Jak w prosty sposób (ale bez kabli USB) przesłać pliki z PC do telefonu z Androidem?

Jak w prosty sposób (ale bez kabli USB) przesłać pliki z komputera z Manjaro do telefonu z Androidem poprzez sieć lokalną (oba urządzenia połączone są do tego samego routera).

Próbowałem zgodnie z taką instrukcją, instalując serwer SSH w androidzie, jednak to nie chce mi zadziałać.
W konsoli Manjaro wyskakuje błąd

Connection refused
Connection closed

W Thunar nie pojawia się w ogóle pytanie o hasło (jak sugerują w tym artykule).

Może znacie jakiś inny prosty sposób?

Najbardziej polecałbym skorzystać z KDE Connect. Nie tylko prześlesz pliki, ale też dostaniesz dużo większe możliwości.

Natomiast co do powyszszego programu, przetestowałem i przyczyną jest (możesz potwierdzić u siebie dodając flagi -vvv do połączenia):

Unable to negotiate with <ip-telefonu> port 2222: no matching host key type found. Their offer: ssh-rsa

Da się to ominąć przez dodanie w konfiguracji hosta:

PubkeyAcceptedKeyTypes +ssh-rsa

Został on wyłączony w najnowszych wersjach OpenSSH jako mało bezpieczny.

Mam ten sam błąd. Natomiast nie wiem jak i gdzie dodać ten klucz.

Jeśli chodzi o pakiet kdeconnect i KDE Connect, to przy wyłączonym GUFW urządzenia się widzą. Jeśli uda mi się dociec, jak czasowo zezwolić w GUFW na to połączenie, to będzie OK.

Odblokuj porty od 1713 do 1764, nie wiem gdzie to wyklikać w GUFW, ale w konsoli sprowadza się to do tych trzech poleceń:

sudo ufw allow 1714:1764/udp
sudo ufw allow 1714:1764/tcp
sudo ufw reload

W pliku ~/.ssh/config w najprostszym wairancie utwórz taki wpis:

Host <ip-telefonu>
    PubkeyAcceptedKeyTypes +ssh-rsa

Możesz to bardziej dokonfigurować, zajrzyj w link, który wcześniej podałem. Problem z łączeniem się po ssh jest jednak taki, że jeśli nie przypisałeś w telefonie (lub w routerze) stałego IP to po jakimś czasie może się on zmienić i wpis trzeba będzie poprawić (albo i nie jak użyjesz odpowiednich globów :wink:). KDE Connect ogarnia to automatycznie. Alternatywnie możesz też po prostu dodać do ssh kolejną flagę: -o PubkeyAcceptedKeyTypes=+ssh-rsa

1 polubienie

W samym pakiecie kdeconnect jest ograniczenie do przesyłania tylko jednego pliku (i nie katalogu). Na szczęście można, poprzez Dolphin’a, (który musiałem doinstalować do mojego Xfce) uzyskać pełny dostęp do plików Androida.
W sumie ta opcja jest OK (muszę jedynie odblokowywać porty, a potem je usuwać).

Jeśli chodzi o drugą opcję, to sobie ją odpuszczę. Skoro +ssh-rsa zostało porzucone ze względów bezpieczeństwa, to nie będę tego używał. Poza tym musiałbym za każdym razem definiować, a potem usuwać inne IP przypisane do telefonu.

Dzięki za pomoc :clap: