Jaki "typ" manjaro wybrać?

Hej!

Zaczynam przygodę z linuxami i zastanawiam się nad wyborem typu manjaro tzn. KDE, Gnome, XFCE, Architect.
W życiu pracowałem jedynie z Ubuntu server, Raspbian, Fedora 30. Jedyny minus jest taki, że korzystałem z nich łącznie przez jakiś miesiąc, ale komendy jakieś podstawowe już ogarniam.

Moje pytanie jest takie, czy zmiana tego “typu” coś zmieni. Czy np. na KDE będzie jakaś funkcja, a np. na Gnome już nie?

Z góry dzięki za odpowiedź.

KDE, Gnome i XFCE to po prostu różne środowiska graficzne i wybór każdego z nich to kwestia indywidualna, zależna od twoich potrzeb. Możesz mieć zainstalowanych kilka środowisk, wtedy wybierasz przy logowaniu z którego chcesz korzystać, ale nie bez powodu domyślnie jest tylko jedno, bo im więcej zainstalowanego softu tym większe ryzyko problemów z działaniem. Także to zalecam tylko w ramach testów. Każde środowisko różni się możliwościami konfiguracji (choć spora część pewnie będzie się pokrywać) i domyślnym wyglądem. Moim zdaniem nic nie zastąpi samodzielnej lektury oraz osobistego przetestowania każdego z nich, więc jeśli masz czas i chęci to zachęcam.

Przechodząc do rzeczy:

  • KDE – polecam jeśli jesteś przyzwyczajony do klasycznego menu z Windowsa. Na start posiada bardzo dużo ustawień (wręcz można się w nich zgubić), jest też spory wybór dodatków rozszerzających możliwości. Moje ulubione środowisko.
  • Gnome – zupełnie inna filozofia niż KDE. Generalnie opiera się na zasadzie, że deweloperzy wiedzą lepiej, a użytkownik jest od tego żeby korzystać, ale to nie oznacza że nie można go pod siebie skonfigurować, można, ale jest trudniej niż w KDE.
  • XFCE – środowisko dla tych którzy mają słabsze komputery lub lubią oszczędzać jego zasoby, pod względem możliwości konfiguracji ustawiłbym pomiędzy KDE i Gnome.
  • Community editions – tu jest do wyboru kilka innych środowisk jeśli żadne z powyższych ci nie odpowiada, ale musisz o nich poczytać na własną rękę, bo niektóre są polecane dla bardziej zaawansowanych (chociaż najprawdopodobniej są już na tyle dobrze skonfigurowane, że nawet kilkulatek da sobie radę).

Od Manjaro Architect trzymaj się z daleka, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący, bo to jest instalator, w którym musisz wiedzieć co zainstalować i jakie opcje wybrać aby wszystko poprawnie działało (a po drodze nie ma żadnych podpowiedzi czy domyślnych ustawień). Ja, mimo kilku lat używania Manjaro, nie mam pewności czy by mi się udało wszystko poprawnie zrobić (za mało czasu, za dużo rzeczy do zrobienia).


Obsługa Manjaro trochę się różni od Ubuntu czy Fedory, zanim zaczniesz polecam lekturę “Co musisz wiedzieć, aby bezstresowo używać Manjaro?”.

1 polubienie

O ile KDE daje czasami więcej możliwości, to jest wiele argumentów dla początkującego, aby wybrać Manjaro XFCE:

  • Manjaro XFCE jest historycznie pierwszym Manjaro, który osobiście używa także jego twórca - Philip Müller.
  • Na stronie pobrań Manjaro (chyba nie bez powodów) na pierwszym miejscu znajduje się XFCE. Wg znajdującego się tu krótkiego opisu, po najechaniu myszką na daną dystrybucję, XFCE to szybkość i stabilność, a KDE to wygoda,
  • Manjaro XFCE ma więcej użytkowników niż KDE, więc można się spodziewać, że w razie problemów, szybciej znajdzie się rozwiązanie.
1 polubienie

Ok, dzięki za pomoc.

Mam niestety problem z zainstalowaniem manjaro KDE. W momencie gdy wybieram jak zformatować partycje instalator się wywala. Jak jakimś cudem uda mi się przez to przejść i tak mam problem z formatowaniem partycji.

Myślicie, że z manjaro XFCE problem mógłby zniknąć?

Opisz dokładniej problem (co robisz? komunikaty błędu? itp.)
Generalnie nie powinno tu być problemów.

Może zniknie, a może nie (raczej nie, bo to nie ma nic wspólnego z środowiskiem graficznym). Równie dobrze może to być wadliwy dysk, albo jakiś błąd gdzieś podczas zgrywania na pendrive. Przede wszystkim jak radzi @majo opisz problem dokładniej i podaj na jakim sprzęcie instalujesz. Poza tym do wypróbowania:

  • instalacja z innego pendrive/płyty
  • pobierz obraz jeszcze raz i zgraj na pendrive
  • skorzystaj z innego programu do zgrania obrazu na pendrive
1 polubienie

@milosz0542 -> Xfce jest jedną z oficjalnych wersji Manjaro; ma dobry stosunek wydajności do wyglądu; nie ma tak rozbudowanej konfiguracji, jak KDE. Te cechy predystynują Manjaro z Xfce jako dobry, pierwszy wybór dla użytkowników, którzy chcą, przede wszystkim, zainstalować system i używać.

Jeżeli masz problem z instalacją, to załóż nowy wątek.

1 polubienie