Instalacja innego schowka w KDE Plasma

Mam pytanie, czy da się całkowicie usunąć domyślnie zainstalowany schowek? Jest do kitu. Idea schowka powinna się opierać na historii kopiowanych tekstów, a tu jest niewiadomo co.
Problem jest złożony, bo chciałem korzystać z “ClipIt”. Zainstalowałem go, jednak się nie pojawia się w trayu, mimo umieszczenia go w Autostarcie, w ogóle nie mogę go uruchomić.

Całkowicie usunąć się go nie da, ale można go wyłączyć. Zanim jednak to zrobisz, polecam zapoznać się z ustawieniami (prawoklik na ikonce). Wyłączysz go przez ustawienia tacki systemowej (prawoklik na ikonce rozwijającej tackę). ClipIt nie działa i raczej nie będzie działał, bo jest to aplikacja GTK (chociaż proces w managerze zadań się pojawia). Jeśli szukasz alternatyw, to polecam CopyQ, prawdziwy kombajn wśród schowków z mnóstwem ustawień – poeksperymentuj i znadź idealną dla siebie konfigurację.

1 polubienie

@Tomek, wnoszę z kontekstu, że @anon27248851 szuka czegoś lekkiego, a nie kombajnu. Zaproponuj jakieś minimalne rozwiązanie dla KDE.

1 polubienie

Z minimalistycznych schowków dla KDE znam jedynie Klipper (domyślny schowek) oraz qlipper (AUR), jednak mimo wszystko uważam, że CopyQ jest lepszą propozycją za sprawą konfigurowalności.

1 polubienie

Jak się nie znasz to po co piszesz? Gtk+ to tylko biblioteka programistyczna, na jakiej podstawie ma niby nie działać?

Biblioteka programistyczna – plik dostarczający podprogramy, dane oraz typy danych które mogą zostać wykorzystane z poziomu kodu źródłowego programu. Użycie bibliotek to sposób na ponowne wykorzystanie tego samego kodu.`

1 polubienie

Wszyscy rodzimy się głupimi, żyjemy jak głupcy i jako tacy umieramy, więc @ppp666 pohamuj swoje opinie, bo również podpadasz pod wszystkich.

KDE jest rozbudowanym i ‘kompletnym’ środowiskiem, więc nie zdziwiłbym się, gdyby jakieś oprogramowanie nie działało w nim (lub działało nieprawidłowo), tylko dlatego, że zbudowane jest o biblioteki GTK. Choć przydało by się, gdybyś @Tomek doprecyzował temat, aby nie było niedomówień.

1 polubienie

opinie to ty TYLKO wyrazasz “nie zdziwiłbym się, gdyby jakieś oprogramowanie nie działało w nim”
to nie zadna moja opienia a fakt mimo ze to wikipedia to chyba nikt tego niepodwaza coto bibloteka programistyczna :crazy_face:
niektorzy umieja logicznie myslec i umieraja madrzejsi niz sie urodzili :rofl:

1 polubienie

Refleksję na temat życia pominę, aby nie rozwijać OT.

Co do KDE i GTK, to nie czepiam się definicji, czy zasady jako takiej, tylko tego, że technicznie jest, to możliwe i nie było by niczym szczególnym (choć nagannym). Jeżeli temat jest dla kogoś bolesny lub uważa go za ważny, to proszę o nowy wątek.

1 polubienie

Mogę tylko podejrzewać, ale prawdopodobnie chodzi o to, że ClipIt i niektóre aplikacje GTK wykorzystują stary system powiadomień (xembed), który w aktualnej Plasmie jest niewspierany, zamiast tego wprowadzono nową specyfikację System Notifier. Biję się w pierś i przyznaję, że trochę uprościłem temat. Te aplikacje GTK, które wspierają System Notifier będą działać bezproblemowo w trayu.

EDIT: Dla zainteresowanych artykuł w temacie.

1 polubienie

Moim zdaniem wyjaśnienie jest wyczerpujące, jak na temat tego wątku. Zawsze (dla dociekliwych) można podążyć za link’iem lub utworzyć nowy wpis.

1 polubienie

Wybór padł na CopyQ (rzecz dziwna, bo systemowy schowek nazywa się identycznie).
Dzięki