Jaka karta graficzna do Manjaro KDE

Witam.
Która karta graficzna będzie najlepsza do Manjaro KDE Od zielonych czy od czerwonych? Biorę pod uwagę GTX 750 ti , GTX950/960. RX470/RX560

Do codziennego, niezbyt wymagającego użytkowania każda karta będzie dobra. Do bardziej wymagających zadań radziłbym się sugerować porównaniami i statystykami dostępnymi w internecie – tutaj ważne jest także docelowe zastosowanie, każda karta bowiem sprawdzi się lepiej w innych zadaniach.

Z dodatkowych aspektów możesz także wziąć pod uwagę otwartość sterowników. Dla Nvidii sens mają jedynie sterowniki własnościowe, chociaż w starszych modelach również nie powinno być większych problemów z otwartymi. W przypadku AMD pierwszym i zwykle najlepszym wyborem są otwarte sterowniki amdgpu choć jest do wyboru także zamknięta wersja tych sterowników. Jeśli ważne jest dla ciebie używanie otwartego oprogramowania, to wybór jest tylko jeden: AMD, jeśli to dla ciebie nieistotne to patrzysz w statystyki i na cenę i wybierasz tę kartę, która ci bardziej odpowiada.

Dobrze byłoby abym miał opcje graficzne sterownika. Teraz mam HD7770 i nie ogarniam. Mogę gdzieś np. ustawić na wysoką wydajność? Sterownik otwarty ma w ogóle jakieś opcje?
Chodzi mi szczególnie o grę “fishing planet” Mam athlona x4 635 8GB ramu i HD7770 i mam straszne spadki fpsów a gram na najniższych detalach.

Karta graficzna po prostu działa (jeżeli działa), czyli wyświetla obraz. No chyba, że pytasz o możliwość tuning’u karty graficznej. Pytasz?

Nvidia ma swoje GUI ustawień sterownika nvidia-settings, natomiast AMD nie dostarcza takowego, niemniej na wiki Archa jest wymienione kilka narzędzi GUI.

Problemy z Fishing Planet wcale nie muszą wynikać z karty graficznej, choć nie są wykluczone. Teoretycznie twoja konfiguracja jest gdzieś pomiędzy minimalną, a zalecaną, więc spodziewałbym się, że nawet na średnich ustawieniach by poszło (chociaż 1GB VRAM może być tu przeszkodą). Na twoim miejscu najpierw sprawdziłbym połączenie internetowe (zwłaszcza że to jest gra sieciowa, więc wydaje się to mieć kluczowe znaczenie), jeśli internet jest ok, to wtedy zajrzałbym do sterowników.

Nie nie zamierzam tuningować. Pamiętam, że na Windowsie miałem opcje sterownika takie jak ustawienia wydajności (priorytetów) np. w AMD Crimson czy jakoś tak.

Tomek Dlatego chciałem coś z co najmniej 2VRAMU Ale z drugiej strony w HD i najniższe to powinno dobrze działać. Internet mam 100Mb i dobry ping.

Ustawienia wydajności … czyli chcesz tuning’ować kartę. Ale mniejsza o to - nie będziemy się przerzucać interpretacją definicji, wiadomo o co chodzi, @Tomek podrzucił Ci już link z lekturą.