Gwenview - nie otwiera plików HEIC

Witam

Konwertuję stare JPG na HEIC, żeby oszczędzić miejsca. Używam Converseen i wszystko jest ok. Po któreś aktualizacji Gwenview przestało otwierać pliki HEIC, chociaż mam zainstalowaną libheif 1.7. GIMP otwiera bez problemu, pliki mogę z powrotem zamienić na JPG za pomocą Converseen.
Reinstalowałem libheif, Gwenview. Dalej pojawia się:

Nie udało się wczytać ‘alfabet.heic’.
Nie udało się wczytać obrazu.

Powód jest prosty, Gwenview póki co nie obsługuje plików HEIC. Z tego co widzę jest tylko kilka aplikacji, które obsługują ten format, ba nawet Windows może mieć z tym problemy. Format może i przyszłościowy, ale nie jest jeszcze w pełni wspierany – trochę czasu musi upłynąć, zanim to nastąpi.

Uważam, że w dłuższej perspektywie, przynajmniej w celach archiwizacyjnych, lepiej trzymać się powszechnych standardów. Dlatego używam .jpg .mp3 .avi .mp4 …

Przeglądarka obrazów Viewnior 1.7 w XFCE wyświetla pliki .HEIC przekonwertowane przez convert ale wyglądają koszmarnie.

Jest nawet odpowiednie zgłoszenie, raczej nie palą się do pracy nad tym. Chociaż DigiKam ponoć już wspiera HEIF – ale też jest to osobna implementacja niezależna od frameworka, z którego korzysta Gwenview i większość KDE.

@azja od wieków nie widziałem żadnego pliku .avi, nie sądziłem, że ktoś jeszcze może z tego korzystać :slight_smile:

@xr7 po przemieleniu przez convert do innego formatu wiadomo, że się da otworzyć, convert obsługuje chyba wszystkie możliwe formaty :wink: Czy po konwersji będzie dobrze wyglądać to zależy od parametrów, bo domyślne nie zawsze są najlepsze, a samych opcji w convert jest naprawdę sporo.

Chciałem tylko sprawdzić czy moja przeglądarka obrazów wyświetla pliki .HEIC dlatego przemieliłem PNG na HEIC.

To tylko kontener. Inne nie dają mi niczego, na czym by mi zależało, a ten odtworzy nawet moja lodówka, jeżeli grzecznie ją poproszę :wink:

Zainstalowałem Converseen i zmieniłem plik PNG na HEIC. Nie wyglądał dobrze.
Zrezygnowałem z instalacji Gwenview. Za dużo zależności trzeba pobrać.
Nie mam KDE i GIMP. Może tymczasowym rozwiązaniem będzie podgląd w display z pakietu ImageMagick? Tak sobie radziłem z plikami WEBP.
W XFCE wystarczy przypisać polecenie display do typu pliku i pliki HEIC otwierają się jednym kliknięciem.

ppdtp

Aż z ciekawości sprawdziłem kilka programów i oto co mi wyszło:

  • Gwenview – nie działa, daje komunikat, że nie może wyświetlić
  • Gimp – działa
  • Krita – działa
  • DigiKam – działa
  • GPicView – nie działa, daje komunikat, że nie rozpoznaje pliku
  • gImageReader – nie działa, program crashuje się przy próbie otwarcia pliku
  • ImageMagick – działa, ale wygląda brzydko, wygląda jakby wspierali ale tak nie do końca. @xr7 może to właśnie jest przyczyną, że u ciebie pliki .heic wyglądają brzydko?

Dla porównania ten sam plik .heic otwarty w Imagemagick i w Gimpie:

Ostatnia aktualizacja nic nie zmieniła.
gThumb tworzy miniaturę obrazu, chyba w innym formacie i wyświetla tę miniaturę zamiast oryginału.