Komendy Manjaro

Czytałem to: https://www.flynerd.pl/2018/06/20-polecen-terminala-unix-podstawowe-komendy-linux-ktore-trzeba-znac.html#ls i próbowałem komendy. Powiem tak że nie wszystkie działały.

Szukam spisu komand Manjaro z ich opisem najlepiej po PL.
Macie takie coś?

Manjaro nie ma “swojego” języka. Generalnie posługuje się standardowymi komendami linuksowymi (choć czasami coś także może nie działać).
Tu znajdziesz, czego szukasz: Podstawy Linuksa - przydatne linki

A w sieci jest więcej: https://duckduckgo.com/?q=linuks+komendy&ia=web

Jak powiedział @majo Manjaro nie ma jakiegoś specjalnego zestawu komend. Większość komend z takich zestawień powinna działać. Jeśli coś nie działa to albo odpowiedni program nie jest zainstalowany, albo używasz tej komendy w zły sposób – choć wtedy przeważnie da znać komunikatem co jest nie tak.

Jedyne co jest specyficzne dla Manjaro i innych pochodnych Archa to komendy stosowane w zarządzaniu, aktualizacji i instalacji programów – do tego jest wykorzystywany pacman. Niezbędne podstawy oraz dalsze odnośniki znajdziesz tutaj.

Po polsku, proszę bardzo https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_(Polski)

O ile pacman jest podstawowym narzędziem w Arch’u (i działa także bardzo dobrze w Manjaro), to developerzy Manjaro intensywnie rozwijają pakiet Pamac, który posiada obecnie prawie taką samą funkcjonalność jak pacman, a zapewnia, poprzez swój graficzny interfejs, większą wygodę użytkownikowi. Po polsku o Pamac najlepiej poczytać na naszym forum: Pamac – graficzny oraz konsolowy menedżer pakietów Manjaro
Po angielsku: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Pamac

Jeśli chodzi o inne polskojęzyczne źródła o Manjaro, to jest trochę informacji w polskim wiki Manjaro: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Strona_główna

Kontynuując wątek narzędzi konsolowych specyficznych dla Manjaro, trzeba też wspomnieć o mhwd, autorskim narzędziu do zarządzania sterownikami i kernelami. Jako że odpowiada za podstawy działania systemu nie polecam wpisywać tych (ani żadnych innych) komend bez dokładnego poznania skutków jakie mogą wywołać. O Manjaro HardWare Detection polecam poczytać na wiki Manjaro.

Nie zauważyłem w artykule jakich niestandardowych komend. Może być jednak tak, że składnia niektórych z nich zmieniła się od czasu napisania tego tekstu lub używasz jej nieprawidłowo (o co nietrudno, bo nieczęsto jest ona intuicyjna).


Używam Pamac’a intensywnie i promuję go, ale:

  • jego funkcjonalność jest dużo mniejsza, niż Pacman’a;
  • ma odmienną składnię;
  • ma wersję CLI i GUI;
  • obejmuje również swoją funkcjonalnością zarządzanie pakietami z AUR i rozwiązań ‘kontenerowych’ (AppImage,Flatpak,Snap, …)

Jest również wersja GUI (… / Manjaro Settings Manager / Konfiguracja sprzętowa).

forum.manjaro.pl - polskie wsparcie Manjaro. Hostowane przez: