Czy to nie jest jakiś wałek?

Próbowałem założyć temat na dobreprogramy - tam pewnie bym prędzej otrzymał pomoc. Jednak nie udało mi się, więc proszę Was o pomoc. Mam pewna rzecz do sprzedania. Gość, jackemily0101@gmail.com oferuje mi 15 000 Euro. Boję się że to nie jakiś wałek. Pozwoliłem sobie użyć translatora. Pisze do mnie:
Aby otrzymać pieniądze na konto, należy postępować zgodnie z instrukcjami PayPal w wiadomości e-mail z potwierdzeniem płatności, aby otrzymać pieniądze na konto. Można również odpowiedzieć na wiadomość e-mail, aby dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać pieniądze na konto. Musisz przejść do strony trasnferwise na stronie WWW.TRANSFERWISE.COM i założyć konto za pomocą przelewu i wysłać pieniądze w wysokości 1000 EUR na dane agenta wysyłkowego podane przez PayPal i upewnić się, że wrócisz do PayPal z zrzutem ekranu numer płatności i śledzenia, aby potwierdzić jego ważność i zwolnić wszystkie środki na konto bez dalszego opóźnienia
Pisze również:
yes check your mój-mail -na-powiązany z paypaleml@gmail.com inbox and spam folder
Wchodzę więc w ten spam, a tam dwie wiadomości, takie coś:
16 january 2020 Transaction ID KMM52677017V74030L0KM - Pastebin.com
I chyba interaktywny obrazek, nic nie klikałem, bo nie wiem o co chodzi:


drugi mail w tym spamie wygląda tak:
.```Millones de sitio a su alance

Drogi: moje nazwisko

Nazywam się Richard Wilson. Jestem przedstawicielem PayPal odpowiedzialnym za twoją transakcję z Jacksonem Emily (Jackemily0101@gmail.com).

Jeśli masz pytania dotyczące tej transakcji, dziękuję za tę wiadomość, a ja chętnie pomogę. Dziękujemy za bycie aktywnym dla PayPal i oczekujemy lepszej obsługi w najbliższej przyszłości
.

Nie doceniamy żadnych połączeń z powodu pomocy wielu klientom. Zalecamy, aby wrócić za pośrednictwem tego e-maila, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tej transakcji.

Informujemy, że ta operacja jest dostępna tylko i może być śledzona i śledzona wyłącznie za pośrednictwem poczty e-mail, więc odpowiedz nam, jeśli masz pytania dotyczące transakcji, a nie telefonicznie.

image.png

Pytania? wyślij wiadomość e-mail na adres: PayPal

Odpowiedz na tę wiadomość. Ta skrzynka pocztowa jest kontrolowana i otrzymasz odpowiedź. Aby uzyskać pomoc, zawsze odpowiedz na tego e-maila, który służy do kontrolowania transakcji między tobą a Jacksonem Emily

Dziękujemy za korzystanie z PayPal
No i znowu interaktywny obrazek:


Pytałem Rosjanina z Moskwy, który pracuje w domu aukcyjnym zajmującym się zabytkami pochodzącymi z Euro Zachodniej. Twierdzi, że to neoklasyczny twór powstały w pierwszej połowie XX wieku, nie wiele warty.
Natomiast londyński dom aukcyjny wycenia przedmiot:
Our initial estimate would be £200-£300 as we believe they are circa 1850, but please do bring in for a valuer to take a closer look.
Natomiast Jacksonem Emily nic się nie tarhgował, od razu zaproponował 15000 Euro.
O co tu chodzi?
Pachnie mi jakimś wałkiem.

No, to jest podręcznikowa próba oszustwa. Trzymaj się od tego z daleka, nie odpowiadaj, nie klikaj w żadne linki i pod żadnym pozorem nie płać im tych pieniędzy. Po wpisaniu emaila (jackemily…) w wyszukiwarkę pokazuje się całkiem sporo ostrzeżeń, więc to raczej nie jest jakaś pomyłka. Pozostaje jedynie pytanie, skąd mają twojego maila – warto sprawdzić potencjalne źródła przecieku w Firefox Monitor i zmienić hasła do wszystkich ważniejszych kont. I sprawdź, czy wszystkie pieniądze są na miejscu.

Generalnie, na przyszłość, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to nie reaguj, nie klikaj w żadne linki i pod żadnym pozorem nie płać, a jeśli znasz sprzedawcę (czy pod kogo tam się podszywają) to skontaktuj się z nim w inny sposób (telefon, messenger, inny mail).

1 polubienie

Przyszło mi info z ebay.co.uk , że moje konto zostało zablokowane. Że mam pokryć jakieś należności jeśli je mam, Nie wiem czy to ma związek z tym oszustem. W kwietniu wybierałem się do Anglii. Nie wiem, czy nie będę miał jakichś nieprzyjemności, eh, trochę paranoik jestem.

Your eBay account was suspended because recent account activity has raised serious security concerns. We've taken this precaution to protect our members while we make sure that the activity doesn't cause harm -- however unintentionally -- to the eBay Community.

You won't be able to use eBay in any way. This includes using another existing account or registering a new account.

Any outstanding selling fees are due immediately, and any amounts that you haven't previously disputed will be charged to the billing method currently on file.

Regards,

eBay Customer Servic```

Może jest powiązane, a może nie. To już sam musisz stwierdzić. Sprawdź, czy to rzeczywiście jest mail od ebay, a nie od kogoś podszywającego się (przede wszystkim sprawdź, czy mail i domena się zgadzają). Jeśli się zgadza to albo ktoś się włamał, albo robiłeś coś niezgodnego z prawem lub regulaminem. Odsyłam też tutaj.

To, że gdzieś podróżowałeś, nie ma tutaj najmniejszego znaczenia, liczy się tylko twoja (lub oszusta) aktywność w sieci. I przede wszystkim nie ma co panikować, spokój i chłodna analiza sytuacji jest najlepsza w takich sprawach.