Dlaczego clamtk nie działa w Archu?

Mam pytanie z pogranicza Manjaro i Archa. W Manjaro clamtk działa bezbłędnie, a w Archu w ogóle nie działa?
Wiem, że za chwilę będziecie mi udowadniać, że w Linuksie taki program jest niepotrzebny, ale już przekonałem się, że tak nie jest. Czasami jakieś paskudztwo z netu przedostaje się do systemu, czego już doświadczyłem.

Niezbyt wyczerpujący opis. Może by tak jakieś szczegóły - co nie działa, jak nie działa, kiedy?

Poza tym nie zgadzam się z opinią, że w Manjaro clamtk działa bezbłędnie. Kilka lat temu, gdy go instalowałem, to musiałem trochę pokombinować, aby wszystkie funkcje działały sprawnie. Być może teraz jest lepiej, być może mój przykład nie jest miarodajny, ale i tak sytuacja nie jest porównywalna z Windows’ami, gdzie instalujesz antywirusa i używasz (jakość domyślnej, fabrycznej konfiguracji, to inna sprawa - bywa różnie).

Co do Arch’a, to zwracam uwagę na to, że jest to system, którego TY konfigurujesz (z założenia), a nie developer’zy i jeżeli coś nie działa, to najprawdopodobniej dlatego, że jakiejś konfiguracji zaniechałeś lub wykonałeś ją nieprawidłowo.

Odpowiadam:
W Manjaro wyznaczałem godzinę skanu i o tej właśnie godzinie zaczynało się skanowanie katalogu domowego.
W Archu wyznaczam godzinę skanu i … nic się o tej godzinie nie wydarza. Skan nie następuje.
Jeśli chodzi o Wiki Archa dotyczące clamtk, to jak na razie nie znalazłem.
Wszystkie zależności mam, bo sprawdziłem.
Jeśli są jeszcze jakieś pytania uzupełniające, to zaraz odpowiem.
Jest jeszcze taka paczka clamtk-kde [url]Files · master · Dave M / clamtk-kde · GitLab jednak w naszych repozytoriach nie istnieje.

clamtk w obu systemach, to najprawdopodobniej ten sam pakiet, więc:

  • konfiguracja clamav (pliki konfiguracyjne);
  • service’y.

Informacje:

  • pliki konfiguracyjne, dość obficie skomentowane;
  • man.

EDIT-20190901-1637 … dokumentacja clamav:
https://www.clamav.net/documentation/

Dokumentacja clamav nic nie daje. Już kiedyś ją przeglądałem. To nie dotyczy clamtk. Konfiguracja clamtk jest w trybie graficznym. Już to zrobiłem na wstępie. Zagadką jest dla mnie jedynie to, dlaczego taka sama konfiguracja w Manjaro i w Archu nie skutkuje jednakowo.
A clamtk.service nie istnieje w systemie.

man clamtk wygląda tak:
clamtk(1) clamtk clamtk(1)

NAME
clamtk - Graphical user interface (gui) for Clam AntiVirus

SYNOPSIS
clamtk
clamtk file
clamtk directory

DESCRIPTION
This manual page documents briefly the clamtk commands.

   clamtk is a frontend for Clam AntiVirus. It is designed to be a lightweight, easy-to-use, on-demand GUI virus scanner.

   clamtk is written using Perl and the Gtk+ libraries.

OPTIONS
There are currently no commandline options except for those noted in the synopsis. There is no point in commandline options since one can use clamscan for that.
clamtk accepts a file or directory so that a user can right-click on a file or directory and send it to be scanned.

DIAGNOSTICS
You may have to edit freshclam.conf and clamd.conf prior to attempting signature updates. See the Clam AntiVirus documentation for more.

SEE ALSO
clamscan(1), freshclam(1), sigtool(1).

AUTHOR
clamtk was written by Dave M dave.nerd@gmail.com, 2004-2019

   While email is acceptable for reporting issues, it is recommended to use one of the following sites instead:

   Preferred: Gitlab issues page ⟨https://gitlab.com/dave_m/clamtk/issues⟩

   Okay here too: Launchpad issues page ⟨https://bugs.launchpad.net/clamtk⟩

   If you have to: Issues page ⟨https://github.com/dave-theunsub/clamtk/issues⟩

   See the README, DISCLAIMER, and LICENSE for more information.

Dave M. 15 February 2019 clamtk(1)
Jak widać, nic z niego nie wynika. W Manjaro wszystko było OK, a tutaj zagadka.

clamtk, to tylko graficzny interface clamav. Jeżeli nie działa -tk, to trzeba sprawdzić, czy prawidłowo funkcjonuje -av.

Pisząc o serwisach, miałem na myśli:

$ pacman -Ql clamav | grep '.service' && pacman -Ql clamav | grep '.socket'
clamav /usr/lib/systemd/system/clamav-daemon.service
clamav /usr/lib/systemd/system/clamav-freshclam.service
clamav /usr/lib/systemd/system/clamav-daemon.socket

$ pacman -Ql clamav | grep ‘.service’ && pacman -Ql clamav | grep ‘.socket’
clamav /usr/lib/systemd/system/clamav-daemon.service
clamav /usr/lib/systemd/system/clamav-freshclam.service
clamav /usr/lib/systemd/system/clamav-daemon.socket

Wszystko jest prawidłowo, bo przy instalacji clamav umiem poprawnie wszystko skonfigurować

Być może Manjaro i Arch inaczej realizują zarządzanie zaplanowanymi zadaniami. Zamiast bić się z koniem, pójdź od razu do źródła i skonfiguruj temat w cron’ie (w Manjaro jest, to cronie) lub wykorzystaj jakieś graficzne narzędzie, np. gnome-schedule (AUR).

U mnie też jest cronie i kcron.
A gnome-schedule (AUR) jest chyba dla środowisk gnome- pochodnych.

Co nie znaczy, że nie możesz używać tego pakietu pod Plasmą. Z resztą, to tylko był przykład oprogramowania tego typu, w wersji graficznej.

http://technicznie.miastofabryk.pl/2008/02/25/clamav-w-duecie-z-crontab/

Ale jeszcze trzeba go uruchomić
systemctl enable cronie.service
systemctl start cronie.service

Właśnie chyba tego mi brakowało. Zobaczymy o 20:00.
Sprawa rozwiązana. Jak wyżej.
@ robson75 Dziękuję :sunglasses:
W Manjaro to się dzieje najwyraźniej automatycznie przy instalacji cronie.

Dla wszystkich uważających, że Arch i Manjaro, to to samo, albo przynajmniej niewiele je różni:

  • Manjaro zrobione jest po to, aby wyjąć z pudełka, podłączyć i używać. Jeżeli komuś coś się nie podoba, to może zmienić, ale generalnie rzecz biorąc, ma działać z marszu;
  • Arch, to DIY - wyjmuje się z torby części i składa. Jeżeli ktoś nie wie, którą śrubę połączyć z którą nakrętką, to jego problem. Obowiązuje zasada: najpierw wiedza, potem działanie.

Żaden pomysł nie jest, ani dobry, ani zły, tylko jest taki jaki jest. Pomysłodawcy dokładnie, to mieli na myśli, co wyprodukowali, a jeżeli komuś coś nie pasi, to może skorzystać z innych rozwiązań. Więc nie żalcie się, na to, że w Arch’u coś nie działa, bo nie ma działać dopóki tego nie włączycie.