GUFW problem

Witam VIP ów oraz całą śmietankę :wink:
Proszę Państwa? zainstalowałem dwa pakiety:
sudo pacman -S ufw gufw
może mi ktoś wyjaśnić dlaczego nie odpala mi się GUFW z poziomu systemu oraz z terminala (brak okna programu) ???
Arch XFCE

dodam że ufw działa prawidłowo

Nie mam pojęcia :slight_smile: Jak podasz logi programu to może będę w stanie powiedzieć coś więcej.

oki tylko proszę o podpowiedź jak sprawdzić logi programu?

Uruchom program z terminala.

wklepałem gufw w terminalu, program prosi o hasło i nic więcej nie ma

Może w takim razie journalctl coś pokaże.

Niemniej jednak strzelam, że chodzi o to. Deweloper Archa poszedł na łatwiznę i zbudował wadliwy pakiet. I nie chce lub nie potrafi go naprawić. Ten problem wraca już od jakiegoś czasu. Deweloperzy Manjaro wzięli sprawy w swoje ręce i sami go poprawili (aktualnie w testing), nie mam pojęcia jak to zostanie rozwiązane w Archu.

1 polubienie

Działa, naprawiłem.
W moim przypadku:

  1. otwórz plik gufw-pkexec w edytorze z folderu /usr/bin

  2. zamień trzy pierwsze linie na:

#!/bin/bash
#LOCATIONS=ls -ld /usr/lib/python*/site-packages/gufw/gufw.py | awk '{print $9}' # from source
LOCATIONS=echo /usr/lib/python*/site-packages/gufw/gufw.py # from cscs

  1. zapisz plik w edytorze
  2. odpal gufw

wielkie dzięki :slight_smile:

Dotychczas stosowałem inne obejście. To, jak widzę również działa, ale jeżeli ma być sprawne, niezależnie od tego, czy stosujemy sudo, jakikolwiek jego graficzny odpowiednik, czy pkexec, to trzeba wprowadzić poprawki do obu plików - tak jak jest, to w link’owanym wątku (komentarze ode mnie, można wyrzucić):


/usr/bin/gufw

#!/bin/bash

if [ $(loginctl show-session $(loginctl|grep $(whoami)|sort -n|tail -n 1 |awk '{print $1}') -p Type) = "Type=wayland" ]; then
    xhost +si:localuser:root
fi
c_user=$(whoami)

##  --- SOLUTION NOT-STARTING PROBLEM -----------------
## BAD:
# pkexec gufw-pkexec $c_user

## GOOD:
pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY gufw-pkexec $c_user
## ----------------------------------------------------

/usr/bin/gufw-pkexec

#!/bin/bash

##  --- SOLUTION NOT-STARTING PROBLEM -----------------
## BAD:
# LOCATIONS=`ls -ld /usr/lib/python*/site-packages/gufw/gufw.py | awk '{print $8}'` # from source
# LOCATIONS=( "${LOCATIONS[@]}" "/usr/share/gufw/gufw/gufw.py" )                    # deb package

## GOOD:
LOCATIONS=`echo /usr/lib/python*/site-packages/gufw/gufw.py`                        # from cscs
## ----------------------------------------------------

for ((i = 0; i < ${#LOCATIONS[@]}; i++))
do
    if [[ -e "${LOCATIONS[${i}]}" ]]; then
        python3 ${LOCATIONS[${i}]} $1
    fi
done
1 polubienie

Cześć Wam! Zauważyłem, że zapora nie startuje wraz z systemem. Z samym iptables nie mam kłopotu. Potrafię wykonać dowiązanie symboliczne i uruchamiać reguły na starcie, ale że ostatnimi czasy na moim skrypcie iptables, nie mam dostępu do serwera plików w domu, postanowiłem z wygody/lenistwa, używać GUFW. Przynajmniej do czasu, aż nie dojdę do tego, co jest nie tak. Nie wiem jednak, co się takiego dzieje, że GUFW nie startuje, wraz ze startem systemu.
Edycja: nie rozumiem, czemu tego nie zastosowałem od razu, ale pewno to przyzwyczajenie z innych kątów. Rozwiązanie - działające - tu: UFW - status inactive and active - #4 przez azja