
  • na przynajmniej jednym z dysków potrzeba więcej, niż 4 partycji podstawowych.

Jeżeli bardzo chcesz, to możesz mieszać (choć wytrawny i doświadczony imprezowicz wie, że to wąska i wyboista droga, kończąca się zerwanym filmem i bólem głowy), ale musisz poszukać informacji nt. ograniczeń technicznych, albo experymentować.

Jeżeli bardzo chcesz experymentować, to zrób porządnie, z głową, jedną stabilną maszynę produkcyjną, a drugą (poleasingowe kosztują połowę nowych) przeznacz na testy i zabawy. Chcesz mieć fun? Licz się z realiami i nie walcz z nimi.