Darktable przestał działać!

Jestem użytkownikiem Manjaro od kilku dni. Ponieważ pracuję na zdjęciach, zainstalowałem Darktable. Działał poprawnie dwa dni, dziś odmówił współpracy.
Wyświetla komunikat
Screenshot_20200313_210837
Co z tym zrobić?

Ja bym proponował…

  1. Zamknąć wszystkie programy.
  2. Usunąć plik blokady:
rm /home/tomaszt/.config/darktable/data.db.lock
  1. I może zrestartować system

Dostałem odpowiedź:
rm: nie można usunąć ‘/home/tomaszt/.config/darktable/data.db.lock’: Nie ma takiego pliku ani katalogu

Co teraz?

Trzeba odnaleźć ten plik (lub podobny), jeśli nie ma go w tym katalogu to może jest w /tmp ?
Edit:
Sprawdź jeszcze raz czy nie ma rzeczywiście plików .lock w tym katalogu

Specjalnie doinstalowałem u siebie Darktable i takie pliki się pojawiają

u mnie wygląda to tak:

Co teraz?

Pliki z roszerzeniem *.pid znajdują się z reguły w katalogu /var/run (lub /run; to ten sam katalog tylko podlinkowany). Pliki zawierają właśnie numer procesu PID. Trzeba usunąć plik o nazwie odpowiadającej nazwie programu. Oczywiście musisz mieć uprawnienia ROOT.
W katalogu /proc znajdują się podkatalogi o nazwie takiej jak numer procesu PID. Te jednak są tworzone od nowa przy każdym starcie systemu. Dlatego na wszelki wypadek po wykonaniu pierwszej czynności zrestartuj komputer.

Serio pytasz?
Usuń library.db.lock …

Udało się!

A pytałem całkiem serio, bo - jak napisałem - korzystam z linuxa od wczoraj (napisałem od kilku dni, bo to lepiej brzmi). Wszystko robię po raz pierwszy, niewiele rozumiem. Może się kiedyś, z czasem, podciągnę. Na razie mam pod górkę, dlatego bardzo jestem wdzięczny za łopatologiczne podpowiedzi. Pozdrawiam!

1 polubienie

Na spokojnie :slight_smile:
Pamiętaj, że to jest tylko system operacyjny - on jest głupi i robi co mu każesz - to Ty jesteś jego władcą.
Pomału i bez nerwów, a wszystko ogarniesz :wink:
Pozdrawiam

2 polubienia

Dzięki za słowa otuchy.

Nie do końca, a właściwie dokładnie odwrotnie - prawda bowiem jest taka, że to ja jestem głupi, system zaś zmusza mnie do działań, które są poza zasięgiem moich możliwości. To ja robię, co system każe. W każdym razie fajnie , że jest takie forum i ludzie chętni pomóc. Serdeczne dzięki, pozdrawiam!

No nie wiem … tak sobie myślę, być może naiwnie, że skoro robi co mu każę, to nie może być głupi. Czyż nie? :wink:

To zależy… co mu każesz robić … każdą głupotę - jeśli będzie opisana poprawną komendą też wykona :wink:
Ale nie brnijmy w to :stuck_out_tongue:

1 polubienie