Lag podczas uruchamiania po zainstalowaniu sterowników graficznych

Witam, próbuje od kilku dni zainstalować Manjaro. Mam laptopa Hyperbook N87S z I7-8750H i GTX 1060. Po różnych perypetiach doszedłem do tego że instaluje sterowniki nonfree, używam flagi systemd.mask=mhwd-live.service dlatego że inaczej laptop wyłączał sie. Zainstalowałem, uruchomiłem(ponownie z flaga acpi…). Wykonałem instrukcje z tego posta ponieważ gość miał mniej więcej taki sam problem link .
Po zainstalowaniu wykonałem:
sudo pacman -Syu
sudo pacman -S linux49-headers
sudo mhwd -a pci nonfree 0300
Później według zalecen wykonałem instrukcje z tej strony(manjaro website)
Tak jak kazali uruchomiłem ponownie system, pokazał się GRUB. Po wybraniu opcji Manjaro pokazało się logo Hyperbook i tutaj koniec, nie uruchamia się jest tylko logo. Próbowałem ponownie dodać flage acpi… ale ic to nie zmienia. Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem lub wie jak go rozwiązać?
Pozdrawiam

Instalacja linux49-headers ma sens tylko wtedy gdy masz zainstalowane jądro 4.9 (a ono, choć wspierane to jest dość stare). Aktualne iso Manjaro mają kernel w wersji 4.19, więc jeśli już to powinieneś instalować linux419-headers lub zainstalować nowszy kernel – przy nowym sprzęcie im nowszy kernel, tym większa szansa, że będzie działać, w starych kernelach może po prostu nie być sterowników dla najnowszego sprzętu. Co do sudo mhwd -a pci nonfree 0300 to na zalinkowanej stronie podają, żeby przed wykonaniem tego polecenia zrestartować komputer. Zrestartowałeś? Tak samo restart jest wymagany po jego wykonaniu. Ze ślepym kopiowaniem tych instrukcji lepiej się wstrzymać, gdyż są przeterminowane i mogą nie działać, więc jeśli nie wiesz dokładnie jaki będzie efekt, lepiej ich nie wykonuj.

Faktycznie, nie zrestartowałem. Zrobiłem jak napisałeś, czyli zainstalowałem linux52-headers poniewaz taka wersje mi pokazało. NIestety gdy chciałem uruchomić pokazało się A start job is running for TLP system startup/shutdown i sie laptop wyłączył. Dopiero po zastosowaniu podczas uruchamiania w GRUB acpi_osi=! acpi_osi="Windows 2009" zadziałało. Wiesz może jak rozwiązac ten problem żeby nie trzeba było wpisywać tego za każdym razem? Czy wykonać resztę instrukcji takich jak sudo mhwd -a pci nonfree 0300 czy też instalacja bumblebee?
EDIT:
Dodam, że rozwiązanie takie jak w instrukcjach od gościa ( acpi_osi=! acpi_osi=\"Windows 2009\" dodae do pliku grub) nie dziala poniewaz przy aktualizacji gruba Wyskakuje blad :
“/etc/default/grub: linia 5: 2009”: nie znaleziono polecenia"

Jeśli wszystko działa po dopisaniu acpi_osi=! acpi_osi="Windows 2009" to nie musisz kombinować, wystarczy, że dodasz ten wpis do /etc/default/grub. Błąd najprawdopodobniej wyskakuje, bo nie umieściłeś tego w cudzysłowie. Linia powinna (przykładowo – zależy co tam jeszcze masz) wyglądać tak:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="acpi_osi=! acpi_osi=\"Windows 2009\" quiet"

Zapisujesz i aktualizujesz GRUB-a (sudo update-grub).

