Jak zainstalować Manjaro bez instalowania GRUBa?

Jak zainstalować Manjaro bez instalowania GRUBa ?
Kiedyś, pamiętam można było to odhaczyć w instalatorze, ale obecnie nie widzę takiej opcji.

Pytam gdyż posiadam zainstalowane i aktualne Manjaro (na sda2, gdzie także znajduje się GRUB) oraz drugą awaryjną instalację Manjaro 17.10 (na sda5 - bez GRUBa), nieużywaną i nieaktualizowaną przez lata (, gdzie Pacman/ Pamac operował jeszcze na plikach .xz i nie jestem tam obecnie w stanie zaktualizować systemu czy zainstalować żadnej paczki, bazującej na rozszerzeniach .zst ).
I tu chcę zaktualizować lub ponownie zainstalować “awaryjny” system.

Nie ma opcji instalacji obok istniejącego systemu? Możesz też spróbować z ręcznym partycjonowaniem.

Sprawdzałem opcję “na wybranej partycji”, tak jak jest u mnie.
Opcja “obok” - jak mi się wydaje, jedynie pomaga stworzyć nową partycję. Ale jeszcze się temu przyjrzę dokładniej.

Edit(8 godz później):
Sprawdziłem wszystkie opcje instalatora i nigdzie nie znalazłem żadnej opcji dotyczącej GRUBa.

Natomiast widzę nieciekawy wpis w najnowszej znalezionej wersji Documentation / manjaro-user-guide · GitLab (z 2020r.), gdzie na 43 stronie, w sekcji “Chapter 8. Assisted installation methods” piszą, że instalator nie pyta, czy chce się GRUBa, ale instaluje go automatycznie :frowning:

on UEFI, no matter which method you choose to install Manjaro, you won’t be asked whether you want to install the GRUB boot loader or not. It will be installed automatically.

Jak to rozwiązać?

Na angielskim forum Manjaro potwierdzili, że nie ma możliwości instalacji systemu bez GRUB i podpowiedzieli mi, aby zainstalować ten zapasowy system na sda5, gdzie także zostanie zainstalowany drugi GRUB (na sda5).
A jeśli chce się aby w menu GRUB na pierwszym miejscu był widoczny system główny ( u mnie na sda2), to należy przełączyć się na ten system i uruchomić poniższą komendę, aktywującą GRUB znajdujący się na tej partycji:

sudo grub-install --recheck && sudo update-grub

(bez żadnych dodatkowych parametrów bo system sam sobie je dobierze).

Finalnie menu GRUB-a (z sda2) wygląda jak poniżej, z głównym Manjaro na górze i przejrzystą informacją o drugim Manjaro na /dev/sda5.
2023-12-02_224409

To rozwiązanie ma dodatkową zaletę, gdyż daje możliwość aktualizowania także drugiego zapasowego systemu (a po każdej aktualizacji należy wykonać wyżej opisane działanie aby wrócić do menu GRUBa z sda2).

1 polubienie