Laptop i kino domowe

Mam sobie stare kino domowe. Postanowiłem podłączyć je do laptopa, by słuchać muzyki w lepszej jakości. Dziwne, stare wejścia są do tego kina domowego, patrz zdjęcia. Polutowałem trochę i coś tam gra, ale niestety tylko wielki głośnik odpowiedzialny za basy i dwa głośniki frontowe. Nie działa głośnik centralny i dwa głośniki tylne.
Zainstalowałem Pulse Audio. Nic nie pomogło. Manjaro widzi tylko dwa głośniki. Sądzę, że zakup https://allegro.pl/oferta/karta-dzwiekowa-5-1-usb-2xjack-zewnetrzna-muzyczna-9242503458
mógłby rozwiązać problem, jednak nie mam pewności.
Dlatego proszę o poradę znawców. Nie wiem, może to niewłaściwe forum, jednak warto spróbować. Oto zdjęcia:
https://i.imgur.com/Vl8UVIx.png
Zbliżenie na dziwne kabel:
https://i.imgur.com/Rojtjct.png
Dodam, że żółtych “dziwnych” kabli jest dwa - prawy i lewy głośnik.

Zanim kupisz, warto sprawdzić jaki dźwięk obsługuje karta dźwiękowa w twoim laptopie. Może się okazać, że obsługuje surround 5.1 i wyższe i jest to kwestia odpowiedniej konfiguracji. Sprawdzisz to poleceniem aplay -L.

1 polubienie
null
Discard all samples (playback) or generate zero samples (capture)
samplerate
Rate Converter Plugin Using Samplerate Library
speexrate
Rate Converter Plugin Using Speex Resampler
jack
JACK Audio Connection Kit
oss
Open Sound System
pipewire
PipeWire Sound Server
pulse
PulseAudio Sound Server
speex
Plugin using Speex DSP (resample, agc, denoise, echo, dereverb)
upmix
Plugin for channel upmix (4,6,8)
vdownmix
Plugin for channel downmix (stereo) with a simple spacialization
default
Default ALSA Output (currently PulseAudio Sound Server)
sysdefault:CARD=Intel
HDA Intel, CX20561 Analog
Default Audio Device
front:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, CX20561 Analog
Front output / input
surround21:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, CX20561 Analog
2.1 Surround output to Front and Subwoofer speakers
surround40:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, CX20561 Analog
4.0 Surround output to Front and Rear speakers
surround41:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, CX20561 Analog
4.1 Surround output to Front, Rear and Subwoofer speakers
surround50:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, CX20561 Analog
5.0 Surround output to Front, Center and Rear speakers
surround51:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, CX20561 Analog
5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers
surround71:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, CX20561 Analog
7.1 Surround output to Front, Center, Side, Rear and Woofer speakers
iec958:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, CX20561 Digital
IEC958 (S/PDIF) Digital Audio Output
usbstream:CARD=Intel
HDA Intel
USB Stream Output```


Hmm... I co teraz? :slight_smile:

Czyli cały zestaw powinien pójść na twojej karcie dźwiękowej. Teraz pozostaje ustalić odpowiedź na pytania:

  1. Czy dobrze przylutowałeś kabelki? Najlepiej skonsultuj to z kimś, kto się na tym zna.
  2. Czy głośniki są sprawne?
  3. Czy zmiana ustawień w alsamixer coś daje?
1 polubienie
  1. Nie mam z kim skonsultować, ale sądzę, że dobrze. Kable z “dziwnym” wejściem dolutowałem do kabla uciętego od słuchawek nausznych. To są tylko trzy kabelki. Dwie żyły z “dziwnych” kabelków zespoliłem i dolutowałem do płytki - goła miedź do gołej miedzi, zaś niebieski i czerwony ze słuchawek dolutowałem do żył z osłonek “dziwnych” kabelków". Mam nadzieję, że choć trochę zrozumiale napisałem, sam nie jestem fachowcem.
    Jacka próbowałem podłączać zarówno do słuchawek w laptopie, jak i do wejścia w stacji dokującej.
  2. Tak, głośniki są sprawne i dobrze podłączone.
  3. Niestety nie wiem jak dokonać zmian w alsamixer. Udało mi się odpalić alsamixer w konsoli, ale to raczej nie o to chodzi.
    Sprawdzałem wszędzie:
    a) w ustawieniach dźwięku, w ustawieniach systemowych;
    b) w sterowaniu głośnością pulse audio w multimediach.
    Mam Plazmę.

Lutować przestałem w czasach, których nie pamiętałby nawet Mieczysław Fogg, gdyby żył. Jednak, jako praktyk, pierwsze pytanie jakie zadaję - gdy chodzi o urządzenia elektryczne - brzmi: czy urządzenie jest podłączone do prądu? Dlatego wątpliwości co do jakości lutowania, są uzasadnione - nietrudno pomylić kable, zrobić zwarcie czy zimny lut. Nie wiem, czy jest sens brnąć w różnorodne poszukiwania, nie mając pewności, co do jakości lutowania czy logiki połączeń.

Co do ‘dziwnych kabelków’ … hmmm, dziwne dla mnie jest traktowanie ich jako dziwne, ale chyba powinienem zejść na ziemię i przestać się dziwić. Te kable, a właściwie złącza, to cinch - nadal w użyciu.

1 polubienie

Dla tzw. audiofila każdy inny kabelek jest dziwny. Są jeszcze tolerowane jack 6,3mm dla słuchawek. I ew. wtyczki bananowe do paczek. Mnie to szczęśliwie ominęło, ale mam kumpla audiofila, który nie dość, że wydaje majątek na rzeczone kabelki to jeszcze potrafi całymi nocami przesuwać kolumny o milimetr w te i nazad poszukując idealnej przestrzeni dźwięku stereo. Trudno powiedzieć, czy to jeszcze zaawansowane hobby czy początek jakiegoś schorzenia.

1 polubienie

Tylko dwa głośniki grają. Tuba (chyba tak to się fachowo nazywa) również. Testowo włączyłem płytę z mp3 i wiem, że wszystkie głośniki są dobrze podłączone.
Nie wiem, co mógłbym pokiełbasić przy lutowaniu. Naprawdę, to kwestia tylko czterech, a właściwie trzech kabelków. Zresztą to rozwiązanie tymczasowe. Jeżeli tylko się uda uzyskać porządany efekt, kupię normalny kabel.

Dobrze wiedzieć, że to chinch. Dzięki @azja.

Ja bym przeorał https://www.elektroda.pl/
Sezam pełen skarbów z dziedziny elektroniki.

1 polubienie