Dysk zewnętrzny

Pojawia mi się często problem z kłódkami na folderach osobistych na dysku zewnętrznym. Jak się ich pozbyć ?

Nie dotyczy dysku na którym mam Linuxa

A cokolwiek więcej? Kłódka może oznaczać cokolwiek. Jakie tam masz systemy plików, jakie uprawnienia?

Nie mogę wykonać żadnych operacji wewątrz folderu / np dołożyć zdęcia itd /

I tak powinno być. / to punkt montowania partycji systemowej, zwykły użytkownik nie powinien mieć tam uprawnień do zapisu. I na pewno nie jest to dysk zewnętrzny.

Przypuszczam, że nie masz ustawionej we właściwościach dysku, aby WSZYSCY mogli wykonywać operacje na plikach. Wejdź we właściwości dysku jako administrator i tam w uprawnieniach grupę “users” a najlepiej “wheel” i po kłopocie. Możesz to zrobić w trybie graficznym uruchamiając swój menadżer plików jako root. Odpal konsolę, wpisz “su” enter, podaj hasło administratora i znów enter, następnie wpisz nazwę swojego menadżera plików i po kłopocie. Potem już tylko ppm na dysk w którym chcesz zmienić uprawnienia w zakładce “uprawnienia”.

1 polubienie

Zapomniałem dodać, że musisz zaznaczyć aby zastosować uprawnienia do wszystkich plików na dysku, czyli trzeba zaznaczyć tą opcję pod przed kliknięciem zastosuj, powinna być na dole karty.

1 polubienie

W sumie nie bardzo wiem w czym rzecz. Otóz, kiedy zrestartuję system problem często znika - ale nie jest to norma

To aktualna sytuacja - tak jak powinno być

Linuxa mam na innym dysku - ja piszę o dysku zewnętrznym z pry
watnymi folderami

To nie ma znaczenia. / to główny katalog, a on zawsze jest zamontowany na partycji systemowej. Jeśli masz podłączone dodatkowe dyski, to są one montowane w inne miejsca w drzewie katalogów, od tego nie ma wyjątków.

1 polubienie

Wydaje mi się , że kolega @piekielny

użył ukośników zamiast nawiasów i sprawa nie dotyczy partycji systemowej tylko dysku z danymi podłączonego do komputera. Niestety nie pomogę, ale jak na takim dysku pojawiają się kłódki to może oznaczać awarię dysku. Tutaj podobny problem był, ale z pendrajwem LINK

Jak tak teraz patrzę, to faktycznie tak może być :sweat_smile: Nie przypominam sobie, żebym kiedyś spotkał się z takim użyciem. A w Linuksie ukośnik ma ustalone znaczenie.

Niekoniecznie. Powodów może być więcej: szyfrowanie, nieobsługiwany filesystem, LVM, brak uprawnień…

Z tego cytatu wynika, że problem jest tylko czasami. Ten sam dysk i raz są kłódki, innym razem nie ma.

Zatem to nie może być przyczyną bo byłoby stałe, a nie jest.

A może by tak sprawdzić i podpiąć pod inny komp lub Windowsa o ile posiadasz jedno albo drugie. I zobaczyć jak się zacjowuje.

Z całą pewnością to nie awaria dysku - na windowsie jest wszystko OK - kłodki pojawia się / czasem/ wyłacznie w Linuxie Manjaro