Libreoffice Writer nie sprawdza pisowni

Sprawa jest dla mnie mocno pilna. Nie wiem co się sknociło, ale Libreoffice Writer nie sprawdza pisowni. Zainstalowałem pakiet spolszczający z repozytorium, jednak błędy nie są poprawiane.
Jak to naprawić?

Zależy co chcesz osiągnąć. Jeśli tylko sprawdzić pisownię to wejdź w Narzędzia>Pisownia, a jeśli ma się podkreślać na czerwono to wciśnij Shift+F7 lub wejdź w Narzędzia i zaznacz Automatyczne sprawdzanie pisowni.

A tak od siebie do sprawdzania pisowni polecam dodatek LanguageTool, który oprócz ortografii sprawdza też interpunkcję.

1 polubienie

Tak, chciałbym aby błędy ortograficzne były podkreślane na czerwono. Automatyczne sprawdzanie pisowni jest odptaszkowane. Niestety, błędy nie są podkreślane.

W takim razie sprawdź czy na pasku na dole masz tam gdzie zaznaczone to samo co ja, jeśli nie to kliknij i wybierz Polski

Mam to zaznaczone, ale nadal nie podkreśla. Testuję Twój LanguageTool , wygląda obiecująco, jednak chciałbym też, by błędy w Libreoffice Writer były podkreślane.

No to ostatni pomysł, gdzie jeszcze można grzebać. Narzędzia>Opcje>Ustawienia języka>Pisownia i zaznaczasz Automatyczne sprawdzanie i Automatyczne sprawdzanie gramatyki podczas pisania (to chyba pojawia się gdy masz zainstalowany LanguageTool) + inne opcje w zależności od potrzeb. Upewnij się też czy wszystkie moduły i słowniki są włączone (wszystko jest w tym samym miejscu).


Edit: Sprawdź też czy masz zainstalowany pakiet hunspell-pl

Pomogło zainstalowanie pakietu hunspell-pl. Bardzo dziękuję!
Dziękuję również za polecenie LanguageTool , świetna sprawa!

No tak, sprawdzanie pisowni nie będzie działać, jeśli nie ma słowników :wink:

languagetool (community) jest dostępny w systemowych repozytoriach i stamtąd należy go instalować.

Nie wiedziałem o tym, więc sprawdziłem i niestety jest słabo, bo nie dość, że nie współpracuje z LO (jest jako osobny program) to jeszcze przyjmuje tylko pliki .txt (plus ręczne wpisywanie i kopiuj/wklej). Tak więc jeśli ktoś chce mieć LanguageTool w LO to jedyną opcją jest pobranie dodatku z bazy rozszerzeń LO lub ze strony dodatku. Wadą takiego rozwiązania jest niestety to, że trzeba co jakiś czas sprawdzać aktualizacje.

No tak, nie wiedziałem i nie sprawdziłem, że może występować jako aplikacja i dodatek (do różnych programów). W takim razie, zdecydowanie polecam ściągać z bazy rozszerzeń (extensions) LibreOffice. Najlepiej operować mechanizmem zarządzania dodatkami, podobnym do tych w przeglądarkach, czy innych programach:

Narzędzia / Menadżer rozszerzeń / Pobierz więcej rozszerzeń z internetu...

a dostępność aktualizacji sprawdzać przy użyciu

Narzędzia / Menadżer rozszerzeń / Sprawdź dostępność aktualizacji