Do czego służy Wam Manjaro

Witam.
Używam linuxa od dłuższego czasu w różnych postaciach (dystrybucjach) a od jakiegoś roku z małą przerwą Manjaro i to właśnie pod tym systemem udało mi się stworzyć mały projekcik w postaci stacji lutowniczej czym się bezczelnie chwalę na tym forum :stuck_out_tongue:.
Urządzenie składa się z małej obudowy, transformatora, modułu arduino, iluś tam elementów oraz dwóch płytek drukowanych stworzonych w DesignSpark-u. DesignSpark to program windowsowy jednak od pewnego czasu na wine działa elegancko. Manjaro mam na starym laptopie core duo (Compaq 6710b) a wspomniany program chodzi pod wine na nim równie sprawnie jak na nowszym Thinkpad-zie z z I5 i windows 10.
Oprogramowanie tego cuda zrobiłem oczywiście w Arduino zainstalowanym z repo Manjaro :grinning:
Urządzenie służyć będzie do lutowania elementów lutownicą kolbową, hot-air oraz wspomaganie podgrzewaczem który dopiero dokonam a będzie podłączony do pierwszego z lewej strony gniazda.

Urządzenie wygląda tak

Jak w w końcu przygotuję video z demonstracji dolinkuję go w tym temacie.
Temat zakładam by pokazać że linux oprócz rozrywki i zaspokajania może również służyć do stworzenia czegoś rzeczywistego i nadaje się do tego znakomicie a na dodatek jest bezpłatny i działa na starym sprzęcie.
Chętnie zobaczę przykłady innych dokonań pod linuxem.
Na razie tyle.
Pozdrawiam.

3 Likes

Pewnie większość będzie onieśmielona, bo Manjaro jest dla nas po prostu systemem domowym do ogólnego zastosowania, czasem do pracy, więc nie mamy czym się pochwalić. Tak jest w moim wypadku. Nick spektakularnego i żadnych zdjęć pokazać nie można.

0 Likes

Wcześniej takie rzeczy robiłem pod windowsem, to pierwszy projekt w linuxie. Wcześniej czasami coś się wywalało, zastanawiam się czy władcy DesignSparka w którym robię projekty płytek drukowanych nie uderzyli do wine bo nagle zaczęło to dobrze działać. Śmiem twierdzić że chyba nawet lepiej jak w windowsie. Fajne jest to że od tej strony wystarczy stary laptop za 200-250 złotych i można tworzyć…
Pozdrawiam i zachęcam.
Ps. nagrałem filmiki ale jeszcze nic z nich nie zrobiłem, jaki jest program w linuxie porównywalny w WindowsMaker ? Znam i używam avidemux ale to raczej do prostych rzeczy.

0 Likes

OpenShot to odpowiednik Windows Movie Maker.

sudo pacman -S openshot

Z tego co słyszałem ostatnio sporo ulepszyli i już nie powinien tak często crashować, ale nie wiem czy już ta nowsza wersja jest dostępna w gałęzi stable. Po prostu spróbuj czy działa dla ciebie. Jak nie to zainstaluje kdenlive, który jest bardziej zaawansowany, ale przez to trochę trudniejszy.

0 Likes

A dziękuję za tak szybką odpowiedź i nawet zaraz wypróbuję. Mam nadzieję że równei łatwa obsługa.

0 Likes

• ogarnianie prywatnych spraw;
  • realizacja zawodowych zadań;
  • relax;
  • autorozwój;
  • EDUKACJA:
    – przecieranie oczu dorosłych, zapatrzonych w wiodący system i będących przekonanymi do tego, że jest, to jedyny istniejący system;
    – edukacja młodych. Jestem po akcji instalacji systemu na experymentalnej maszynie, instalacji Manjaro - nie przeze mnie, tylko 11-latka. Za dni parę powtórzy operację na swoim komp’ie, już bardziej świadomie i niezależnie. Do tego nauka zasad obsługi systemu, przy okazji instalacji i wykorzystania gier, czy innych aplikacji; uświadamianie istnienia sfery ‘wolnej’, rządzącej się innymi zasadami niż sfera komercyjna.
1 Like