KDE 5.20 restartuje elementy interfejsu

Cześć jestem nowym użytkownikiem i niestety wiele rzeczy jeszcze mnie przerasta ale staram się jak mogę :wink: niestety nie udało mi się znaleźć rozwiązania na temat przywracania do ustawień pierwotnych elementów interfejsu mianowicie wyciągam na pulpit analogowy zegar ustawiam w prawym górnym rogu i wystarczy że uruchomię lapa ponownie i po zalogowaniu moim oczom ukazuje się zegar w innym miejscu ze zmienionym rozmiarem dzieje się tak z każdym elementem interfejsu czyli zmienia rozmiar który ustaliłem i pozycję. Za to ikony na pulpicie pozostają w prawidłowej pozycji i elementy interfejsu dodane do paska też są ok.

Jedyne co zaobserwowałem dziwnego to przy uruchomieniu systemu dostaję komunikat ze moduł xwayland napotkał usterkę i że jak chcę przywrócić chyba kompozycję to mam wcisnąć alt-shift-f12 ale to nic nie daje :expressionless:

Przeklikaj w ustawieniach systemowych Rozpoczynanie i kończenieSesja pulpitu i w sekcji Przy logowaniu zaznacz Przywróć poprzednią sesję – być może to pomoże na problemy z zegarem. Jeśli nie, patrz niżej.

Drugi problem, czyli xwayland oznacza, że pracujesz na sesji Waylanda – na Plasmie działa raczej na słowo honoru (przynajmniej kiedy ostatnio testowałem). Z każdą aktualizacją jest coraz lepiej i jest kwestią czasu, nim będzie się nadawał do codziennego użytku. Zresztą, nawet gdyby to nie był bug, to podałeś za mało informacji, żeby cokolwiek na to poradzić. No i jest jeszcze kwestia Nvidii (o ile ją posiadasz) – ta jeszcze długo, o ile w ogóle, nie będzie się nadawała do współpracy z Waylandem. Póki co polecam przesiąść się na Xorg.

Przeklikałem ale bez zmian, co do grafiki Intel hd4000 i GF GT630M pytanie zasadnicze w jaki sposób przejść z waylanda który był docelowo zainstalowany na Xorg. Twoje argumenty co do obecnej konfiguracji przemawiają do mnie ale potrzebuje asekuracji bo po ostatniej zabawie z zmiana sterowników nvidia na inne niż wskazywał system zakończyło się na długiej zabawie z terminalem :rofl:

Na ekranie logowania na dole powinieneś mieć opcję wyboru sesji pulpitu. Powinny tam być przynajmniej Plasma (Wayland) i Plasma – oczywiście wybierasz tą drugą. Plusem tej opcji jest, że w każdej chwili możesz wrócić do Waylanda i sprawdzić jak się sprawuje.

Drugą opcją dostania się do Xorga jest usunięcie plasma-wayland-session – po restarcie opisany wyżej wybór zniknie i automatycznie będziesz się logował na Xorg (o ile nie masz zainstalowanych innych DE, wtedy może cię tam wywalić, ale wtedy patrzysz na opcję opisaną wyżej i wybierasz). Jak chcesz mieć obsługę z powrotem, to wystarczy pakiet zainstalować. Szczęśliwie Plasma wciąż nie może istnieć bez Xorga. Choć pewnie za ileś wydań się to zmieni i zamiast aktualnego rozwiązania powstanie coś na kształt plasma-xorg-session. Ale tym będziemy się martwić w przyszłości :wink:

Niestety podczas logowania nie mogę znaleźć opcji wyboru, zwyczajnie jej brak :confused: Może w innym miejscu jestem w stanie to zmienić ?

Po dograniu nowego ekranu logowania widzę tylko opcje plasma, Szukałem w necie info jak przełączyć się na sesje xorg ale totalnie nie mogę tego znaleźć :expressionless:

I dodałem jeszcze zrzut ekranu dostaje zawszę takie powiadomienie po uruchomieniu systemu.

