Instalator Manjaro nie może utworzyć partycji

Tydzień temu popsuł się mój 10-letni laptop .
Częścią którą przełożyłem do 12-letniego blaszaka jest dysk SSD .
Bios w blaszaku poprawnie wykrył dysk SSD przełożony z lapka .
Ale niestety - po uruchomieniu instalatora Manjaro i wskazaniu mu
przełożonego SSD jako miejsca do zainstalowania - wywala błąd ,
że instalator nie może utworzyć partycji na tym dysku , choć chcę utworzyć dla manjaro tylko 1 partycję i to podstawową .
Dlaczego tak się dzieje ?
Proszę o pomoc
Sprawdziłem taką rzecz ; uruchomiłem instalator lubuntu , który wygląda prawie identycznie jak instalator manjaro i cóż się okazało ; instalator *buntu dał sobie radę w chwili w której wykrzaczył się instalator manjaro …

Spróbuj w takim razie utworzyć gotowe partycje w instalatorze ubuntu lub gparted i wskaż je w instalatorze Manjaro. Instalatory niestety mają też swoje błędy. Ja mam zaszyfrowaną partycję LUKS /home, w instalatorze Manjaro wskazałem ją jako home a mimo to później musiałem sam stworzyć i wyedytować plik /etc/crypttab i dodać odpowiedni wpis w /etc/fstab. W Manjaro Live jest chyba nawet gparted, nie pamiętam już.

Jest i można go użyć do ręcznego partycjonowania dysku, przed uruchomieniem instalacji. Ale i sam instalator (przynajmniej graficzny) ma taką możliwość - trzeba tylko wybrać odpowiednią opcję. Instalator, to tylko ‘głupie’ oprogramowanie i nie domyśli się o czym marzymy, a ustawienia domyślne nie zawsze muszą być optymalne, czy nawet prawidłowe, we wszystkich przypadkach.

Testowałem już różne kombinacje, na etapie instalacji, i jeżeli nie wychodziło mi tak, jak sobie wymyśliłem, to okazywało się, że popełniłem błąd lub źle zinterpretowałem zakres i sposób działania jakiejś funkcji.