Ikony w tacce systemowej XFCE

Siema, mam XFCE jako pulpit, więc logiczne że chciałbym go upiększyć. Ściągam sobie ikony z xfce-look bądź instaluje z oficjalnego repo lub AUR. Jednak większość motywów ma problem z wyświetleniem ikon tacki systemowej - pulseaudio, bluetooth oraz powiadomienia pamac o aktualizacjach (to mnie akurat nie dziwi). Zastanawia mnie jednak dlaczego w niektórych motywach, przeznaczonych dla XFCE brakuje bluetooth i pulseaudio. Czy jest możliwe zastąpieniem ich jakimś domyślnym motywem, jeśli jakimś cudem twórcy paczek nie pomyśleli o dodaniu tych ikon ?

Tu masz kompletny zestaw ikon
https://uploadfile.pl/pokaz/2116469---ioxh.html
Sam osobiście dostosowałem ten motyw ikon do Xfce4.

1 polubienie

Niestety nie znam takich motywów dla XFCE, jednak gdy już znajdziesz odpowiedni motyw dla tych dwóch ikon, mogę doradzić zmianę w pliku index.theme motywu, który chcesz ustawić dla reszty:

Inherits=znalezionymotyw

To spowoduje odzedziczenie ikon z tego motywu i zastosowanie ich tam gdzie twój domyślny zestaw ich nie zdefiniował. Kolejność ma znaczenie, pierwszy wymieniony motyw wykorzystywany jest jako pierwszy, każdy następny oddzielony jest przecinkiem. Motywy z ikonami znajdziesz oczywiście w katalogach ~/.icons lub ~/.local/share/icons, systemowe motywy są w /usr/share/icons/.

To o czym piszesz nie dotyczy ikon, tylko kursorów.

@robson75 skoro tak to jakim cudem u mnie to zadziałało :stuck_out_tongue: Sam udoskonaliłem w ten sposób kilka motywów.

Dzięki, zadziałało :slight_smile:

Mało jest działających ikon dla Xfce. Osobiście mam wrażenie że projekty są rzucane po 50% czasu spędzonego na zabawie. Ludzi chyba nudzi przystosowywanie ikon do responsywności (tych samych ikon do różnych wielkości). Potem pozostaje jeszcze nazewnictwo i jest z tym sporo roboty. 90% młodziaszków odpuszcza zabawę a w neta wpuszcza szczątki swojej pracy i mamy co mamy, 90% paczek nie działa.
Moim zdaniem zabawę z ikonami powinniśmy zaczynać od instalacji systemu i od wyboru paczki (zestawu). Na bazie tej paczki np. paczki o nazwie PAPIRUS MAIA powinniśmy stworzyć listę z nazwami ikon. Zestaw PAPIRUS MAIA zawiera wszystkie ikony systemowe jakie mogą być dostępne w Manjaro, dopiero wtedy zaczynamy budować PACZKĘ podmieniającą oryginalną paczkę PAPIRUS MAIA.
Czeka nas przygoda z żelowaniem ikon od wymiaru 256x256 nawet po 8x8.
Jedni robią to ręcznie (bo nie znają Gimpa czy Photoshopa) a drudzy z automatu wspomnianym oprogramowaniem.
Mając listę dostępnych ikon i ich prawdziwe i realne nazwy nie sposób wyprodukować coś, co nie będzie działało ale wiekszość ludzi zapomina że komplet to komplet. Muszą być wszystkie rozmiary w paczce, od 256x256 do najmniejszych i w określonych w pliku konfiguracyjnym miejscach z określonymi nazwami ikon.

Ci bardziej ogarnięci umysłowo robią swoje motywy ze swoimi nazwami i piszą nowe nazewnictwo ikon i tak dalej, plik config od podstaw swój. Jest trochę roboty i jak widać po rynku, wcale ogarniętych umysłowo dużo nie jest :smiley:

Swojego czasu trochę walczyłem z ikonami i szatą graficzną manjaro i moją robotę wrzucę w sieć po nowym roku dopiero. Jeszcze nie skończyłem ale… nie sądzę aby komuś się to podobało. Mój Manjaro to zestaw żywcem zdarty z konsolidacji Windows 2000/Xp/7.

Moim zdaniem ikony o rozmiarze 256x256 są zbędne w zestawie, w zupełności wystarczy maksymalny rozmiar 128x128 oraz scalable, ponieważ z rozmiaru 256x256 korzysta niewielka część programów, a jak już to tylko w informacji o programie. Oto przykład.

Przechwycenie obrazu ekranu_2020-11-23_12-21-43

Ciekawy motyw. Myślę, że zostanie u mnie na dłużej i będę go uzupełniał o brakujące ikony w szarościach.

Jedna tylko uwaga - aby zapewnić zastępstwa (dla brakujących ikon), warto w pliku index.theme dodać w odpowiedniej sekcji odpowiednią linię, np.:

[Icon Theme]
Inherits=Paper,Papirus-Dark,hicolor

@azja
Ok, dodałem do pliku index.theme tą linijkę
Inherits=Adwaita,hicolor
A Paper oraz Papirus-Dark nie dodawałem, bo po prostu ich nie mam w zainstalowanych w systemie.
Ale każdy może to zrobić we własnym zakresie.

