Instalacja flatpaków i snapów a stabilność systemu

Witam :slightly_smiling_face: Czy zainstalowanie programów w formie flatpak czy snap może mieć negatywny wpływ na stabilność systemu, zwłaszcza podczas aktualizacji? (być może moje pytanie jest niedorzecznie ale dzisiaj bawiłem się aplikacją Bauh i przed zainstalowaniem flatpaka oraz snapa program zaproponował mi zrobienie backup systemu i stąd moje delikatne wątpliwości).

Zarówno Snap, jak i Flatpak, są wspierane przez Manjaro, więc nie powinno stać się nic złego. Zwróć jedynie uwagę na konfigurację Bauh’a, tak aby nie dublował Pamac’a, który również może zarządzać snap’ami, flatpak’ami i AUR.

Co do backup’u, który Bauh proponuje (używa do tego celu Timeshift’a, o ile dobrze pamiętam), to możesz go wyłączyć w konfiguracji programu.

1 polubienie

Raczej bym się o to nie obawiał – stabilność powinna być porównywalna z instalacją z repozytoriów systemowych. Na pewno ryzyko jest mniejsze niż przy instalacji z AUR. Więcej:

1 polubienie

Dziękuje za informacje :slightly_smiling_face: Co do Bauh-a to raczej nie planuje z niego zbyt często korzystać ponieważ tak jak pisałeś flatpaki i snapy są obsługiwane przez Pamac ale od czasu do czasu może się przydać chociażby do łatwiejszego zainstalowania jakiegoś programu z formie AppImage :slightly_smiling_face:

Dzięki za informacje :slightly_smiling_face: