Konfiguracja drukarki Epson XP-2105 (2000 series)

Cześć,
mam problem z drukarką Epson XP-2105 (2000 series). Po roku przerwy wróciłem do Manjaro z środowiskiem Plasma i bez problemu wtedy udało mi się uruchomić tą drukarkę. Teraz obecnie, mimo że robię wszystko tak samo jak wcześniej… nie mogę dodać drukarki do Manjaro. Dziwnie jest to, że jak zobaczyłem w sieci Wi-Fi to jest ona na liście. Kliknąłem również w tą opcję… wpisałem hasło i zadziałało ale drukarka nie działa oraz tracę wtedy kompletnie sieć internet. Nie wiem jak rozwiązać ten problem. Awaryjnie drukuję przez telefon. Oczywiście resetowałem laptop i drukarkę ale wszystko bez zmian…

wgrałem już:
CUPS jest uruchomiony
pacman -S manjaro-printer

oraz

yay -Sy --noconfirm epson-inkjet-printer-escpr
yay -Sy --noconfirm epson-inkjet-printer-escpr2

bardzo prosiłbym o pomoc :slight_smile:

w załączniku przesyłam również zrzuty ekranu.

Jestem bardzo wdzięczny za pomoc! :slight_smile:

aha, zapomniałem dodać jeszcze że wtedy rok temu wróciłem do Windowsa 10 (skasowałem Manjaro całkowicie i wtedy drukarka działała) ale teraz już wróciłem (skasowałem całkowicie Windows 10 i drukarka niestety nie działa).

Windows nie ma znaczenia. Nie widać na zrzucie tej drukarki. Jak pisałem w innym poście wciśnij przycisk WPS na drukarce przez 5 sekund i drukarka powinna się pojawić. Wtedy wybierz ją i powinien szukać sterowników. Jesli sam nie wybierze wskaż mu ręcznie. Chyba będą to XP-2100

już tak robiłem. Przy tej drukarce trzeba nacisnąć na przycisk WIFI przez 10s (wtedy działa na zasadzie WPS) ale niestety bez efektów. Ściągnąłem sterownik ze strony Epson - drivers & downloads i rozpakowałem archiwum, znalazłem odpowiedni plik i próbuję go “wczytać” ale nadal nie wykrywa.

Przygotowałem również wideo: https://drive.google.com/file/d/1iVTpAFDpK1pi_57g_wxwMVzweguRzdaY/view?usp=sharing

niestety nie działa :confused:

Wyrzuć wszystkie drukarki, które dodałeś. Teraz przy dodawaniu wybierz AppSocket/HP JetDirect. Musisz znać IP drukarki i wpisz go w pole Komputer. Dalej powinieneś wskazać sterownik jak robiłeś na filmiku.

niestety to nie pomaga. Próbuję różnych wariantów. IP drukarki to mam takie (IP zmieniłem dla bezpieczeństwa). Wszystkie wcześniejsze drukarki usunąłem oczywiście
lpd://111.222.333.444:515/PASSTHRU
drukarka się dodaje ale pisze “unknow” lub “brak połączenia z drukarką”…

może jest na Manjaro jakieś polecenie aby sprawdzić IP drukarki? Nie wiem czy dobrze sprawdziłem

Zainstaluj nmap. Potem musisz podać swoją sieć a to jest przykład:
nmap -sT 192.168.0.1-254/24 Zmień tylko tam gdzie jest 0 resztę zostaw. Chyba, że twoja sieć jest taka. :smiley:

IP drukarki jest jednak prawidłowe, sprawdziłem w inny sposób. Wydruk zrobiłem informacyjny. Niestety żadna z opcji nie działa…

Drukarka się dodała ale nie drukuje. Najpierw pisze “connecting to printer” a potem jak na zdjęciu…
Zauważyłem, że na http://localhost:631/printers pojawiła się informacja, że w następnej wersji CUPS sterownik do drukarki przestanie działać co mnie zdziwiło bo dodałem najświeższy sterownik od producenta. Też wybrałem z listy dostępnych sterowników…

Pokaż mi te ustawienia drukarki i sprawdź czy na pewno cups jest włączony systemctl status cups

za chwilkę prześlę system status cups

Tam nie powinno być lpd tylko np. socke://192.168.1.100:9100. Pisałem byś dodał przez AppSocket

właśnie robiłem w tą opcję. Niestety nie mam tej opcji co masz na zdjęciu po prawej stronie…

przesyłam film, jest tam autentyczne IP drukarki: https://drive.google.com/file/d/1kmTpKp3-AMMyXsy_iPxFm9BL9GnR7Z_o/view?usp=sharing

Wpisujesz sam adres bez socket:// A tam gdzie jest Unknown wpisz nazwę drukarki Epson xp-2100

niestety nadal nie działa. Przesyłam film (próbowałem na 2 różne sposoby). W nazwie drukarki nie ma możliwości wpisania “spacji”.

https://drive.google.com/file/d/1PPDuEF0l_-ZM4iAV5tf-QVStwCRA3BxY/view?usp=sharing

  1. Dziwi mnie, że po wciśnięciu przycisku WPS komp jej nie widzi. Przypomnę tylko, że drukarka i komp muszą być w tej samej sieci.
  2. Spróbuj w routerze nadać drukarce adres statyczny, będziemy pewni, że użyty zostanie poprawny IP.
  3. Gdy wykonasz punk 2 może będzie widoczna drukarka pod localhost:631.
  4. Trochę to dziwne bo sporo jest opisów tej drukarki pod Linuksem gdzie spokojnie działa.
  5. Walczymy dalej, pisz ze szczegółami co i jak. Damy radę. :smiley:

jak zrobić ten drugi punkt? niestety nie mam takiej wiedzy ;/

z góry dzięki za cierpliwość :slight_smile:

drukarka z tego co widzę to też ma wyjście usb. Może zamiast wifi da się jakoś ogarnąć poprzez kabel usb a potem może nagle zadziała na wifi? Kurczę nie mam pojęcia jak nadać drukarce statyczne IP :confused:

Nie wiem jakiej marki masz router ale po marce znajdziesz adres by się do niego zalogować. Poczytaj na internecie jak się zalogować. U mnie w zakładce LAN jest opcja Tabela statycznej dzierżawy DHCP. Tam po mac dodajesz urządzenia.

Dodajesz mac drukarki, wybierasz adres IP i drukarka zawsze bedzie pod tym adresem.

PS. W zakładce Ustawienia zarządzanie->Aktwyny Klient DHCP są wszystkie urządzenia podpięte do routera wraz z macami. Skoro wiesz jaki jest adres IP drukarki to będziesz wiedział który to mac. Albo drukarka ma opcje wydruku wszystkich swoich danych tylko nie wiem, który to u Ciebie przycisk.

Mój router, który mam to DECO M4R. Nie udało mi się znaleźć tych ustawień, ale udało mi się znaleźć rozwiązanie w inny sposób:

Krok 1

W dokumentacji technicznej znalazłem wpis “Przywracanie ustawień sieci za pomocą panelu sterowania”. Dzięki tej instrukcji udało się zresetować wszystkie domyślne ustawienia sieciowe i drukarka nagle stała się widoczna.

Krok 2 (aplikacja mobilna DECO)

Na telefonie, w aplikacji DECO musi wyświetlić się połączenie z drukarką EPSON. Drukarkę trzeba dodać do najwyższych priorytetów.

Info!

  • połączenie trochę “trwa”, więc poczekać trzeba cierpliwie na połączenie (zwłaszcza pierwsze połączenie. Później jest już ok)
  • w razie czego użyć wydruk sieci, przytrzymając powyżej 5s przycisk informacyjny “i”. Tylko ten jeden przycisk i nic więcej!
  • gdy Epson zostanie wykryty w aplikacji DECO, wtedy można dodać drukarę do Manjaro! Nie wcześniej, ale tylko poprzez localhost, czyli:

Trzeba przejść do:
http://localhost:631/admin/
(login i hasło to użytkownik root Manjaro Linux)

dodać tam drukarkę (powinno się wyświetlać na liście Epson XP-2100 series i wskazać trzeba również sterownik z listy Epson → xp-2100 series)

To wszystko :slight_smile:

Zmartwiły mnie 2 rzeczy:

  1. podczas aktualizacji jest info: “Paczki AUR oznaczone jako nieaktualne: epson-inkjet-printer-escpr2”
  2. "Note: Printer drivers and raw queues are deprecated and will stop working in a future version of CUPS.

czy punkt 1 kiedykolwiek, będzie aktualizowany i czy punkt 2 spowoduje, że lada chwila drukarka zaś przestanie działać???