KURS VIDEO - Omówienie zagadnień do egzaminu LPIC 1 System Administrator

Zapowiada się bardzo ciekawa seria dla przyszłych Adminów.
Seria ma omawiać całość zagadnień do egzaminów 101 i 102 od Linux Professional Institute.

Autor planuje udostępniać nowe części kursu mniej więcej co tydzień.

Myślę, że wiedza z zakresu tego kursu może się przydać każdemu ambitnemu użytkownikowi Linuksa, nie tylko przyszłym administratorom.
Polecam :slight_smile:

Wprowadzenie:

1 polubienie

LPIC-1 - System Administrator - pliki /proc Tematyka 101.1 część 01 - odcinek 001

1 polubienie

Śledzę Piotra od pierwszego filmiku, którzy wrzucił na grupie FB.
Fajnie że w końcu poruszył te tematy. Mam tylko problem ze wsłuchaniem się w niego, robi to zbyt monotonnie, gdzie po 5min odrywam myśli, a jak próbuję się skupić ponownie mam wrażenie że jestem w tym samym (przeciąga temat).

Kolejny odcinek: LPIC-1: System Administrator - Zaprzyjaźnij się z TMUX - odcinek 002

LPIC-1 - System Administrator - pliki pseudo Tematyka 101.1 część 02 - odcinek 003

Bardzo pobieżnie rzuciłem okiem na te filmiki, nawet jeśli nie są jakoś super prowadzone to zapewne wiele można się dowiedzieć.
Zauważyłem jedną dziwną rzecz, jak autor listuje pliki i podaje ścieżkę z bieżącego katalogu to zaczyna ją od ./ - jest to niepotrzebne bo shell zakłada domyślnie, że ścieżki są względne. Nie jest to błąd ale wydaje się, że po prostu zbędny nawyk.

Te trzy polecenia są równoważne:

ls .
ls $PWD
ls

Być może bierze się, to z jego stylu pracy. Robię mnóstwo rzeczy, których nie polecam innym, w takiej formie, w jakiej ja, to robię - dla innych może się, to wydawać dziwaczne, ale dla mnie jest naturalne, bo wynika z przyjętego stylu pracy, starego przyzwyczajenia, czy czegokolwiek. Być może i w tym przypadku tak jest.