Mabox Grub dodanie windows

Witam, podpiełem drugi dysk z windows 7. Chciałbym dodać go do menu możliwość botowania z mabox lub windows7.
Gdzie mogę znaleźć opis jak to zrobić.
Pozdrawiam.

Zaloguj się do linuxa i w konsoli wpisz sudo update-grub i restart

Nie pomogło :confused:

U mnie działa. Oto wynik polecenia sudo update-grub po dodaniu windowsa7 jako drugi dysk

OK tylko ja mam Mabox nie wiem czy to coś zmienia. Wiem ,że chciałem coś zmienić w grub tak jak było na tutorialu w manjaro i na mabox nie udało się :confused:

Wątpię żeby na Maboxie było inaczej, ale mogę się mylić bo nie używam. Jutro zainstaluję Maboxa na VBoxie i sprawdzę czy zadziała tak jak w Majaro. Zawsze mi to działało bez żadnego kombinowania w grubie. Może coś przekombinowałeś. Może grub-customizer pomoże.

Zadziała, jeżeli :

  • zainstalowany jest pakiet os-prober;
  • w /etc/default/grub jest wpis
    GRUB_DISABLE_OS_PROBER="false"
    Wydaje mi się, że taka wartość jest domyślna, więc jeżeli tej linii nie będzie, to również zadziała.

Otóż to. Nigdy mi się nie zdarzyło aby to nie zadziałało, czy to w Manjaro, czy w innych dystrybucjach.

Patrzylem w mabox i nie ma takiej linijki kodu.

Dodaj ją, zapisz plik i spróbuj jeszcze raz.

Jak na zrzucie:

@pasta20 @spirit.of.nikopol - jeśli uda się wam coś ustalić to będę wdzięczny za info.
Nie mam dostępu do Windows, a warto by to może poprawić .

Windows jak i Linux na innej partycji, powinny posiadać dwa odrębne boot loader, wtedy we wpisie gruba Linuxowego dodajemy wpis (tutaj nie podpowiem, dość dawno porzuciłem taki rodzaj konfiguracji) do /etc/default/grub i robimy upgrade.

@UltherEgo problem w tym, że to powinno działać z automatu tak jak pisał kolega @spirit.of.nikopol. Chcę tylko ustalić przyczynę niedziałania, czy chodzi o wpis w configu gruba:

GRUB_DISABLE_OS_PROBER="false"

którego w Maboxie nie ma. Czy o coś innego… np brak jakiegoś pakietu ntfs3g czy czegoś w tym stylu.
Sam do tego nie dojdę, bo z Windowsem mam tyle wspólnego… co z samochodami drogimi… czyli nic :wink:

Tak na szybko podrzucę (nie czytałem), może znajdzie się coś konkretnego:

Jednak zaciekawiło mnie:

Oh No - It boots directly to Windows - What do I do?

Just boot to Windows.

        Run CMD as Administrator
        bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\manjaro\grubx64.efi
        Reboot

If that not do the trick then @gohlip has a goldmine of tips to get grub bootloader right.

    https://archived.forum.manjaro.org/t/using-livecd-v17-0-1-as-grub-to-boot-os-with-broken-bootloader/24916 

Wczoraj trochę eksperymentowałem i oto co ustaliłem. Mabox na UEFI i Windows 10 na UEFI. Zadziałało. Windows 7 na BIOS nie. Dzisiaj wieczorem zainstaluje Maboxa na BIOS i zobaczymy czy zadziała z Windows 7. Przypuszczam że tak, ale zobaczymy. Może ktoś z was wcześniej to ustali.

@spirit.of.nikopol dzięki. Czyli wygląda, że to jest kwestia sposobu zainstalowania Windowsa.

Na tę chwilę wygkąda na to że tak, ale jeszcze muszę się upewnić.

A z jakiego Windowsa 7 korzystasz? W7 32-bit wspiera tylko BIOS, a 64-bit również UEFI, jednak to zależy od tego na jakiej tablicy partycji stoi. Ta ściągawka powinna być pomocna :wink:

Win 7 jest 64bit, ale zainstalowany jest na partycji ms-dos.Ale jak pisałem wcześniej . Manjaro czy też Ubuntu nie ma z tym problemu, tylko Mabox

Msdos to tablica MBR, czyli według ściągawki powinno pójść w trybie BIOS, w UEFI już nie. Pozostaje jeszcze pytanie, czy ma znaczenie, na jakiej tablicy stoi Linux? Wydaje mi się, że nie skoro Windowsa zaciągamy z innego dysku. Gdyby się okazało, że przy takiej samej tablicy i trybie inne Linuxy dają radę, a Mabox już nie to faktycznie byłaby nietypowa sprawa.