Horizon Go nie działa

Cześć wszystkim!

Od około miesiąca nie jestem w stanie odtwarzać jakichkolwiek treści na Horizon Go. Zwykle nie działał on na Chromie ale na Firefoxie nigdy nie było problemów. Niedawno zmieniłam laptopa (to chyba nie będzie przyczyną) i po zainstalowaniu Manjaro Horizon śmigał aż miło nawet na Chromie. Po tygodniu przestał działać w ogóle (teraz po chwili wyświetla się komunikat 'wystąpił błąd. W tym momencie nie ma możliwości odtwarzanie wybranej pozycji). Co dziwne np nc+ go dalej działa, nawet na Chromie (na starym sprzęcie działał tylko na Firefoxie). Ma/miał ktoś z was takie problemy? NIe ukrywam, że jest to niezwykle irytujące, ponieważ nc+go zdecydowanie częściej sie zawiesza, a do tego ma limity czasowe, których na Horizonie nie mam.
Będę wdzięczna za każdą rade :slight_smile:
Wersja Chroma: Version 79.0.3945.130 (Official Build) (64-bit)
Wersja Firefoxa: 72.0.2 (64-bit)
Kernel: 4.19.99-1

Sprawdź, czy działa w trybie prywatnym. Jeśli tak to prawdopodobnie problem tkwi w ciasteczkach – usuń je i zobacz czy się poprawiło. Jeśli nie to trzeba będzie usunąć stary profil i założyć nowy.

Jest też możliwość, że jakieś rozszerzenie blokuje odtwarzanie (prawdoopodobnie jakiś adblock).

Może też być, że administratorzy strony zablokowali możliwość odtwarzania użytkownikom Linuxa. Wtedy, jeśli nie są to jakieś wymyślne zabezpieczenia, wystarczy zmienić user agenta przeglądarki – najlepiej przez odpowiednie rozszerzenie.

Niestety Horizon ma zablokowaną możliwość odtwarzania w trybie prywatnym. Sprawdziłam też wyłączenie adblocka, usunięcie ciasteczek, odblokowanie flasha i zmiana user agenta na IE oraz androida - niestety dalej nic z tego.

A w innych przeglądarkach działa?

Tryb prywatny tym różni się od zwykłego, że:

  • używa standardowych narzędzi (np. cookies), ale niczego nie zapisuje na dysk (coś jakby wirtualna sesja, albo tylko-do-odczytu), za wyjątkiem takich rzeczy jak dodanie do ulubionych, czy download pliku;
  • blokuje niektóre dodatki, z urzędu;
  • nie uruchamia wszystkich dodatków, stosownie do konfiguracji (można pozwolić, albo nie).

Teraz sprawdzałam Opere i tam od razu wyskakuje komunikat, że w tej przeglądarce nie można odtwarzać horizona. Są jeszcze jakies przeglądarki, które warto byłoby wypróbować?

Oprócz Firefox’a, Opery i Chrome’a?

Palemoon, Basilisk, Icecat, Waterfox, Brave, Vivaldi, Iridium, Chromium, Edge, Midori, Falkon, Epiphany, Otter, Konqueror …

Wróce do domu i spróbuje wszystkich, chociaż troche zaczynam tracić nadzieje. NIe ma jakiejś paczki w stylu dawnego pipelighta, która dawałaby coś w tym temacie?

Jeśli masz na myśli obsługę flasha to owszem wciąż jest pepper-flash, ale wątpię, czy jeszcze jakaś przeglądarka pozwala na uruchomienie czegoś w flashu. Ten został bowiem całkowicie porzucony na początku tego roku (o ile dobrze pamiętam).

Jeśli chodzi o niektóre kodeki, treści DRM i inne podobne sprawy to szukaj pakietów z ffmpeg-codecs lub widevine w nazwie. Część przeglądarek, a już na pewno Chrome i Firefox, już to ma, ale np. Vivaldi i Opera wymagają doinstalowania tych pakietów do pełnej obsługi chronionych treści.

EDIT: Sprawdź też, czy w ustawieniach masz włączoną obsługę DRM – jednak nie każda przeglądarka ma taką opcję, z tych które używam Firefox ma, a Vivaldi i Chromium nie.

