Czy można postawić Manjaro na Threadriperze

Witam.
Zastanawia mnie czy warto postawić Manjaro na Threadriperze czy jakimś podobnym xeon lub intelowski. Do ryzenów to wiem że mają chyba wysokie TDP. Ogólnie to w komputerze podobno są ważniejsze rdzenie niż wątki. Jeżeli dałoby się postawić taki system to co polecacie w normalnej cenie, nie takiej jak karty graficzne obecnie.

Manjaro na samym Threadripperze nie postawisz – do tego potrzebujesz jeszcze płyty głównej, dysku, zasilacza, karty graficznej i pozostałych peryferiów :stuck_out_tongue:

Odkładając żarty na bok, tak da się. Czy ma sens? To zależy. Jeśli profesjonalnie zajmujesz się obróbką grafiki, filmów czy kompilacją to możesz się zainteresować. W pozostałych przypadkach nic na tym nie zyskasz, a możesz nawet stracić – zwłaszcza jeśli celujesz w granie.

Właśnie granie chcę pozostawić bo to zabija dużo czasu i twórczość człowieka. Nie mówię że jestem perfekcyjnym abstynentem gier.
Wiem że ktoś z użytkowników na forum napisał że jak szuka komputera to jedynie pod podzespoły linuxa więc chyba da się złożyć coś sensownego i wydajnościowego. W jednym z filmików jak przeglądałem to zmaslo taki youtuber podobno renderuje filmiku w Manjaro o ile się nie mylę i chyba jest fanem archlinuxa. Jak widać staram się zapamiętywać to co użytkownicy tutaj na forum napiszą.

Skoro jesteś zdecydowany to bierz – Threadriper powinien bez problemu ruszyć na dowolnym Linuxie. Konkretnego modelu ci nie zaproponuję, bo raz, nie znam twojego budżetu, a dwa, nigdy na oczy nie widziałem Threadripera. Jeśli chodzi o pozostałe podzespoły, to też raczej nie będzie problemów – jeśli już z jakimś sprzętem Linux ma nie współpracować, to zwykle są to laptopy, jakieś egzotyczne peryferia* albo sprzęt świeżo po premierze – choć w Manjaro nowe sterowniki pojawiają się dość szybko. W razie wątpliwości możesz zawsze sprawdzić kompatybilność z Linuxem na https://linux-hardware.org/


*Może nie tyle egzotyczne peryferia co bardziej produkty firm, które mają gdzieś użytkowników Linuxa.

Linux to mnie cieszy ruszy nawet na starym komputerze. Dziękuję za podpowiedź gdzie można znaleźć kompatybilne części.