W pliku grub mam GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet apparmor=1 security=apparmor resume=UUID=293cff11-223e-4207-9226-f68c3ce7291c udev.log_priority=3", po dodaniu "acpi_osi=! acpi_osi=\"Windows 2009\" quiet" nadal wyskakuje błąd:
/etc/default/grub: linia 5: acpi_osi=! acpi_osi="Windows 2009": nie znaleziono polecenia. Nie mam pojęcia co dalej zrobić. A co z sudo mhwd -a pci nonfree 0300 i bumblebee

Sam nie korzystam z takich parametrów, więc nie wiedziałem, ale poprawna wersja zapisu powinna wyglądać tak: acpi_osi='!Windows 2009'. Ostatecznie cała linia u ciebie będzie wyglądać tak:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet apparmor=1 security=apparmor resume=UUID=293cff11-223e-4207-9226-f68c3ce7291c udev.log_priority=3 acpi_osi='!Windows 2009'"

Oczywiście zapisujesz i sudo update-grub

Jeśli wszystko działa – to już musisz sam stwierdzić – nic więcej nie musisz robić.

Niestety po reboocie wyskoczył taki błąd ERROR: resume: hibernation device 'UUID=293cff11-223e-4207-9226-f68c3ce7291c' not found. Spróbuje jeszcze raz jutro wszystko zrobic od początku

No tak, urządzenie-nastolatek, prosto z fabryki - nic dziwnego, że są z nim takie problemy. Nie ma, to jak dojrzały sprzęt :smiley:


ERROR: resume: hibernation device ‘UUID=293cff11-223e-4207-9226-f68c3ce7291c’

Masz w ogóle partycję SWAP? Jeżeli nie, to usuń ten wpis (odnosi się on do uruchamiania z hibernacji). Jeżeli tak, to sprawdź jej UUID i zmodyfikuj wpis.


Co do hybryd, to zajrzyj przede wszystkim do tego wątku:

Jeżeli nie zadziała lub będziesz głodny informacji, to szukaj w wiki Arch’a, w wiki Manjaro i na oficjalnym forum Manjaro. Temat jest ciężki, więc materiału znajdziesz sporo.

Tak, oczywiście mam partycje SWAP. Musiałem coś wczoraj źle zrobić.

Wiem już co powoduje, że ekran się zamraża podczas bootowania. Nie wiem dlaczego ale wszystko jest w porządku dopóki nie zainstaluje sterowników graficznych. Próbowałem różnych opcji.

Zainstalowałem zarówno hybrydowe, nvidia i video-linux. Laptop się uruchomił tylko na video-linux. Na nvidii i hybrydowych ekran podczas bootowania sie zamroził. Wiecieco może powodować taki rozwój sytuacji?

Jeżeli masz hybrydę i nie zależy Ci na osiągach lepszej karty, to zainstaluj wolne driver’y i ciesz się systemem (zazwyczaj nie ma problemów) oraz mniejszym zużyciem energii.
Jeżeli jednak chcesz używać lepszej karty lub przełączać się pomiędzy nimi, to nie kombinuj (bo intuicja na nic się tutaj zda), tylko zajrzyj do link’u z Naszego Forum, którego podałem Ci wyżej. Jeżeli porady stamtąd nie zadziałają, daj znać.
Generalnie rzecz biorąc - nie instaluj wszystkiego jak leci, na łapu capu, bo od przybytku głowa boli.

Nie instaluje się wszystkich dostępnych sterowników – podejrzewam, że tak zrobiłeś – bo system może zgłupieć, tylko jedne (które? – te, które najlepiej działają, ale zwykle różnica nie jest widoczna) – twoim przypadku (nie licząc video-linux) masz do wyboru 3 różne sterowniki hybrydowe i 4 różne sterowniki nvidia.

Nie no próbowałem każdej z opcji z osobna. Postępowałem zgodnie z poradnikiem na forum który podesłał azja. Wszystko super działa także dziękuje. Jeszcze tylko jak bym mógł prosić o pomoc w jednej sprawie. Chodzi o możliwość podłączenia drugiego monitora. System go nie wykrywa. Bardzo proszę o pomoc ponieważ to mocno ułatwia pracę.

OK, rozumiem, że śmiga i pomogła instrukcja, na którą wskazałem, więc temat można zamknąć.
Co do monitora, to otwórz nowy temat - jeden wątek, jeden problem.