Klucz BIOS'u lub UEFI (klucz Windows)

Witam wszystkich,
Znalazłem takie oto polecenie z konsoli pozwalające ponoć sprawdzić klucz bios/uefi
sudo cat /sys/firmware/acpi/tables/MSDM

Pytanie do bardziej wtajemniczonych: - co to dokładnie za klucz?
U mnie coś takiego wyświetliło w konsoli jako wynik powyższego polecenia
MSDMU�LENOVOCB-01 ACPI****P***NQ-T***W-4***J-P***K-8****T
EDIT: Już wiem - te polecenie wyświetla po literach ACPI -serial Windowsa (ponoć) zainstalowanego na naszym dysku. PONOĆ :joy:

To nie jest żaden klucz do BIOS-u czy UEFI, tylko klucz aktywacyjny twojego Windowsa. Masz na dysku Windowsa (albo miałeś, nie wiem, czy on jest na stałe, czy kasuje się po usunięciu, w każdym razie ja tego nie mam, bo kupiłem sprzęt bez systemu). Możesz go wykorzystać, gdybyś chciał się bawić w legalnego Windowsa na Virtualboxie. Co i jak opisane tutaj. I nie musisz się obawiać, że ktoś ci ukradnie klucz, jest on przypisany do twojej maszyny i tylko na niej możesz go wykorzystać.

Od Windows 8 klucz aktywacyjny systemu zapisywany jest w BIOS’ie (precyzyjniej rzecz biorąc, w UEFI) - dla maszyn sprzedawanych z systemem, czyli z Windows’ami w wersji OEM.

Licencje Microsoft’u, to nie licencje takie jak BSD. Ich liczba, rodzaj, zakres i interpretacje ulegają zmianom w czasie i - z punktu widzenia użytkownika - są pokręcone. Gdybym miał wylistować najważniejsze (z punktu widzenia tego wątku) elementy, to (*):

  • ograniczenie, w postaci zakazu używania licencji równocześnie na kilku stanowiskach. Użycie, moim zdaniem, należy interpretować w taki sposób, że system zainstalowany (niekoniecznie używany) przy pomocy klucza, świadczy o tym, że licencja jest używana;
  • przywiązanie licencji typu OEM do sprzętu, z którym ta licencja została kupiona.

… w związku z tym:

  • jeżeli mamy zapisany klucz w UEFI (a więc mamy licencję OEM), to możemy go użyć w instalacji wirtualnej, pod warunkiem, że będzie ona zlokalizowana na tym samym sprzęcie i, że instalacja fizyczna zostanie usunięta;
  • jeżeli nie mamy klucza w UEFI, tylko naklejkę, to również ograniczeni jesteśmy do fizycznej maszyny (licencja OEM) i konieczności usunięcia fizycznej instalacji;
  • jeżeli mamy tylko klucz elektroniczny, to obowiązują powyższe ograniczenia i dochodzi jeszcze prawdopodobieństwo kontaktu z serwisem Microsoft’u, w celu reaktywacji;
  • jeżeli licencja jest typu Box, to nie jesteśmy ograniczeni sprzętem (brak przywiązania), ale nadal obowiązuje zakaz równoczesnego użytkowania.

(*) Dotyczy licencji jednostanowiskowych i jest tylko moją interpretacją - nie należy tej opinii traktować inaczej, jak głosu w dyskusji.