Logowanie odciskiem palca

Cześć, czy da radę w Manajro logować się do komputera/menadżer haseł poprzez odcisk palca? Laptop Huawei matebook 13. Manjaro 18

PS. Proszę o wyrozumiałość, dopiero zaczynam przygodę z tym systemem. :see_no_evil:
Dziękuję

Arch Wiki Fingerprint GUI - ArchWiki
Oraz oficjalne forum manjaro: https://forum.manjaro.org/t/feature-request-fingerprint-id-manjaro/49489/9

Musisz zainstalować moduł: fprintd

dzięki, niestety utknąłem. Nie odnajduję urządzenia. ;-/

@Tosziro -> napisz dokładnie o tym, co dotychczas zrobiłeś: co i w jaki sposób zainstalowałeś, jakie komendy wydawałeś, jakie były reakcje systemu, cokolwiek jeszcze - co było związane z próbą uruchomienia urządzenia. Punkt po punkcie, jak na spowiedzi, ze szczegółami. Być może wtedy ktoś będzie w stanie Ci pomóc.

postępowałem krok po kroku jak w tej instrukcji:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fingerprint_GUI#Authentication

  1. zainstalowałem plik z AUR,
  2. mam gnome wiec chciałem usunąć te plik wskazane w instrukcji z autostartu ale ich tam nie było, wiec nie ma co usuwać.
  3. wklepałem tą komendę “fingerprint-gui -d”
    w efekcie dostałem błąd “no device found”

no i tu utknąłem

No, OK, z tego co widzę, to część materiału z obu linków (z wiki Arch’a i forum Manjaro) jest identyczna, ale - jeżeli dobrze zrozumiałem - na forum Manjaro opis dotyczy sytuacji, gdy środowisko graficzne dostarcza interface. Natomiast na wiki Arch’a jest komplet (niezależny od środowiska graficznego) i jeżeli zastosowałbyś się do opisu, to pewnie zadziałało by. Napisałem ‘zastosowałbyś się’, bo z Twojego opisu wynika, że nie przeczytałeś całości:

  • [OK] zainstalowałeś fingerprint-gui (AUR);
  • [OK] nie wyłączałeś w autostarcie pozycji, bo ich nie miałeś;
  • [OK] uruchomiłeś fingerprint-gui i pojawił się błąd;
  • [?] zrestartowałeś system?
  • [?] sprawdziłeś, czy jesteś członkiem odpowiednich grup (plugdev i scanner)? Jeżeli nie, to dodałeś do nich swojego user’a?
  • [?] dodałeś wpisy do pliku: /etc/pam.d/sudo (forum Manjaro mówi również o /etc/pam.d/polkit-1)?

Dziękuję,
zrestartowałem,
dodałem użytkownika do grup jak niżej (chyba dobrze?):

Jeśli chodzi o wpisy to domyślnie były dodane w tych plikach.

Niestety nadal jest ten błąd co wcześniej. No devices found.

pozdrawiam

We wpisie na forum Manjaro jest również mowa o fprintd (extra), o którym wspominał również @UltherEgo. Być może Arch tego nie potrzebuje i wystarczy mu fingerprint-gui, a w Manjaro musi być, aby czytnik działał, więc:

$ pamac install fprintd

Dobrze by było sprawdzić stan service’u, który przychodzi z tym pakietem, aby upewnić się, że startuje z systemem:

$ systemctl status fprintd

Jeżeli nie jest enabled, to:

$ sudo systemctl enable fprintd

i zrestartować system.

przy próbie instalacji fprint okazało się że on już jest zaisntalowany.

Status:

Taki komunikat przy próbie aktywacji:

pozdrawiam

Jest OK. Skoro jest static, to nie robisz z nim niczego ręcznie - ‘coś’ innego nim steruje. A fprintd zapewne przyszło wcześniej, z czymś. Hmm, w takim razie, nie wiem co dalej. Możesz dokładniej przeanalizować zawartości link’ów podanych przez @UltherEgo - być może znajdziesz tam jeszcze jakieś przydatne informacje, które przegapiło moje pobieżne oko. Oprócz tego, standardowo:
wiki Manjaro
forum Manjaro
wiki Arch’a
forum Arch’a
forum Arch’a (PL)


EDIT-20190611-0150 … a może wszystko gra, tylko urządzenie nie jest rozpoznawane (wygląda na to, że źródła, są z 2016). Jeszcze dwa link’i: