Jaki program do formatowania pendrive z iso

Mam już jeden nośnik do wyrzucenia (przez wyciągnięcie go z USB bez bezpiecznego wysunięcia) i nie chcę pobierać byle czego i zastanawiać się pół godziny czemu mi to nie działa więc wolę zapytać zanim pobiorę, od razu piszę GParted nie chce mi formatować, w kolumnie .,partycja’’ za ścieżką .,/dev/sdb1’’ mam kłódkę w kwadratowej chmurce a opcja .,sformatuj na’’ jest na szaro, jest na nim ISO mint’a mate ale laptop na niego nie reaguje (sprawdzałem kolejność boot’owania w bios’ie), miałem problem z tworzeniem boot’owalnego pendrive’a (według rufusa już 100% ale niby instalacja się jeszcze nie ukończyła a że trwało to pół godziny więc go bezpiecznie wysunąłem i odpiąłem)

Jeśli nie chcesz bawić się w konsoli to GParted jest najlepszym wyborem. Ewentualnie KDE Partition Manager.

To oznacza, że dysk jest zamontowany. Wpierw go odmontuj. Żaden program ci nie sformatuje zamontowanego dysku.

1 polubienie

:face_with_hand_over_mouth: facepalm
Drobiazgi ale jak nikt by mi o nich nie powiedział to bym nie wiedział, dzięki @Tomek, a jak go zamontować z powrotem bez restartu, da się? Odpinam potem podpinam i o ile GParted wykrywa o tyle i system i Rufus udają ślepych.
edit: Podpiąłem inny pendrive i z powrotem ten i działa… trochę dziwne ale rufus dalej nie działa, formatowałem do ext4, ntfs, fat32 i żaden nie działa

Zainstaluj pakiet gnome-disk-utility. Utworzy on wpis w Menu: “Dyski”.
Jest to alternatywa do GParted, mająca kilka dodatkowych opcji jak np. test wydajności dysku/partycji.

Korzystasz z KDE? Jeśli tak to jest to znany bug, ponoć rozwiązany w najnowszej wersji. Sposobów na to jest mnóstwo: podmontować z konsoli, z Dolphina czy tak jak ty zrobiłeś :slight_smile:

Jak bug który wiele nie robi to nie będę instalować pakietów na chwilę żeby potem BeckUp’a wczytywać, tylko poczekam na aktualizację ale dzięki @majo, pytanie tak poza tematem chcę zrobić boot’owalny USB (minta mate) ale Rufus nie rozpoznaje ISO a w uniwersal-USB-installer’ze wyskakuje jakiś error, to chodzi o format pendrive’a, iso czy installer?

Czasami ISO poszczególnych dystrybucji gryzie się z uniwersalnymi programami typu Uniwersal-USB-Installer czy Rufus.
Osobiście używam pakietu isousb lub imagewriter do tworzenia bootowalnych USB.
A na stronie Minta polecają pakiet etcher.

1 polubienie

Dzięki @majo, pytanie o ImageWriter na SorceForge, pod przyciskiem download mam komunikat Malware Detected. Download at Own Risk ale znalazłem w repozytorium, można pobierać? I czy jest isousb na linux’a, balene i imagewritr’a w repo znalazłem (balene pobrałem i działa dzięki jeszcze raz) ale tego już nie ma???

Wszystkie pakiety, które podałem, są w repozytoriom Manjaro i generalnie - w pierwszej kolejności - tu szukaj pakietów, które chcesz instalować.

Polecam zainstalować wygodne narzędzie do przeszukiwania pakietów dostępnych w systemie (a także w AUR - choć tu należy zachować ostrożność): pkgbrowser

Po odmontowaniu GP nie widzi partycji/USB - w moim przypadku nie działa.

Zainstalowałem zgodnie z radą ‘gnome-disk-utility’ działa, bardzo prosty i intuicyjny - dla “laika” :slight_smile:. Mam jednak problem z sformatowaniem karty microSD z telefonu Samsunga na którym prawdopodobnie była zabezpieczona “hasłem” przed utratą danych. Obecnie nie mam już tego telefonu. Czy istniej jakaś możliwość formatowania takiej karty?

Proszę nie uprawiać necrobumpingu, zwłaszcza w rozwiązanych wątkach. Lepiej założyć nowy wątek z opisem aktualnego problemu.