Dobre, mało znane aplikacje

Nie wiem czy mało znane, ale dobre:

  • community/mediainfo + community/mediainfo-gui → przydatne do wyciągania informacji nt. plików medialnych, przede wszystkim audio i video

  • community/keepassxc + f-droid/keepassdx → manager’y haseł do Linux’a, Windows’ów, Mac’a (KeePassXC) oraz Android’a (KeePassDX)

FreeRapid Downloader - Homepage - pobieranie filmów z różnych stron,
https://sayonara-player.com/ - dobry music player

betterlockscreen - fajny locker ekranu, ogarnia nie tylko blokadę ale też wprowadza w uśpienie razem z zablokowaniem i można go używać też do ustawianie tapet przy stajcie jak feh. Taki i3lock z cache’owaniem :slight_smile:

1 polubienie

CuteMarkEd - Oparty na Qt, darmowy edytor Markdown open source z podglądem HTML na żywo, wyrażeń matematycznych, podświetlania składni kodu i markdown. Zobacz stronę funkcji, aby uzyskać więcej informacji.

https://cloose.github.io/CuteMarkEd/

jest w repo herecura Ike Devolder “BlackEagle”

Calibre
Wszystko mający niezbędnik każdego nowoczesnego mola książkowego, który z wygody, oszczędności miejsca czy innych tylko sobie znanych powodów, przekonał się do książek w formacie elektronicznym.
Podstawową funkcją programu jest zarządzanie biblioteką posiadanych e-booków. Dzięki temu, że calibre został tak zaprojektowany, by traktować książkę jako obiekt logiczny, możliwe jest posiadanie jednego wpisu w bibliotece, do którego przypisane jest kilka plików w różnych formatach e-booków. Oprócz typowych pól sortowania takich jak tytuł, autor, data dodania, data wydania, rozmiar, ocena, seria itd, możliwe jest dodawanie dodatkowych metadanych.
Jest w oficjalnych repozytoriach i po zainstalowaniu jeśli pojawi się nowa wersja - to poleceniem z konsoli

sudo -v && wget -nv -O- https://download.calibre-ebook.com/linux-installer.sh | sudo sh /dev/stdin

zasysamy ze strony producenta i instalujemy.
Calibre%20zasysanie

@lcoyote

  1. Calibre (community) jest dobre (nie używam, ale ludzie mówią), choć nie bardzo mało znane.
  2. Piszesz: … po zainstalowaniu jeśli pojawi się nowa wersja - to poleceniem z konsoli …
    Sugerujesz instalację softu ze strony Producenta - WHAT?! Robisz upgrade pakietu zainstalowanego poprzez manager’a pakietów (pacman, pamac) za pomocą instalki ściągniętej bezpośrednio ze strony Autora?!
  • Jeżeli chcesz używać systemu (Arch, Manjaro, etc.) zgodnie z jego instrukcją, to nie wolno Ci instalować oprogramowania poza systemowym mechanizmem kontroli pakietów, bo to jest prosta droga do uceglenia.
  • Jeżeli już, to robisz, to bierzesz za, to odpowiedzialność i byłoby dobrze, gdybyś wiedział co robisz. Nie polecaj takich działań, bez wyraźnego ostrzeżenia, że wiąże się, to z - co najmniej - niebezpieczeństwem utraty stabilności działania systemu.

Coś dla minimalistów i fanów lekkiego oprogramowania. Programy ze stajni suckless. Mi najbardziej do gustu przypadł genialny w swojej prostocie programik do robienia prezentacji sent. Można je znaleźć w AUR.

