Kto z Was używa wayland-a?

Zacząłem używać wayland-a i wczoraj miałem zagadkową niespodziankę: po zamknięciu FF ekran stał się niezmiennie czarny. Czy ktoś coś może powiedzieć na ten temat?

Najwyraźniej wróżka zgasiła światło i poszła spać :wink:
Chętni do pomocy najpewniej znajdą się, ale daj im szansę:

  • system aktualny?
  • tak było zawsze, czy dopiero teraz?
  • środowisko graficzne masz w informacji o sobie, ale warto o tym wspomnieć, bo możesz mieć wiele różnych instalacji;
  • masz niestandardowe jądro, prawda? Nie sądzisz, że skory do pomocy forumowicz, zanim poświęci czas na pracę intelektualną i wpis na Forum, powinien o tym wiedzieć?
  • System mam zawsze aktualny, bo go aktualizuję na bieżąco co 3 godziny.
  • Tak zdarzyło się jeden raz i z ciekawości utworzyłem ten wątek.
  • Używam wyłącznie plasmy i nie mam wielu różnych instalacji.
  • Mam jądro 5.0.4.zen1-1 i zapasowe 5.0.4.arch1-1. Nie wiem jednak jaki to miałoby mieć wpływ na psotną wróżkę, która gasi światło :thinking::wink:

Jak nie będziesz doceniał wróżek, to kiedyś się na tym przejedziesz.

Przekazanie szerokiej publiczności informacji nt. wykorzystywanych zasobów, jest fundamentalne - to nie Windows’y; masz do dyspozycji mnóstwo różnych rozwiązań sprzętowych i kilka (wiodących) środowisk graficznych. Tworzy, to całkiem sporą ilość możliwych kombinacji.

Rozumiem, że jądro (jego wersja i konfiguracja) jest nieistotne w tak krytycznej operacji jak wyświetlanie obrazu i nie warto brać pod uwagę jego w nim udziału. Chyba chcę obudzić się z tego koszmaru.

  • Zainstaluj standardowe jądro (najlepiej dwa, najnowsze dostępne i najnowsze LTS) i sprawdź jak Wayland sprawuje się na nich.
  • Sprawdź na forach dystrybucji, Wayland’a i Plasmy, czy nie pojawiły się jakieś doniesienia.
  • Wayland, to nie jest standardowe, powszechnie wykorzystywane rozwiązanie i należy je traktować jako ‘niestabilne’. Zapewne zmieni się, to w najbliższym czasie - liczonym raczej w latach, niż miesiącach.

Wayland-a użyłem z ciekawości. Mam go, ale nie muszę z niego korzystać. Testować go też nie potrzebuję. Wolę standardową plasmę.
Na wróżkach się jeszcze nie przejechałem przez 17 lat użytkowania Linuksa. :wink: