Dell e5430 i problem z czytnikiem linii papilarnych pod KDE

Witam,
wykonałem aktualizację do KDE 5.24.2 (stable update), ale nie działa czytnik linii papilarnych w KDE. W ustawieniach w ogóle go nie widać. Czy ktoś z Was ma podobnie na tym laptopie? Fizycznie czytnik istnieje.

To wydanie Plasmy wprowadziło sporą zmianę jeśli chodzi o czytniki linii papilarnych, więc niewykluczone, że jeśli stosowałeś wcześniej jakieś rozwiązanie, to musisz się przyjrzeć swojej konfiguracji i wprowadzić zmiany. Ja niestety w tym zakresie za bardzo nie pomogę – nigdy nie miałem (i raczej nie planuję) czytnika linii papilarnych.

Nie stosowałem żadnego rozwiązania. Czekałem na to, że to wydanie KDE da mi w końcu dostęp do używania czytnika, ale jak na razie nici z tego… :frowning:
Ale natknąłem się na ten wątek: 0a5c:5834 Broadcom Corp. - Device Support · Issue #3 · dsd/fprintd · GitHub

Skoro nigdy nie próbowałeś skonfigurować to czego w takim razie oczekujesz? Że nagle magicznie ci zacznie działać? W ten sposób nie ma na to szans. Pewnie nie masz w systemie żadnego softu do obsługi czytników :man_facepalming:

Na początek zainstaluj fprintd – implementacja KDE (i większości innych GUI) opiera się na nim. Potem się zobaczy co dalej.

Po zainstalowaniu pojawia się możliwość dodania przycisku palca. Po pierwszym przyłożeniu palca wszystko się zawiesza wraz z całym centrum konfiguracji:

Jednorazowe przyłożenie nie wystarczy, by skonfigurować czytnik, o czym zresztą informuje screen. Pomacaj trochę ten czytnik i powinno załapać. Chyba że przez zawieszenie rozumiesz co innego niż to, co widać na screenie.

Dzisiaj przeinstalowałem fprintd i wymagane także libfprint i teraz po pierwszym przyłożeniu palca nie widać postępu (niebieska linia na okręgu). Pojawia się komunikat:


Próbowałem jeszcze dalej powalczyć z czytnikiem i w pewnym momencie udało mi się przyłożyć palec dwa razy (był postęp niebieskiej linii) a potem pojawił się komunikat:

Najprawdopodobniej nie uruchomiłeś fprintd.service. Jeśli to nie to warto by było zajrzeć w logi i poszukać przyczyny.

Mam tylko jeszcze jedną uwagę. Jeśli myślisz, że id razy po dodaniu odcisku będziesz się logować palcem, to muszę cię zawieść. Czeka cię jeszcze konfiguracja PAM. Odsyłam do tych dwóch tekstów:

https://wiki.archlinux.org/title/Fprint

https://wiki.archlinux.org/title/PAM

Dzięki. Odpuszczam.