Formatowanie postów i bloków kodu

Jeśli chodzi o formatowanie wpisów na forum to większość potrzebnych rzeczy jest w okienku dodawania posta.

Bloki kodu

Bloki kodu dodajemy dając trzy znaki ``` (na klawiaturze pod tyldą, nad TABem) na początku bloku i na końcu bloku, w osobnych liniach.

Na przykład:
```
#!/bin/bash

for i in $(ls *.png); do pngquant $i; done
```

Da nam w efekcie:

#!/bin/bash

for i in $(ls *.png); do pngquant $i; done

Ogólnie we wpisach można używać markdown. Nie wiem czy w całości, ale sporo elementów markdown zadziała…
Wprowadzenie do Markdown

Również dodawanie bloków kodu. Zaznaczamy tekst i klikamy z paska </>

pasek

Tak jest też taki znacznik w pasku - jednak w przypadku dłuższych bloków kodu lepiej użyć ``` - wtedy mamy efekt ramki.

Ramka jest wtedy, jeżeli się nie mylę, gdy oznaczenie kodu dodamy w nowej linii (na początku i na końcu kodu):

okodowanie w tym samym wierszu

okodowanie w osobnych wierszach

Nie rozumiem tego “na klawiaturze pod tyldą, nad TABem” - a jak ja mam klawiaturę francuską AZERTY i nad TAB mam œ Œ “ ”
Klawiatura moja wygląda tak jak na zamieszczonym zrzucie

No to musisz poszukać tego znaku na swojej klawiaturze. Tu nie ma nic do rozumienia. W poście widoczne są te znaki - nie pamiętam jak się nazywają .

Przy pisaniu posta jest dostępny podgląd na żywo - więc wystarczy popróbować.

@ UltherEgo pod klawiszem, który wskazałeś i nadrukowaną na dole (po lewej stronie) standardowo są dwa znaki œ Œ (do pisania słowa serce po francusku “cœur” ) a i mnie dodatkowo z prawym ALT “ ”
To formatowanie można uzyskać wpisując w kwadratowych nawiasach słowo code a na końcu to samo w nawiasach kwadratowych ale poprzedzone przed code “/” slashem
Znaczniki tu wpisujemy tekst lub polecenie

Masz dość egzotyczną klawiaturę - przynajmniej w tej części Europy. Znak, o którym mowa, jest na Twojej ilustracji na klawiszu 7 (cyfra siedem) i wygląda jak pochylony w złą stronę apostrof.

To nie jest egzotyczna klawiatura tylko francuska AZERTY, dla mnie jest niezbędna - bo ucząc się/nauczając francuskiego jest wygodne posiadanie takiej właśnie klawiatury używanej we Francji. Dzięki za podpowiedź. To nie apostrof źle skierowany -ale akcent zamieszczany nad literami à è ù (wciskamy prawy ALT i ten znak akcentu a następnie literę i mamy litery z akcentem (accent grave) np. pisząc “rue Jean Jaurès”. We francuskim akcent w lewo zamiast w prawo jest błędem ortograficznym. W języku francuskim są jeszcze ö (o z dwiema kropkami) ô (o z accent circonflexe czyli czapka chińską) i litera ç (czytana )
Sorry za rozpisanie się - ale chciałem wyjaśnić. Klawiatura może i egzotyczna ale już się przyzwyczaiłem. Ponoć czeska klawiatura - to dopiero …

Sprawdzam ten klawisz pod siódemką
tutaj wpisuje to co powinno być w ramkach
Działa dzięki @azja