1 polubienie

Program zastępujący AutoCad z Windows LibreCAD
LibreCAD

sent jest bardzo ciekawy, podobnie jak pomysł, na którym bazuje, czyli:

Vpacman trochę przypomina octopi dostępny w AUR
https://aur.archlinux.org/packages/vpacman

A ja polecam pamatic. Taka prawa ręka pacmana pilnująca porządku w systemie.
Te same komendy co w przypadku pacmana.

ncdu swietny program do czyszczenia dysku … czemu programy za kazdym razem musza dysk skanowac zeby obliczyc ilosc miejsca?
i przypomnialo misie Douane firewall
crown juz ktos powiedzial ale jeszcze fajny jest qtws i np google mapy bez przgladarki … tylko mnie denerwuje ze na kompie wszystko pchali do przegladarki a na komorce kazda strona www ma stoj program?

  • Double Commander – kolejny klon Norton Commander, wielosystemowy, ma wtyczki, które można sobie samemu też napisać. Wciąż w wersji beta, ale daje radę. Najwięcej dowiesz się o nim z Pomocy.
    W repozytoriach, a w AUR wersja 1.0.0 alfa.
  • CopyQ – menedżer schowka. Jeden z najlepszych. Osobiście używam go głównie dlatego, że można w nim wskazać, z jakich programów ma nie zapisywać zawartości schowka, co się b. przydaje przy przenoszeniu haseł.
    W repozytoriach oraz to i owo w AUR.
  • Freeplane – program do notowania w formie mapy myśli. Można używać tylko myszki albo tylko klawiatury, albo wszystkiego na raz, chociaż to nieco mniej wygodne. Eksport i import do najwygodniejszych formatów. Poza notowaniem pozwala także odzwierciedlić strukturę katalogów (z linkami do wszystkich plików!), prowadzić kalendarz z przypomnieniami, planować zadania, zintegrować z Docear i wiele innych. Wymaga Java.
    W AUR.
  • SpeedCrunch – wielofunkcyjny kalkulator z pamięcią operacji.
    W repozytoriach.
  • KDocker – umieści każdą aplikację w zasobniku systemowym i będzie o tym pamiętał do końca sesji. Działa z KDE (to jasne), a także Gnome, Xfce i każdego innego menedżera okien, który obsługuje NET WM.
    W AUR.
  • Screen Ruler – linijka ekranowa pomocna przy mierzeniu i pozycjonowaniu elementów.
    W AUR.

Wszystkie są spolszczone.

  • Shredder duplicate file finder – ten nie jest spolszczony, ale wart wszelkiego wysiłku. To graficzna nakładka na rmlint. Wyszuka duplikaty nie zwracając uwagi na nazwy, wyłącznie na podstawie CRC. Wyniki są prezentowane w postaci drzewa. Przed wprowadzeniem zmian otrzymane wyniki można zmieniać, wskazując, co ma pozostać, a co nie.
    W repozytoriach.

2 posts were split to a new topic: Klawiatura - zwiększanie funkcjonalności

3 posts were split to a new topic: Aplikacja do zarządzania schowkiem

xfce4-docklike-plugin-git (AUR)

$ pamac info xfce4-docklike-plugin-git
Nazwa                  : xfce4-docklike-plugin-git
Wersja                 : 20190519-1
Opis                   : A minimalist, dock-style taskbar for XFCE4
URL                    : https://github.com/nsz32/docklike-plugin
Licencje               : GPL3

Jak pokazuje opis, plugin do Xfce, w stylu dock’a, będący tasklist’ą. Tak prosty, jak to tylko możliwe. Chętnie bym używał, gdyby nie spore (jak na moje oczekiwania) odległości pomiędzy ikonami. Poza tym, bez uwag.

Dzisiaj z aktualizacjami zainstalował mi się nowy pakiet o nazwie gamemode. Coś tam wcześniej o tym czytałem, ale dopiero teraz będę go używał. Po prostu jest to narzędzie, które ma na celu poprawę wydajności gier w dystrybucjach Linuksa, takich jak Ubuntu.
https://github.com/FeralInteractive/gamemode

1 polubienie

Dzisiaj dwa bardzo stare programy sobie reaktywowałem:
xsnow - święta na pulpicie.
timidity - player midi.

pfetch - ot taki programik dzisiaj odkryłem.

pfetch

pfetch-git dostępny jest w AUR.