Instalacja sterownika RTL88x2

Witam.
Wiem, że jestem nowy forum i chciałbym z tego miejsca wszystkich serdecznie powitać, ale po długich bojach z sterownikami do karty sieciowej USB 802.11ac NIC opartych na chipie RTL8821ce, postanowiłem napisać manual

  1. Na początek instalacja nagłówków do kernela:
    sudo pacman -S $(pacman -Qsq "^linux" | grep "^linux[0-9]*[-rt]*$" | awk '{print $1"-headers"}' ORS=' ')

  2. Instalacja zależności:
    sudo pacman -S bc dkms git base-devel --needed

3.Pobieranie sterownika do kart sieciowej:

git clone GitHub - cilynx/rtl88x2BU_WiFi_linux_v5.3.1_27678.20180430_COEX20180427-5959: rtl88x2bu driver updated for current kernels.

4.Instalacja sterownika:

cd rtl88x2BU_WiFi_linux_v5.3.1_27678.20180430_COEX20180427-5959
VER=$(sed -n ‘s/\PACKAGE_VERSION=“(.*)”/\1/p’ dkms.conf)
sudo rsync -rvhP ./ /usr/src/rtl88x2bu-${VER}
sudo dkms add -m rtl88x2bu -v ${VER}
sudo dkms build -m rtl88x2bu -v ${VER}
sudo dkms install -m rtl88x2bu -v ${VER}
sudo modprobe 88x2bu

Może komuś się przyda.
Powodzenia w instalacji :wink:

1 polubienie

Jeżeli działa (nie mogę tego ocenić, bo nie mam takiej karty), to może być bardzo przydatny wpis dla sfrustrowanych użytkowników. Gdybyś jednak @yarass mógł przybliżyć tło całej sprawy - skąd te problemy i konieczność odprawienia ceremonii voodoo, aby zainstalować driver’y do karty sieciowej, co - teoretycznie - powinno być w Manjaro niewidoczne dla user’a, a w Arch’u banalne.

W skrócie nawet na sterach z aur które niby są :

         pamac search 88x2
        rtl88x2bu-cilynx-dkms-git                                                                                                   5.3.1.r39.eece063-1  Repozytoria użytkowników Arch 
          Kernel module for Realtek rtl88x2bu WiFi chipset
        rtl88x2ce-dkms                                                                                                              5.7.3_35403-3        Repozytoria użytkowników Arch 
          Realtek RTL88x2CE Driver (DKMS)
        rtl88x2bu-dkms-git                                                                                                          5.6.1.r30.20fba52-1  Repozytoria użytkowników Arch 
          Kernel module for Realtek rtl88x2bu WiFi chipset

Ale niestety nie działają. Niby instalują się moduł dkms ładuje się do kernal`a ale wpisując modprobe niestety sterowniki nie wstają.
Z przyzwyczajenia które mi zostały z debiana, zrobiłem to po mojemu, czyli voodoo zwyczaj i działa.
Problem polegał na tym, że niby do tych kart na usb w standardzie 802.11ac miały być stery w jajku od kernela 4.17 w góre ale niestety również nie działają.
A problem powstał od tego że, siła sygnału nie zależnie na dowolnych sterach z repo na 2,4 Ghz bądź 5Ghz zawsze była max 20 %.

Optymista powiedziałby, że 20% siły sygnału, to dobre rozwiązanie, bo sąsiad, czy ktoś z ulicy nie włamie się do Twojej sieci :wink:

Dzięki za info i wyjaśnienia.