KDE i drugi monitor

Używam monitor podłączony pod laptopa.
Ekran jest dublowany - korzystam tylko z monitora - laptop jest zamknięty.
Na początku wszystko działało jak trzeba - ekran pojawiał się na obydwu urządzeniach - laptop i monitor.
Od pewnego czasu pod włączeniu laptopa najczęściej nie może załączyć się monitor. Czasem ekran leptopa mruga wyświetlając komunikat że załadował ustawienia i tak w kółko.
A czasem odpali się wszystko tak jak powinno.
Strasznie irytujące to jest.

Jak to naprawić ?

Co prawda nie korzystam z wielu monitorów, więc nie wiem, jak to wygląda w praktyce, ale w pierwszej kolejności zajrzałbym do Ustawienia systemowe > Wyświetlacz. Sprawdziłbym też, jak zachowuje się laptop po zamknięciu pokrywy, odpowiednie ustawienia są w zakładce Energia

To już zrobiłem. Ustawienia wyświetlania mam w porządku , ustawienia zasilania też . Po zamknięciu pokrywy nie robi nic. Działa dalej a obraz jest na monitorze - jak się załączy po włączeniu.
W tym właśnie problem że nie zawsze załapuje z monitorem. Na samym początku działało to bardzo dobrze

Hmm, to wygląda jakby kabel albo wtyczka nie łączyły – warto by było się podłączyć przez inny kabel/wtyczkę.

Gniazdo jest ok bo to nowiutki laptop ale kabel sprawdzę i poinformuje czy się poprawiło.

Możesz również, skrótem na klawiaturze, przerzucić obraz na monitor - wyłącznie na niego. Po co matryca ma świecić, skoro jej nie używasz.

Jaki to skrót?

Zazwyczaj Win +P

Każdy laptop ma klawisze funkcyjne “Fn” (u mnie kolor brązowy, u innych niebieski) Trzymasz wciśnięty ten klawisz funkcyjny i szukasz na innych klawiszach nadruku tego samego koloru co klawisz Fn. Jest tam sporo funkcji (głośność, rozjaśnianie ekranu -klawisze kierunkowe) , pod klawiszami F1 do F12 (lub dalej w prawo) masz inne funkcje. U mnie Fn+F3 (przełączanie pomiędzy ekranami laptop-zewnętrzny)
EDIT: Najczęściej klawisz funkcyjny Fn jest na dole klawiatury pomiędzy Ctrl a klawiszem “Windows”

Jeżeli dodatkowe funkcje, związane z klawiszem ‘Fn’, są obecne nie tylko na głównej klawiaturze, ale również na klawiszach funkcyjnych (‘F1…F12’), to trzeba wziąć pod uwagę pewien drobiazg: kiedyś klawisze funkcyjne były klawiszami funkcyjnymi (cokolwiek, to znaczy), a ‘kolorowo-obrazkowe’ funkcje działały z ‘Fn’. Obecnie, od jakiegoś czasu, w ofensywie jest odwrotne podejście (można, to zmienić w BIOS’ie, choć nie wiem, czy we wszystkich urządzeniach); a więc, mając na klawiszu funkcyjnym obrazek słońca, to jego wciśnięcie zadziała na jasność ekranu, a klawisz funkcyjny uzyskamy z ‘Fn’.

Problemem był kabel HDMI.
Zmieniłem na inny i jak ręką odjął.