Właśnie, dlatego aby ikon w przyszłości nie brakowało, muszą być wszystkie rozmiary. Najlepiej spisać sobie listę rozmiarów ze wszystkich dostępnych paczek (standardowo zainstalowanych) na bazie tych rozmiarów tworzyć swój pakiet. Moim zdaniem tylko tak da się stworzyć coś, co naprawdę będzie działać, wszak nigdy nie wiemy jakiego rozmiaru ikon użył autor jakiegoś programu. Wiem, wiem, jest z tym roboty po uszy ale… moim drugim własnym zdaniem: jeśli raz to ogarniesz to masz święty spokój z ikonami na lata. Moim trzecim zdaniem jest też to, że ikony takie muszą ważyć jak najmniej. Nie warto bajerzyć systemu ciężkimi ikonkami bo to sensu nie ma, one i tak potem w Thumbsy polecą i w cache a system wałkuje to non stop, zatem niech wałkuje coś, co będzie lekkie. U mnie ikony (właśnie je tworzę) wszystkie mają tylko jeden lub dwa kolory a jeden z tych kolorów to jakaś ramka, otoczka czy kolor do opracowania znaku w ikonie. Nic więcej. Manjaro zachowuje się wtedy zacznie lepiej (na Xcfe). To samo zresztą dotyczy czcionek systemowych, od lat używam tylko SegoueUI z Windows. Są super responsywne i nadają się do wszystkiego więc wszędzie mam tylko SegUI. Nawet ostrość na ekranie wtedy jest inna.
Najważniejsza jest waga, im mniej KB ma ikona, tym system później działa znacznie szybciej.

Gdy ja edytuje ikony w Gimp-e, tzn. z dwóch robię jedną, to aby zmniejszyć jego wagę używam tego serwisu https://tinypng.com/, i bardzo dobrze to działa.

To tylko przykłady były, pierwsze z brzegu. Ważne, aby (jeżeli zestaw idzie w świat) wymienione tam nazwy były powszechne, przychodzące z systemem - z tego punktu widzenia, Adwaita i hicolor wydają się być dobrym wyborem.

Dla osób używających SMPlayer zmodyfikowałem theme
https://uploadfile.pl/pokaz/2116542---shkk.html
Ponieważ te dostępne tutaj jest mocno nieaktualne.
I przekonwertowałem do obowiązującego formatu rcc.

Niestety ten link nie działa. Znalazłem inną wersję po nazwie w Google, zainstalowałem, owszem piękna robota, ale nadal moja ikona Pulseaudio jest dziwna jak na załączonym obrazku.

Tu masz aktualny link do tego motywu ikon, już z wprowadzonymi zmianami dla nowego Xfce4
https://github.com/robson-66/nouveGnomeGray

Superancko. Planujesz może to gdzieś wrzucić pod unikalną nazwą w AUR, aby się aktualizowało z pamac-manager?
Edit: Nadal ikonka głośności sprawia mi problemy jak poprzednio, jedynie papirus-maia działa prawidłowo. Być może potrzebne są różne wersje ikonki na każdy poziom ustawionej głośności, lub jakiś cache jest do wyczyszczenia…
Edit2: Mam wrażenie, że każda zmian powinna wychodzić ze zmienionym numerem wersji, być może wtedy system by sam załapywał, że starsza wersja jest do wywalenia…

Nie, nie planuje tych ikon umieszczać na AUR, GitHub jest odpowiednim miejscem.
Czy mógłbyś sprawdzić jaką ta ikona ma nazwę, to edytuje ten motyw.

Wydaje się, że jak ustawię motyw ikon „Papirus” to odpowiednie działające ikony nazywają się /usr/share/icons/Papirus/symbolic/status/audio-volume-*-symbolic.svg

$  ls -l /usr/share/icons/Papirus/symbolic/status/audio-volume-*-symbolic.svg
-rw-r--r-- 1 root root 387 04-02 21:50 /usr/share/icons/Papirus/symbolic/status/audio-volume-high-symbolic.svg
-rw-r--r-- 1 root root 418 04-02 21:50 /usr/share/icons/Papirus/symbolic/status/audio-volume-low-symbolic.svg
-rw-r--r-- 1 root root 400 04-02 21:50 /usr/share/icons/Papirus/symbolic/status/audio-volume-medium-symbolic.svg
lrwxrwxrwx 1 root root  31 04-02 21:50 /usr/share/icons/Papirus/symbolic/status/audio-volume-muted-blocking-symbolic.svg -> audio-volume-muted-symbolic.svg
-rw-r--r-- 1 root root 901 04-02 21:50 /usr/share/icons/Papirus/symbolic/status/audio-volume-muted-symbolic.svg
-rw-r--r-- 1 root root 368 04-02 21:50 /usr/share/icons/Papirus/symbolic/status/audio-volume-overamplified-symbolic.svg

OK, już edytowałem ten motyw, teraz powinno być dobrze.
https://github.com/robson-66/nouveGnomeGray