Czytałem to: 20 poleceń terminala UNIX - podstawowe komendy Linux, które trzeba znać | Blog FlyNerd.pl i próbowałem komendy. Powiem tak że nie wszystkie działały.
Szukam spisu komand Manjaro z ich opisem najlepiej po PL.
Macie takie coś?
Czytałem to: 20 poleceń terminala UNIX - podstawowe komendy Linux, które trzeba znać | Blog FlyNerd.pl i próbowałem komendy. Powiem tak że nie wszystkie działały.
Szukam spisu komand Manjaro z ich opisem najlepiej po PL.
Macie takie coś?
Manjaro nie ma “swojego” języka. Generalnie posługuje się standardowymi komendami linuksowymi (choć czasami coś także może nie działać).
Tu znajdziesz, czego szukasz: Podstawy Linuksa - przydatne linki
A w sieci jest więcej: linuks komendy at DuckDuckGo
Jak powiedział @majo Manjaro nie ma jakiegoś specjalnego zestawu komend. Większość komend z takich zestawień powinna działać. Jeśli coś nie działa to albo odpowiedni program nie jest zainstalowany, albo używasz tej komendy w zły sposób – choć wtedy przeważnie da znać komunikatem co jest nie tak.
Jedyne co jest specyficzne dla Manjaro i innych pochodnych Archa to komendy stosowane w zarządzaniu, aktualizacji i instalacji programów – do tego jest wykorzystywany pacman
. Niezbędne podstawy oraz dalsze odnośniki znajdziesz tutaj.
Po polsku, proszę bardzo Pacman (Polski) - ArchWiki
O ile pacman
jest podstawowym narzędziem w Arch’u (i działa także bardzo dobrze w Manjaro), to developerzy Manjaro intensywnie rozwijają pakiet Pamac, który posiada obecnie prawie taką samą funkcjonalność jak pacman, a zapewnia, poprzez swój graficzny interfejs, większą wygodę użytkownikowi. Po polsku o Pamac najlepiej poczytać na naszym forum: Pamac – graficzny oraz konsolowy menedżer pakietów Manjaro
Po angielsku: Pamac - Manjaro
Jeśli chodzi o inne polskojęzyczne źródła o Manjaro, to jest trochę informacji w polskim wiki Manjaro: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Strona_główna
Kontynuując wątek narzędzi konsolowych specyficznych dla Manjaro, trzeba też wspomnieć o mhwd
, autorskim narzędziu do zarządzania sterownikami i kernelami. Jako że odpowiada za podstawy działania systemu nie polecam wpisywać tych (ani żadnych innych) komend bez dokładnego poznania skutków jakie mogą wywołać. O Manjaro HardWare Detection polecam poczytać na wiki Manjaro.
Nie zauważyłem w artykule jakich niestandardowych komend. Może być jednak tak, że składnia niektórych z nich zmieniła się od czasu napisania tego tekstu lub używasz jej nieprawidłowo (o co nietrudno, bo nieczęsto jest ona intuicyjna).
Używam Pamac’a intensywnie i promuję go, ale:
Jest również wersja GUI (… / Manjaro Settings Manager / Konfiguracja sprzętowa).