EDIT2: Po bliższym zapoznaniu się z sytuacją w sieci (m.in. tutaj, tutaj i tutaj) mogę powiedzieć, że tak łatwo nie będzie, po ostatnich zmianach, jakoś miesiąc temu, jest dosłownie wysyp tego typu problemów. Póki co najprostszym obejściem jest instalacja Windows 7/10 w Virtualboxie lub obok Linuxa. Warto też obserwować ten wątek, pracują nad wyjaśnieniem sprawy. Warto też samemu zgłosić problem w tym czy osobnym wątku u nich – im więcej osób się wypowie tym większa szansa, że zauważą i naprawią.

1 polubienie

@reggae
Uciekaj od Flash’a. Jeżeli dzisiaj jakaś aktywna, komercyjna strona używa Flash’a, to należy spuścić ją do kanalizacji.


@Tomek

[…] obsługę DRM – jednak nie każda przeglądarka ma taką opcję, z tych które używam Firefox ma, a Vivaldi i Chromium nie […]

Brave (bazujący dość wiernie na Chromium) ma, więc podejrzewam, że inne chromowate również:
Prywatność i bezpieczeństwo / Ustawienia strony / Treść chroniona


EDIT-20200203-1056 … to z czego właściwie korzysta Horizon Go? Flash, Silverlight? Jeżeli, to drugie, to tragedii nie ma, ale również jest, to technologia schyłkowa i należy liczyć się z coraz częstszymi problemami. Przynajmniej w przypadku przeglądarek z głównego nurtu (zapewne za wyjątkiem Windows’ów, do których Microsoft będzie dostarczał wsparcie).

Dzięki za wszystkie odpowiedzi! Szczególnie temat na Horizonie mnie ‘cieszy’ bo to znaczy, że nie jestem sama - do tego problem zaczął się dokładnie w tym samym czasie.
Horizon kiedyś na bank korzystał z Silverlight i teraz być może jest tak samo bo ktoś z infolinii pytał sie mnie czy mam zainstalowanego itp. Na sam koniec oczywiście dodał, że powinnam natychmiast usunąć linucha bo to niebezpieczny system i oni go na pewno nigdy nie będą wspierać :sweat_smile:

Obsługe DRM włączałam i na Chromie i Firefoxie - bez zmian, dalej nie działa.

@reggae tu masz na temat DRM w Vivaldi ( u mnie działa, ale że siedzę na VPN i nie w sieci UPC to nie wszystko działa w większości nie jesteś w sieci lub w twoim kraju materiał nie dostępny

ale ogólnie materiały te co obostrzenia regionalne ( czyt. VPN ) to by działały :wink:
mam Vivaldi-snapshot

Moim zdaniem piłka leży po stronie UPC, ale nie widać u nich chęci do rozwiązania problemu (jawna gra na czas ze strony moderatora). Może uważają, że nie opłaca się. Może mają ‘umowę’ z producentem ‘tego’ systemu - nie takie rzeczy internety widziały. Wygląda na to, że @reggae będziesz musiała cieszyć się ochroną przed tym ‘niebezpiecznym’ systemem, albo … zmienić ‘telewizor’.

Tak sie niestety może to skończyć ;/ bo na pewno nie zrezygnuje z tego niebezpiecznego systemu :wink:
Szkoda, że najprostsze rozwiązanie w postaci udawania user agenta dla win+chroma nic nie dało.

Na forum UPC jest wątek z tym problemem:
https://forum.upc.eu/t5/horizon-go/kubuntu-16-04-chrome-widevine-szyfrowanie/td-p/37585/page/2
cały czas czekamy od 4 miesięcy na odpowiedź ze strony technicznej UPC.

Obecnie jedyną metodą jest odpalenie VirtualBox’a z jakimś Windowsem i w taki sposób oglądanie Horizon’a.
Próbowałem zrobić np. aplikację Electron’a, która wyświetlała by poprawnie Horizon’a pod Windowsem i potem przeemulować ją dzięki Wine na Linuxie, jednak ten proces mi się nie powiódł, bo nawet pod Windowsem po zainstalowaniu wtyczki Widevine w Electronie nie działa ona w Horizonie - nie wiem czy to ja źle skonfigorowałem, czy ich system bezpieczeństwa rzeczywiście nawet takie zachowanie odrzuca. Korzystałem z tego przerobionego pakietu - GitHub - castlabs/electron-releases: castLabs Electron for Content Security , prawdopodobnie to Testing Widevine CDM | Electron też działa, ale mi w ogóle widevine sie odpalał. Jeśli macie jakieś pomysły, to piszcie lub realizujcie, bo może da się to jakoś obejść :wink: