Drukowanie dokumentów do pliku

Od jakiegoś czasu nie działa mi drukowanie dokumentów do pliku. Objawia się to tym, że nie ma obecnie żadnej drukarki do wyboru, jak np. z poziomu masterpdfeditor-free z AUR (a na tym szczególnie mi zależy, bo umożliwia korzystanie z interaktywnych dokumentów, m.in. PITów):
Master PDF Editor 2021-03-06_201742

Podobnie jest w qpdfview:
qpdfview 2021-03-06_200948

.
Natomiast ciągle można drukować do pliku z evince i z Libreoffice, gdzie jest dostępna drukarka “Wydruk do pliku”, jak widać poniżej:
Evince 2021-03-06_204223

LibreOfice Draw 2021-03-06_210345

Jak przywrócić opcję drukowania do pliku w Master PDF Editor?

W sprawie qpdfview – nie obsługuje takiej funkcjonalności: Question #479616 “Can't find "Print to pdf" option in qpdfview 0...” : Questions : qpdfview, co prawda to odpowiedź do bety poprzedniej wersji, ale można przypuszczać, że nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Co do masterpdfeditor-free, zainstalowałem i też nie ma takiej możliwości. Podejrzewam, że deweloperzy usunęli taką możliwość, żeby zachęcić do płatnej wersji. Jest to tym bardziej prawdopodobne, choć to moje domysły, nie korzystałem nigdy z tego programu, jeśli mogła służyć ona do tworzenia dokumentów bez znaku wodnego. Na szczęście jest sporo alternatyw, które obsługują formularze w PDF :wink:

Jeszcze kilka miesięcy temu opcja ta na pewno była dostępna zarówno w qpdfview jak i w masterpdfeditor-free. A ten drugi pakiet był ostatnio zmieniany we wrześniu 2019 i nie był w międzyczasie u mnie upgradowany.

Więc problem leży gdzieś w systemie.

Jeśli chodzi o formularze interaktywne, to swego czasu testowałem wiele linuksowych pakietów pod tym kątem i tylko masterpdfeditor działał z interaktywnymi formularzami PDF (i nadal działa, ale nie można obecnie wydrukować już wypełnionego do pliku lub zamienić na normalny PDF (nie interaktywny).

Być może to jest przyczyną – utrata kompatybilności z nowymi wersjami bibliotek. Sprawdzałeś masterpdfeditor? Ten bez dopisku free – z tego co widzę jest to nowsza wersja programu i, przynajmniej u mnie, działa wydruk do pliku – w przeciwieństwie do free, gdzie tej opcji nie ma.

Możliwe, że to kwestia bibliotek.
Swego czasu testowałem obie wersje tego pakietu i pamiętam, że wtedy były jakieś(?) problemy z pełną wersją, a masterpdfeditor-free działał lepiej i bez znaków wodnych.
Teraz nie sprawdzałem masterpdfeditor, gdyż znak wodny w tej wersji dyskwalifikuje ją dla mnie.

Edit:
Z ciekawości zainstalowałem masterpdfeditor i, jak na razie, można zapisywać do pliku bez znaku wodnego, za pomocą dodatkowej opcji “Drukowanie systemowe” - więc jest OK.
Ciekawe czy tak będzie również za kilka dni?

Edit:
Wygląda na to, że masterpdfeditor (5) pozwala edytować bez znaku wodnego tylko interaktywne pdf. ( Edytowanie w nim zwykłych pdf dodaje znak wodny).

Aby edytować zwykły plik pdf bez dodanego znaku wodnego należy użyć masterpdfeditor-free lub LibreOffice Draw.