Dodanie w GRUB startu z USB

Witam,
Jak dodać dodatkowo bootowanie nie z dysku ale z USB. W bios/uefi mam tylko do wyboru UEFI lub Legacy Support - a chciałbym by możliwe było bootowanie do wyboru w GRUB (domyślny Linux lub USB)
Pojawił się u mnie problem tego rodzaju, że kupiłem dysk HDD 2TB ale sformatowany pod exfat. Pod Windowsem problem był ze sformatowaniem tego dysku a pod Linuxem gpart też go nie wychwytuje. Mam z dawnych czasów płytki Hiren’s BootCD (od wersji 8.2 do ostatniej 15.2 ) i zrobiłem Botowalne USB z nimi.
Dlatego też korzystne byłoby mieć w GRUB (dopisać coś do pliku /etc/default/grub) te właśnie bootowanie.
Z góry dzięki za ewentualne porady.

Osobiście nie testowałem tego z GRUB2 (jedynie z LiveCD i dyskietki), ale wedle tego opisu, istnieje możliwość dodania do GRUB2 wpisu uruchamiającego Plop Boot Manager, z którego dalej możesz zainnicjować bootowanie z różnych nośników, w tym z USB, co powinno wyglądać jakoś tak:
obraz

Zrobiłem wszystko według opisu z linku podanego przez Ciebie @majo
Na razie czekam na możliwość zresetowania kompa i zobaczymy co z tego wyniknie. Dam znać.

Trochę, to mętne. Dobrze rozumiem, że masz dysk o rozmiarze 2TB, w zewnętrznej obudowie, podpięty przez USB, z systemem plików exFAT, z którego chcesz boot’ować jakiś system?

  1. Jaki system?
  2. Po co exFAT? Jeżeli nie masz dobrego powodu do pozostawienia tego systemu plików, a dane na dysku mają dla Ciebie jakąś mierzalną wartość, to zmień go na inny (EXT4, NTFS, …).
  3. Nie ćwiczyłem tego, ale nie wydaje mi się, aby potrzebny do tego (boot z dysku USB) był jakiś inny boot manager, poza standardowym GRUB’em, który (jak sądzę) powinien móc wykryć istnienie systemu na dysku USB i dodanie pozycji do menu.

EDIT-20200219-1252 …
Lub F2FS, jeżeli dysk jest typu SSD.

Bootowanie z USB pozwoliłoby na:

  • Uruchamianie Live Linux
  • Uruchamianie Hiren’s BootCD

słuszna uwaga - ale w jakiś sposób (może poprzez formatowanie “wysokiego poziomu” tego dysku) nie da się nawet poprzez komercyjnego Paragon Partition Manager sformatować inaczej niż pod exfat. Po Linuxami to tego dysku w ogóle podłączyć się nie da.

To jest główny problem -bo ja właśnie potrzebuje do GRUB dodać możliwość botowania z USB.

6 posts were split to a new topic: Problem z usunięciem/formatowaniem partycji exFAT

DLATEGO szukam możliwości dodania do GRUB’a dodatkowego bootowania z USB.
Bo w Bios/uefi nie mam takowej możliwości.
Nawet sposób na instalowanie Linuxów taki oto stosuje. Najpierw nastawiam boot z UEFI i instaluję Windowsa (przydaje się czasem dla mnie) i aby nie widzieć Windowsa nastawiam boot na LEGACY SUPPORT ale muszę wyjąć dysk z laptka i podpiąć pod USB a pod drugie gniazdo Bootowalne USB z Linux.

W takim wypadku zajrzyj tutaj. Co prawda podane rozwiązanie jest jednorazowe, ale po dodaniu do menu GRUB-a tych komend powinno być na stałe (tak przypuszczam, nigdy się w coś takiego nie bawiłem). Najlepszy do tego chyba będzie Grub Customizer.

Opinie nt. grub-customizer, są rozbieżne, ale ja nie miałem z nim problemów. Rzeczywiście, łatwo dodać pozycje do menu GRUB’a, za jego pomocą, ale trzeba wiedzieć co dodać, trzeba znać składnię.

Jak, to zrobić najprościej? Moim zdaniem, mieć zainstalowany system na dysku (na tym dysku i ten system, który chcemy dodać) i użyć os-prober, który powinien wykryć i dodać pozycję do menu GRUB’a.


EDIT-20200220-1315… jest również wpis w konfiguracji GRUB’a:

/etc/default/grub
--------------------------------------------
GRUB_DISABLE_OS_PROBER="false"

Próbowałem i tego - jednak jak pisze @azja

… a to zbyt dla mnie skomplikowane. Może jutro zainstaluję jeszcze dodatkowo przy starcie z LEGACY SUPPORT dodatkowy Linux i podejrzę jak zmienią się wpisy startowe Grub’a
EDIT: 01 marca 2020. Po zainstalowaniu na partycji /sda5 mam GRUB’a służącego do startu w Manjaro. Tam muszę POGRZEBAĆ w ustawieniach.


i GRUB w Manjaro