Instalacja Manjaro, GRUB i partycjonowanie

@Banditos, poprawiłem Twój wpis powyżej - jak wejdziesz w jego edycję, to zobaczysz o co chodzi.
Jeżeli stosujesz pojedyncze znaki (dla zaznaczenia czegoś w środku text’u), to będzie wyglądało tak:

coś tam `coś` tam

A jeżeli potrójne (dla zaznaczenia bloku text’u), to tak jak w moim poprzednim wpisie, ``` na początku i na końcu, w osobnych wierszach.

Temat mogę uznać za zamknięty.
Zrobiłem standardową instalację i wszystko się uruchomiło.
Manjaro się zaktualizowało.
Sterowniki się zainstalowały.
Komputer bez problemu startuję i rozpoznaje wszystkie urządzenia peryferyjne.
W gparted zostały utworzone 2 partycję botowalna efi/fat32 i system operacyjny Manjaro ext4
Dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc i podpowiedzi jak powinna wyglądać instalacja.

Hmmm, nadal działanie kroczy przed planowaniem. OK, Twój wybór.

Post factum, dla Ciebie i innych zainteresowanych tematem:

  • jeżeli na dysku ma być jeden system, ‘na zawsze’, to dzielimy go wedle uznania;
  • jeżeli mamy główny/dominujący system i pozostałe, to w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę potrzeby głównej instalacji;
  • jeżeli w planach, są Windows’y, to (zdecydowanie zalecam) najpierw instalujemy ten system;
  • jeżeli instalacji dokonujemy na maszynie ‘wychodzącej’ (np. notebook), to (zdecydowanie zalecam) stosujemy szyfrowanie (dotyczy Linux’a - w przypadku Windows’ów sytuacja jest bardziej skomplikowana niż byśmy sobie tego życzyli);
  • jeżeli używamy UEFI i na dysku, są Windows’y, jak i Linux(-y), to - teoretycznie - używamy tej samej partycji EFI. W praktyce spotykałem się czasem z problemami przy takiej konfiguracji, więc zalecam pozostawienie windows’owej partycji EFI Windows’om, a dla Linux’a (Linux’ów) utworzenie osobnej;
  • jeżeli planujemy zmianę dystrybucji, ale zależy nam na zachowaniu dokumentów i ustawień (bez kombinacji z przerzucaniem danych pomiędzy dyskami), to dobrze jest wydzielić osobną partycję dla /home;
  • jeżeli mamy wolny dysk, to - przynajmniej teoretycznie - możemy przyspieszyć start systemu przez wydzielenie osobnej partycji dla /boot i sformatowanie jej jako ext2;