Konwersja PNG i JPG do SVG (Scalable Vector Graphics)

Witam wszystkich,
Czy ktoś ze znawców wie czy pod Linuxem jest program umożliwiający konwertowanie plików .jpg .png do formatu .svg (Scalable Vector Graphics)
Znalazłem co prawda w necie " Konwersja JPG do SVG (Online i za darmo) - ale niezbyt mnie to satysfakcjonuje, bo wszelką grafikę konwertuje OK ale na czarno-biało
Przed konwersją
la terre
i po konwersji
la-terre.svg
EDIT: grafika .svg (Scalable Vector Graphics) to obrazek bez tła

Z tego co wiem Inkscape, z tym, że również tylko na czarno-białe.

Najlepiej w Inkscape, wbrew temu co pisze @napcok da się w kolorze (instrukcja). Pewnie dałoby się to też zrobić w konsoli za pomocą poleceń convert i potrace (to drugie trzeba doinstalować), ale tu jest od groma różnych parametrów. Domyślnie niestety wychodzi czarno-białe.

1 polubienie

Dzięki za porady. Zatem pozostanie zainstalować INKSCAPE


… i działać. O efektach powiadomię - oczywiście po próbach.
EDIT: Program zainstalowałem, ale do działania tak późno nie będę się brał.
Inkscape

Nie zapominajmy o LibreOffice Draw, który ma eksport do svg.

lodraw

1 polubienie

Sporo “kombinowałem” ze zmianą plików graficznych z .jpg lub .png na svg i przyznam, że najprostszy sposób (choć tylko czarno-biały) to internetowe Konwerter plików JPG do SVG - co prawda te “BEZPŁATNIE” to tylko 10 plików dziennie. Dla mnie zupełnie wystarczy, bo konwertuje okazjonalnie.
LibreOffice Draw i Inkscape robią to i w kolorze - ale nie usuwają tła spod obrazu w sposób widoczny. Działałem też pod GIMP’em i też z podobnym efektem.
Zatem pozostanę na internetowej konwersji czarno-białej.
Temat na razie nie rozwiązany -kiedyś może ja lub ktoś do niego powróci z rozwiązaniem (w miarę prostym).
Laptop_cień_zielony.svg
a to jak wygląda bez tła Laptop_bez_tła

JPG nie obsługuje przezroczystości, a te narzędzia domyślnie zakładają, że ma być tło takie jak w oryginale. Nie wiem jak LibreOffice Draw i Inkscape (zakładam, że odpowiednie opcje są gdzieś ukryte), ale w Gimpie możesz przecież zaznaczyć niepotrzebne fragmenty czy kolory i je po prostu wyciąć – w ten sposób uzyskasz przezroczyste tło.

Dzięki @Tomek -pokombinuje jeszcze z Gimp’em.

w gimp przezroczyste tło tylko przy .png
nawet jak się robi obraz z przezroczystym tłem to jak się zapisze z .jpg tło się robi jak kolor pierwszoplanowy dopiero .png zapisuje przezroczyste ( innych rozszerzeń nie sprawdzałem )

1 polubienie

Zapodam kilka linków, może coś się przyda:

  1. GitHub - xyproto/png2svg: Convert small PNG images to SVG Tiny 1.2
  2. https://www.npmjs.com/package/png2svg
  3. https://github.com/andrescornejo/jpg2svg-lowpoly
  4. wedding/jpg2svg.py at da5e9c54d9217e6fe5067832acf250d8e051034e · yidarvin/wedding · GitHub

to właśnie udało mi się + dodanie cienia (po zmianie koloru z czarnego na czerwony)W kapeluszu z cieniem

Wpisując w wyszukiwarce “svg” w wynikach wyświetliło mi “ksvg-trinity
Czy to przeglądarka plików svg? czy może programik do robienia takich plików SVG?
EDIT: pytanie zadaję -by bez sensu nie instalować czegoś, co może być nie tylko niepotrzebne - ale spowodować “coś ciekawego” w systemie.

Z tego, co kryje się pod tym link’iem wynika, że jest, to:

  • część środowiska graficznego Trinity

ksvg-trinity - SVG viewer for Trinity

  • przeglądarka plików .svg

KSVG allows you view SVG (scalable vector graphics) files