Dell 7390 problem z instalacją live usb

Przygotowałem live usb manjaro za pomocą rufus’a, bootuję i system po czesciowym wczytaniu do ram zawiesza się, proszę o pomoc, na inny dell’u jest ok.,

Uruchomienie live USB w trybie UEFI

  1. Uruchom komputer i naciśnij klawisz F2 lub Delete, aby wejść do BIOS-u.
  2. Znajdź opcję “Boot Mode” lub “UEFI/Legacy Boot”.
  3. Ustaw opcję na “UEFI”.
  4. Wyjdź z BIOS-u i zapisz zmiany.

Sprobuj tego i daj znac czy poszlo

niestety to nie ten problem, mam uefi cały czas ustawione, na inne partycji mam mx linux, windows 10, prawdopodobnie kernell i grafika jest problemem,

Jak w trakcie uruchamiania wyświetli się już logo systemu z migającymi kropkami pod spodem wciśnij klawisz Esc - wtedy zaczną się wyświetlać komunikaty - przynajmniej będzie wiadomo na czym wiesza się system. Na komputerach z kartami graficznymi NVidii przy wyborze uruchamiania ze sterownikami własnościowymi (ang. proprietary) w trakcie startu systemu uruchamia się skrypt mhwd wyszukujący i ładujący sterowniki do podzespołów komputera. Ten program potrafi zamulać przez kwadrans i dłużej udając, że nic nie robi.

Na ekranie startowym masz opcję edycji opcji rozruchowych (klawisz E). Możesz spróbować w ten sposób uruchomić system w trybie awaryjnym, a potem stamtąd przejść w tryb graficzny.

W ostateczności możesz zaczekać na następny obraz nośnika instalacyjnego - fakt, że po pobraniu obrazu weryfikacja sum kontrolnych i podpisów cyfrowych przebiegła pomyślnie nie oznacza, że system uruchomi się z niego bezbłędnie. Nawet najlepszym programistom zdarzają się błędy.

Znalazłem rozwiązanie, pewnie nie idalne, nie do końca właściwe, jest to raczej obejście problemu. Podczas ładowania kernela wyłączam sterownik i915. Wpis do gruba jak niżej. To działa, ale jest to półśrodek, czy ktoś zna bardzie profesjonalne, właściwe rozwiązanie.

Cytat

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash i915.modeset=0 udev.log_priority=3”

Cytat

To nie półśrodek, to jak najbardziej właściwa i najprostsza metoda podawania parametrów do kernela.