Dysk SSD - problemy podczas pracy

Cześć,

mam problem z działaniem manjaro na dysku SSD. Bez powodu zaczyna mi mielić dysk i zawiesza system na chwilę. Trochę dziwne zachowanie :frowning: Nie mogę sobie poradzić z tym problemem. htop nie pokazuje jakiegoś zwiększonego zużycia albo ja coś źle patrzę. Miał ktoś podobny problem? Może macie jakiś pomysł jak znaleźć przyczynę.

Dziękuję za wszelką pomoc!

Trzeba wyśledzić jaki proces powoduje to “mielenie dyskiem”. Tu pomocny może okazać się program iotop - jest w repozytorium. Program wymaga uprawnień roota więc uruchamianie z roota albo:

sudo iotop

Jak często występuje taki efekt? Czy to się dzieje w określonych godzinach czy losowo?

Dzieje się to losowo, bez żadnego związku z czymkolwiek. Dziś np przy starcie systemu mi to walnęło i mielił zanim wyświetlił logowanie. Widziałem ciemny ekran i kursor. Dysk mielił, pomielił tak chwilę i się uruchomiło.

Podejrzewam, że to może być jakaś usługa indeksowania plików - mogą być różne w zależności od środowiska, spróbuj namierzyć nazwę procesu za pomocą iotop.

Czy możesz pokazać wyjście z polecenia:

inxi -D

Proszę bardzo:

Drives:    Local Storage: total: 577.55 GiB used: 46.74 GiB (8.1%) 
       ID-1: /dev/sda vendor: Crucial model: CT120BX300SSD1 size: 111.79 GiB 
       ID-2: /dev/sdb vendor: Seagate model: ST9500423AS size: 465.76 GiB

Jest i dysk talerzowy … to wyjaśnia możliwość mielenia dyskiem, bo na SSD raczej tego nie da się zaobserwować :slight_smile:
Pozostaje wyśledzenie procesu który to powoduje.

Problem jest taki, że jak zaczyna mielić to nie jestem w stanie w iotop nic wyczytać bo też wisi. Mogę go wyjąć i zobaczę czy to jego wina :slight_smile: ale on jest prawie pusty, służy mi jako miejsce przechowywania do projektów :slight_smile:

@mordimer

proponuję włączyć trim dla dysku SSD w /etc/fstab

u mnie tak wygląda:

UUID=XXX	/         	ext4      	rw,noatime,discard,data=ordered	0 1

tak samo dla /home jak też na SSD

rw,noatime,discard,

boot też pewno na SSD ( wszystko co na SSD to z trim )


po zabiegach reboot

Z trim byłbym ostrożny, robienie tego na “pałę” może się skończyć utratą danych.
Zresztą najprawdopodobniej jeśli jest dostępny, to już włączony automatycznie.

Najpierw proponowałbym jednak skupić się na znalezieniu tego procesu, który “mieli” najprawdopodobniej dyskiem HDD.

o ile nie ma rw,noatime,discard, to nie jest trim włączony u mnie jak nie był włączony to też SSD głupiał ale przy starcie trzeba było ręcznie robić w TTY

fsck /dev/sda3

bo spójność danych na /home leciała w kosmos a odkąd mam włączony trim na SSD jak ręką odjął :wink:

Co do potencjalnego problemu z hdd to wyjąłem go i jednak nadal coś zmieli. Więc potencjalny problem można wykluczyć. Spróbuję włączyć tego trima. Chociaż nie chciałbym stracić danych :slight_smile:

Coś mi się udało zauważyć w iotop.

Jaka wersja kernela?

Kworker jest jednym z procesów menadżera jądra, dla timerów, wejść i wyjść, etc.

Wersja jądra dokładnie taka: 4.20.0-1
Na wersji 4.19 było to samo, dlatego podniosłem z myślą, że to może coś poprawi :confused:

Temat można zamknąć. Okazuje się, że temat jest znany pod tytułem " NCQ errors". Dzięki za chęć pomocy! :smile: Wymiana dysku na nowy pomogła. Podobno nie każdy system ma z tym problem. Szukałem różnych sposobów ale u mnie żaden ze znanych moim kolegom nie zadziałał. Tak czy siak, teraz śmiga aż miło i znów mam swój ulubiony system! :slight_smile:

1 polubienie