Kto w Manjaro zajmuje się pakowaniem/przygotowywaniem pakietów?

Kto w Manjaro zajmuje się pakowaniem/przygotowywaniem pakietów?

Pytam, gdyż w Manjaro Community Stable jest stara wersja pakietu bctoolbox - 4.3.1, podczas gdy w Archu, od 24.06, jest nowa wersja 4.4.0 .

Zgodnie z informacją z pamac (poniżej) napisałem do pakującego tą paczkę, Antonio Rojas’a, który odpisał mi, że jest developerem Archa i nie ma nic wspólnego z Manjaro.

pamac info bctoolbox
Nazwa                : bctoolbox
Wersja               : 4.3.1-1
...
Repozytorium         : community
...
Pakujący             : Antonio Rojas <arojas@archlinux.org>
Data utworzenia      : 26.02.2020

najlepiej zapytaj na oficjalnym forum

Nie wiem kto się tym zajmuje w Manjaro, ale jestem pewien, że w najbliższej aktualizacji numerek się podniesie :wink: To, że w Manjaro jest starsza wersja, jest zrozumiałe, gdyż ostatnia aktualizacja miała miejsce 13.06 – od tamtej pory były tylko poprawki bezpieczeństwa.

Pamiętaj też że Manjaro to nie Arch i programy mogą być nieco opóźnione (od kilku dni do kilku tygodni), a niektórych może nie być.

Prawidłowo zadane pytanie powinno brzmieć: kto zajmuje się kopiowaniem paczek z repozytorium Arch, bo paczek skompilowanych przez devów Manjaro zbyt wiele nie ma.

Tym niemniej jeśli chcesz mieć nowszą wersję, to sprawdź czy nie ma w repo testing czy unstable.

Poza tym nie wiem po co pisałeś do developera Arch Linux - widać jak wół w adresie mail - na temat paczki Manjaro…

1 polubienie

Domena maila o niczym nie świadczy. Ktoś będący developerem Archa może także udzielać się w innych dystrybucjach, a napisałem, gdyż taki akurat mail pakującego w Manjaro jest podany w pamac.

Zgadza się, zdarza się, że udzielają się. Polski developer Archa udzielał się np. w Alpine Linux i tam również miał status developera.

W tym wypadku jednak świadczy w oczywisty wręcz sposób. Żaden developer Archa nie udzielałby się w Manjaro, to z wielu powodów dość oczywiste - między innymi dlatego na forum Arch Linux nie ma nawet najmniejszego wsparcia dla użytkowników Manjaro. Arojas nie zapaczkował tego dla Manjaro, tylko dla Arch Linux i jego paczka została skopiowana bezpośrednio z repozytorium Arch do repozytorium Manjaro jak jakieś 98% paczek - stąd jego mail jako opiekuna.

Stało się tak jak przewidywałem, po dzisiejszej aktualizacji już jest nowsza wersja, wystarczyła odrobinka cierpliwości :smiley:

[tomek@tomek ~]$ pamac info bctoolbox
Nazwa                : bctoolbox
Wersja               : 4.4.0-1
Opis                 : A library written in C that allows you to create and run audio and video streams
URL                  : https://github.com/BelledonneCommunications/bctoolbox
Licencje             : GPL
Repozytorium         : community
Installed Size       : 473,7 kB
Zależy od            : mbedtls bcunit
Pakujący             : Antonio Rojas <arojas@archlinux.org>
Data utworzenia      : 24.06.2020
Podpisy              : Tak

Masz rację. Choć ciągle otwartym pozostaje pytanie tytułowe (i dlaczego podają pakującego developera w Archu?)

Zadziwia mnie fakt, że deweloper Archa nie ma filtra antymanjarowego na mailu. :wink:

A jak mają podawać innego skoro pakującym był developer Archa? Pamac podobnie jak pacman odczytuje dane generowane podczas kompilacji - a za to odpowiada plik makepkg.conf. Rojas spaczkował pakiet i podpisał go swoim kluczem gpg a developer Manjaro jedynie skopiował paczkę z repozytorium Arch do repozytorium Manjaro. Oczywiście jeden z innych użytkowników tego forum bredził swojego czasu, że paczki są przez devów Manjaro przekompilowane a podpisy zostawiane z szacunku… ale to możemy włożyć na jedną półkę obok wyznań płaskoziemców.

Całkowicie szczerze - sam się poważnie nad tym zastanawiam, powinny być obligatoryjne.

@majo
Niektóre pakiety w Manjaro, są specyficzne dla dystrybucji, tworzone przez developer’ów Manjaro. Niektóre, są ‘przepakowywane’ (np. jądra). Jednak większość przechodzi jeden-do-jednego z Arch’a. Pakowacz jest taki jaki jest i nie ma znaczenia kim jest i skąd - chyba, że coś nie działa, wtedy informacja o pakującym może być przydatna.

@Piaskun
Żartobliwa uwaga @xr7 rozbawiła mnie i na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Natomiast Twoja sprowadziła mnie na twardą ziemię - skoro tak myślisz, jak piszesz, to dlaczego zaglądasz do naszego wsiowego zaścianka? Pewnie dlatego, że mamy fajniejsze dziewczyny, większy wybór alkoholi, a w karczmie salę dla ‘palaczy’.

Na żartobliwą uwagę odpowiedziałem równie żartobliwie. Nie miałem pojęcia, że moje czarne poczucie humoru aż tak Cię sprowadzi na ziemię…

W tekście nie widać mimiki twarzy, ani intonacji i żartobliwość trzeba jakoś zaznaczyć (zestawem wyrazów, kontekstem, emotikonem, …) - cieszy mnie jednak, że źle oceniłem stan Twojego ducha :slight_smile:

Mam w zwyczaju kpić i żartować ze wszystkiego, wliczając w to dowolną dystrybucję Linuksa bo w każdej znajdzie się coś, co można wyśmiać.

Cieszy mnie, to i nie obiecuję (bo moozg mam leniwy), ale postaram się pamiętać.

Od pewnego czasu mam do zaktualizowania fsearch-git. To jest z chaotic-aur. O co tu chodzi?

Pewnie to zależy od serwerów. Ten z Brazylii ma szybciej aktualizacje niż ten z Niemiec.
Proponuje zamienić je kolejnościami

[chaotic-aur]
Server = http://lonewolf-builder.duckdns.org/$repo/x86_64
Server = http://chaotic.bangl.de/$repo/x86_64

Np. dzisiaj miałem aktualizacje fsearch-git

1 polubienie

Dzięki :wink:
Gdzie to wklepać?

Proszę Cię, a gdzie dodawałeś repo chaotic-aur? Oczywiście że w /etc/pacman/conf.

1 polubienie