Z tego wniosek, że to jednak dotyczy Xorga. Strzelam, że to może być jednak sprawa sterowników – zwłaszcza że wcześniej w nich grzebałeś. Pokaż, co tam masz, być może trzeba coś naprostować. Daj wyniki poleceń:

inxi -G
mhwd -l
mhwd -li

Druga możliwość to jakiś błąd, bug czy cokolwiek innego w KDE. Tutaj warto sprawdzić, czy na nowym użytkowniku ten problem również występuje – jeśli nie to najprawdopodobniej wystarczy reset ustawień. Jeśli problem dalej istnieje, to szukaj w logach i jak znajdziesz coś podejrzanego, zgłoś bug – sęk w tym, że dla niewyrobionego oka może to być trudne, 99% pojawiających się błędów nie ma żadnego wpływu na działanie.

inxi -G
Graphics:  Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics driver: i915 v: kernel 
           Device-2: NVIDIA GF108M [GeForce GT 620M/630M/635M/640M LE] driver: N/A 
           Display: x11 server: X.Org 1.20.10 driver: intel resolution: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 4000 (IVB GT2) v: 4.2 Mesa 20.3.1 
mhwd -l
> 0000:02:00.0 (0200:10ec:8168) Network controller Realtek Semiconductor Co., Ltd.:
--------------------------------------------------------------------------------
              NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
     network-r8168            2016.04.20                true            PCI


> 0000:01:00.0 (0300:10de:0de9) Display controller nVidia Corporation:
--------------------------------------------------------------------------------
              NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
video-hybrid-intel-nvidia-390xx-bumblebee            2020.11.30               false            PCI
video-nvidia-390xx            2020.11.30               false            PCI
       video-linux            2018.05.04                true            PCI
 video-modesetting            2020.01.13                true            PCI
        video-vesa            2017.03.12                true            PCI


> 0000:00:02.0 (0300:8086:0166) Display controller Intel Corporation:
--------------------------------------------------------------------------------
              NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
video-hybrid-intel-nvidia-390xx-bumblebee            2020.11.30               false            PCI
       video-linux            2018.05.04                true            PCI
 video-modesetting            2020.01.13                true            PCI
        video-vesa            2017.03.12                true            PCI


mhwd -li
> Installed PCI configs:
--------------------------------------------------------------------------------
                  NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
video-hybrid-intel-nvidia-390xx-bumblebee            2020.11.30               false            PCI
     video-modesetting            2020.01.13                true            PCI


Warning: No installed USB configs!

Wygląda to tak jak bym nie miał zainstalowanych sterowników dla karty nvidia ? Ale w ustawianiach systemu-> Konfiguracja sprzętowa widzę zainstalowaną kartę nvidia z sterownikiem 390 tak na marginesie to od samego początku odczuwam anomalia z wyświetlanym obrazem mianowicie na zewnętrznym monitorze LG (Podpiętym do lapa) jak przesuwam szybko strony góra dół to widzę zniekształcenia obrazu taka fala jak by coś było z odświeżaniem poziomym jak by nie nadążał (na ubuntu tego nie było) dlatego bawiłem się ze sterownikami ale skończyło się czarnym ekranem :smiley: Za uwarzyłem że jest lekko lepiej z tymi anomaliami gdy w Kompozytor-moduł ustawień systemu->Sposób skalowania przestawiłem na Szybki. Jest lepiej ale nie tak samo jak na win10 czy ubuntu.

Ze sterownikami wszystko ok. Sterowniki Nvidii masz, tylko że to nie działa tak jak w Windowsie, trzeba je ręcznie uruchomić, w twoim przypadku najlepiej przez Optimus Managera.

Co do pozostałych problemów z wyświetlaniem, choć to już mały offtop, to zrobiłeś już najlepszą możliwą rzecz (czyli skalowanie w ustawieniach kompozytora), dalej mogę doradzić wyłączenie zbędnych efektów pulpitu i usług.

Masz ten sterownik więc by uruchomić program na nvidii musisz użyć optirun

Tu widać, że jesteś na Xorg
Możesz sprawdzić sesję również: echo $XDG_SESSION_TYPE