Dysk 2,5" SSD SATA3

Witam wszystkich serdecznie,
Przybieram się do zakupu dysku SSD do laptopa Lenovo G585. Z fotek umieszczanych na witrynach widać, że ma on takie samo wejście jak dysk HDD w moim laptku. Pytanie dla wtajemniczonych - 1. Czy można bez problemów wymienić obecny dysk HDD na SSD? Dysk%20SSD
2. Jaki rozmiar wybrać? zamierzam kupić 1TB, bo taki właśnie mam wstawiony obecnie.
3. Jakiego producenta polecacie?

  1. Jeśli łącze jest takie samo, to nie widzę problemu z wymianą dysków. Ale tu niech wypowie się ktoś bardziej kompetentny ode mnie.
  2. Rozmiar powinien być odpowiedni do twoich wymagań. Np. ja mam w laptopie SSD o pojemności 240 GB i wykorzystuję z tego max. 100 GB. Przyjrzyj się, ile wykorzystujesz obecnie (i ile planujesz wykorzystać).
  3. Ja mam SanDisk, ale ta kwestia moim zdaniem ma najmniejsze znaczenie. Dysk ma działać, a nie mieć nalepkę konkretnego producenta.
1 polubienie

osobiście mam A-Data SU800 250GB i zero problemów a stosunek ceny do jakość rewelacyjny…

https://www.adata.com/pl/Solid-State-Drives/25/

a i drugi dysk HDD Seagate ST500LT012-1DG142 500GB - zamiast CD-Rom

Ja również mam dysk SSD ADATA SU800 256GB w moim laptopie Lenovo. Oczywiście jestem bardzo zadowolony, bo po prostu jest to bardzo dobry i tani dysk.

to nie srajfon ze robi zlosliwie niepasujace podlacza :rofl:

@tomek

Ja mam SanDisk, ale ta kwestia moim zdaniem ma najmniejsze znaczenie. Dysk ma działać, a nie mieć nalepkę konkretnego producenta.

na polski rynek i tak ida te najgorsze … ze smietnika :rofl:

Miałam HDD 1TB i bez problemów wymieniłam na SSD 240 GB (więcej, na chwilę obecną nie potrzebuje).
O pojemności dysku sam musisz zadecydować.
Co do producenta, ja wybrałam SanDisk. Jestem zadowolona.

Wymieniaj, nie zastanawiaj się. Warto jednakowoż sprawdzić, czy dany dysk będzie obsługiwał TRIM pod Linuksem. Któreś zamzungi z serii EVO były “blacklistowane” na poziomie ładowania modułów bo coś się tam sypało i utrata danych była wręcz nieunikniona.
Jeśli chodzi o pojemność to ja się ustawiam mniej więcej po środku (matematyk ze mnie żaden zatem ten "Środek nie koniecznie może być w środku) i uważam, że 500 GB to dobra pojemność. Można wyrwać przyzwoitego GoodRAM’a 512 GB poniżej 200 PLN
Trochę problemów sprawia TRIM (w/g mnie konieczny do utrzymania SSD w formie przez długi czas) Najlepiej jest trymowć dysk raz na tydzień, dwa - w zależności od intensywności zapisu. Jeśli na dodatek zdecydujeśż się na szyfrowanie partycji robiąc ją na LUKS trzeba wyłączyć continuos TRIM w fstab i cryptab oraz dopisać do grubego jedną linijkę. Jak szyfrujesz partycję dm_crpt (pod LUKS) z automatu wyłącza Ci się TRIM - jakieś haxiory się dopatrzyły, że po trymowaniu można oczywiście wiedząc gdzie szukać całe śmietnisko naszych teoretycznie skasowanych danych. Dla przeciętnego usera nie ma to większego znaczenia, bo to możliwość wejrzenia w nasze niby nie byłe już dane to raczej for forensics , Tak czy owak polecałbym szyfrowanie dysku mimo pewnej straty osiągów (kilka %). Nie ważne, co tam trzymasz, nie musisz się tym dzielić z całym światem. Taka moja filozofia.

BTW możesz sobie podpiąć dysk zewnętrzny czy to w stacji dokującej czy przez USB i tam trzymać obfite objętościowo dane jak filmy czy jakieś zawodowe projekty (którymi mogą być oczywiście filmy :slight_smile: )

Dysk ma interface SATA, więc można go podłączyć do złącza SATA. Dyski SSD ze złączem SATA mają osiągi ograniczone do parametrów oferowanych przez standard SATA, ale i tak zwiększenie prędkości będzie przerażające. Sprawdziłbym jednak, czy w tym sprzęcie można zamontować SSD z szybszym interface’m, np. M.2 .
Obecny dysk talerzowy możesz:

  • zostawić jako drugi (jeżeli jest możliwość zamontowania dwóch napędów lub jeden na M2, na przykład, a drugi SATA);
  • zamontować do zewnętrznej obudowy USB i potraktować jako magazyn rzeczy drugiej potrzeby lub/i dysk backup’owy.

EDIT-20191127-2052 … no i rzecz jasna, zawsze trzeba mieć w tyle głowy różne ‘gratisy’, którymi producenci sprzętu i oprogramowania raczą, coraz częściej, swoich klientów:

Kurczę , jak masz namiar na 512 GB poniżej 200 zeta daj znać …ja jeszcze nie znalazłem…a szukam namiętnie…widać nieefektywnie… :wink:

No niestety na razie nie widzę. I chyba nie zanosi się na zmianę w dół, prognozy wskazują na wzrost ceny pamięci NAND. Za swojego GoodRam’a CX400 512 GB SATA III dałem w lipcu ub. r. 199 PLN. Teraz kosztuje 299. Fakt, była jakaś promocja ale i tak wyjściowo w 2019 był tańszy niż teraz. Zobacz historię ceny TU.