Jak usunąć nieaktywną (śmieciową) pozycję/ikonkę z Menu?

Jak usunąć nieaktywną (śmieciową) pozycję z Menu?

Swego czasu, mając zainstalowane midori, dodałem za pomocą menulibre, dodatkową ikonkę do menu, wywołującą midori --private.
Jednak po odinstalowaniu midori, dodana wcześniej pozycja midori --private (choć już bez ikonki) ciągle jest widoczna w Menu.
Nie jest natomiast widoczna z poziomu menulibre, a także nie ma żadnego śladu po niej w katalogach:
/usr/share/applications/
~/.local/share/applications/

Gdzie jeszcze może być ten wpis?

Nie wiem jak to wygląda w XFCE, ale w KDE po prawokliku mam opcję ukrycia programu, spróbuj u siebie, a nuż, widelec zadziała.

Spróbuj też zajrzeć tutaj, albo poszukaj czegoś podobnego w $HOME/.config:

$HOME/.config/menus/xfce-applications.menu

Nie używam menulibre bo ostatnio były z nim problemy, identycznym dobrze działającym zamiennikiem jest alacarte

Który w takich przypadkach ma przydatną dodatkową opcję Restore System Configuration.

Również miałem mieszane doświadczenia z menulibre - okazało się być kapryśne, nie do końca przewidywalne i … no właśnie, gdzie siedzą te pozycje, które widzę w menu, a nie ma ich w trybie edycji menu, w katalogu, czy w pliku?

alacarte nie rozwiązało wszystkich moich problemów i potrzeb związanych z menu, ale jest przewidywalne i - moim zdaniem - bardziej przyjazne.

@Tomek
Wprawdzie w pliku $HOME/.config/menus/xfce-applications.menu jest jakiś wpis z hasłem midori, tj.:
<Filename>org.midori_browser.Midori.desktop</Filename>
ale nie wiem do czego się odnosi (skoro midori już nie mam), a usunięcie tego wpisu nic nie zmienia.

@azja
Nie jestem pewien, czy to mnie pytasz, ale odpowiem :slight_smile:
Wpis widzę tylko w w rozwijanym Menu i nie widzę żadnego śladu po nim, nigdzie indziej.

W takim razie proponuje wejść do katalogu /.lacal/share/applications i kliknij na wszystkie po kolei pozycje, i oznacz je jako zaufane, i w tym momencie będziesz miał nazwę oraz ikonę danej aplikacji, wtedy powinno wyjść “szydło z worka”.

Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2019-05-31_13-38-38

W alacarte też nie widać tego wpisu.

Jak oznaczyć jako zaufane? W jakim programie?

Nikogo nie pytam, pytanie było retoryczne :slight_smile:
Jeżeli już kogoś, to developer’ów menulibre.


Jeżeli już, to przejrzałbym obie lokalizacje z plikami *.desktop, sprawdzając zawartość pod kątem występowania ‘midori --private’ - przy użyciu edytora text’owego, viewer’a, manager’a plików (mc, doublecmd, tuxcmd, etc.) lub catfish’a.

Problem rozwiązany.
Analizując zawartość plików w katalogu ~/.local/share/applications znalazłem plik menulibre-nowy-aktywator6.desktop, zawierający śmieci, których szukałem. Usunięcie pliku rozwiązało problem.