Jak uruchomić klawiaturę ekranową?

Cześć! Jestem początkującym użytkownikiem Manjaro i również pierwszy raz używam środowiska Gnome (wcześniej używałem PclinuxOS i KDE).
Kupiłem sobie laptop 2w1 Toshiba Portege (laptopo-tablet z odłączaną klawiaturą i dotykowym ekranem). Bezproblemowo zainstalowałem na tym Manjaro z Gnome.
Żeby używać go w trybie tabletu potrzebuję klawiaturę ekranową - tu mam problem:
Najpierw spróbowałem pakiet Onboard , niestety nie działał prawidłowo. Tzn. wpisywanie czegokolwiek na klawiaturze ekranowej nie powodowało, że znaki pojawiały się w oknie tekstowym.
Później znalazłem na forum Ubuntu, że ze środowiskiem Gnome dużo lepiej współpracuje klawiatura ekranowa Caribou. Zainstalowałem to, ale nie wiem jak uruchomić. W necie piszą, że to jest składnik Gnome, więc gdzieś w Gnome Control Center -
accessibility - keyboard. Niestety ja tego miejsca w Manjaro nie umiem znaleźć :frowning:

Proszę o pomoc w uruchomieniu jakiejś klawiatury ekranowej, która będzie działać.
Pozdrawiam wszystkich jako nowy użytkownik Manjaro Linux i tego forum!

Z tego co mi wiadomo Gnome ma wbudowaną klawiaturę ekranową, która powinna bez problemu działać, więc de facto nie potrzebujesz niczego doinstalowywać. Jeśli sama się nie uruchamia po tapnięciu w pole tekstowe to musisz ją włączyć w ustawieniach systemowych w karcie Accessibility (nie używam Gnome, więc nie wiem, jak to przetłumaczyli, ale pewnie coś w stylu “Ułatwienia dostępu”).

Ułatwienia dostępu w Ustawieniach. Mało z niej korzystam ale mój laptop jest dotykowy wiec fajnie jest mieć taką możliwość.

Tak, dzięki już znalazłem. Zresztą w głownym panelu Gnome (tam gdzie programy), u góry jest wyszukiwarka i wystarczy tam wpisać ,ułatwienia". Jak się już ją włączy w ułatwienia->pisanie ,to w prawym górnym rogu ekranu (na górnym pasku) pojawia się ikona ludzika. Klikając w nią można w dowolnym momencie włączyć lub wyłączyć klawiaturę ekranową.

W tym miejscu pojawiają się nowe problemy, bo nie działa to tak jak by się chciało:
Otóż klawiatura ekranowa Gnoma działa tylko w programach zintegorwanych ze środowiskiem Gnome :stuck_out_tongue: , w innych się nie uaktywnia. Poszperałem w sieci i dowiedziałem się, że to nie jest żaden błąd, tylko tak to normalnie działa. Do tego nie włącza się ona podczas logowania do systemu (bez fizycznej klawiatury nie zalogujesz się). Niby da się bez tego żyć, bo można wyłączyć logowanie hasłem i używać tylko programów Gnome.
Gorzej z przeglądaniem internetu, bo (z tego co mi się wydaje) jedyną przeglądarką internetową Gnome jest Epiphany , a ta jak już się przekonałem, jest niekompatybilna z wieloma stronami internetowymi (nie wyświetlają się poprawnie).
Znalazłem na forum Ubuntu informację, że te problemy rozwiązuje rozszerzenie Gnome o nazwie improved-osk (improve-onscreen-keyboard) https://extensions.gnome.org/extension/3330/improved-onscreen-keyboard/
Póki co nie wiem skąd, ani jak to zainstalować, bo w domyślnych repozytoriach Manjaro tego dodatku nie ma.

Znalazłem też rozwiązanie połowiczne, mianowicie zainstalowałem też drugą klawiaturę ekranową: QVKbd
Teraz mam tak, że klawiatura Gnome działa tylko w aplikacjach Gnome, a QVKbd działa we wszystkich oprócz Gnome :upside_down_face:
Niestety QVKbd jest trochę niedopracowana, bo wyświetla się wielkości znaczka pocztowego, a da się ją rozciągnąć tylko przy pomocy myszy. Zresztą po powiększeniu jej, pozostaje takiej wielkości tylko do ponownego uruchomienia systemu i też nie działa na ekranie logowania.