Jak sklonować dysk systemowy na większy dysk?

Obecnie ma postawiony Manjaro na spółkę z Win10 na dysku SSD 120GB
Dostałem większy dysk, 240GB i chciałbym zrobić podmianę bez instalowania wszystkiego na nowo.
Czym najprościej to zrobić?
Sprawdzałem “Zarządzanie partycjami” i Gparted, ale żaden z nich nie ma opcji klonowania partycji systemowej (jest nieaktywna).
Bardziej zależy mi na skopiowaniu Manjaro niż Windows, bo trochę już go sobie pokonfigurowałem.

Czy w ogóle jest wykonalne, takie kopiowanie “żyjącego” systemu?
W jakimś artykule znalazłem, że podobno doClone to potrafi, tylko, że nie znalazłem go w repozytoriach.

Możesz spróbować clonezilla uruchamianą jako system live z pendrive’a np. A jeśli cała robota, leży w konfigu Manjaro, to ja osobiście, miast kolonować dysk, wykonał bym kopię folderu osobistego wraz z całą zawartością, za pomocą deja-dup, a potem przywrócił na świeżo zainstalowanym systemie. Możesz jeszcze używając pacmana, wykonać listę wszystkich zainstalowanych aplikacji, aby bardzo szybko później je ponownie zainstalować. Jeśli jednak Windows zamierzasz trzymac na dysku tak czy siak, to pamiętaj, że musi być on zainstalowany przed linuksem - jesli współdzielić mają, jeden dysk.

Można też skorzystać z programu dd. Ja w ten sposób klonowałem boot-walne pedrive. Korzystałem z tego poradnika.

Ostatnio robiłem rescuezilla i poszło gładko. Jest po polsku.
Można też robić rsync( pozycja 3.7) ale nie robiłem więc nie wiem.

Czy w ogóle jest wykonalne, takie kopiowanie “żyjącego” systemu?

Da się to zrobić, ale klonowana partycja nie może być zamontowana., dlatego taką operację trzeba przeprowadzać z poziomu LivePena lub LiveDVD. Poza tym trzeba się przygotować na różne niespodzianki, które mogą się pojawić już po ,przeprowadzce" - np. Windows ,zgubi" gdzieś bootloadera albo Linux spanikuje, bo coś przestanie się zgadzać w pliku /etc/fstab, itp. Dlatego przed całą akcją warto się zaopatrzyć w dodatkowe narzędzia niewymagające do działania powłoki graficznej, takie jak mc (dwupanelowy menedżer plików z wbudowanym prostym edytorem tekstu) czy elinks (prymitywna przeglądarka internetowa).